Instytut Studiów Wschodnich eksploruje Bałkany!

Drugie spotkanie w ramach projektu ALL IN odbyło się w Kosowie, w dniach 5-8 czerwca. Domovik, organizacja partnerska z Północnej Mitrowicy i gospodarz wydarzenia, przygotowała niezwykle ciekawy i pełen atrakcji program, który pozwolił poznać uczestnikom skomplikowane realia panujące w Kosowie, ale też niezwykły urok kraju.

Pierwszego dnia projektu przedstawiciele partnerskich organizacji wzięli udział w wieczornym spotkaniu powitalnym, podczas którego przedstawiony został plan działania na kolejne dni. 6 czerwca uczestnicy wydarzenia odwiedzili położone w Mitrowicy drugie największe na Bałkanach stałe osiedle romskie, gdzie zaznajomili się z pracą lokalnych oddziałów organizacji Caritas oraz UNICEF. Zaprezentowane zostały projekty integracji społecznej mniejszości romskiej. Tego dnia uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z dziedzictwem kulturowym tego rejonu Kosowa – klasztorem w Banjskiej, jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego Serbów. Wieczorem, w prywatnym domu kultury Galerija Aquarius, miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego pt. „Sound Bridges of Kosovo”, w którym poruszony został temat powstania i działalności wyjątkowego big bandu z Mitrowicy. Po seansie odbyła się rozmowa z jego reżyserem – na spotkanie przybył także sam założyciel big bandu, Petar Rakić. Wieczór zakończył koncert młodzieżowego zespołu multietnicznego, który w podzielonej Mitrowicy stanowi swego rodzaju ewenement.

Kolejnego dnia uczestnicy przenieśli się do lokalnego centrum inicjatyw społecznych, gdzie przedstawiciele różnych fundacji z Kosowa oraz Bośni zaprezentowali efekty swojej pracy z osobami wykluczonymi społecznie lub ekonomicznie. Następnie odbyła się rozmowa na temat tzw. passport competency, czyli głównego narzędzia w pracy z osobami wykluczonymi, które ma za zadanie pomoc w budowaniu świadomości posiadanych kwalifikacji oraz podniesieniu poczucia własnej wartości. Po spotkaniu z konsultantami i trenerami odbyły się krótkie warsztaty na temat różnorodności programów europejskich skierowanych zarówno do studentów, jak i do organizacji pozarządowych. Późnym popołudniem wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w prezentacji lokalnego tradycyjnego rękodzieła oraz kulinariów.

Spotkanie w Mitrowicy było dla wszystkich jego uczestników niezwykłym doświadczeniem, istotnym zarówno na poziomie zawodowym, jak i prywatnym. Organizatorzy wydarzenia zadbali o to, żeby program był różnorodny i w kompleksowy sposób ukazywał ich pracę, a także niuanse związane z regionem, którego specyfika bywa czasami niezrozumiała nawet dla samych jego mieszkańców.