Impeachment Donalda Trumpa coraz bliżej?

Khrystyna Vlodek

Pod koniec października przed komisją Izby Reprezentantów złożył zeznania pełniący obowiązki ambasadora USA w Kijowie William Taylor – jeden z kluczowych świadków dochodzenia w sprawie nacisków prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na ukraińskie władze. Dyplomata oświadczył, że Trump uzależnił pomoc wojskową dla Ukrainy od wszczęcia przez Kijów śledztwa w sprawie syna swojego głównego rywala w następnych wyborach prezydenckich – Joe Bidena.

 

źródło: TVP INFO

W centrum dochodzenia komisji ds. wywiadu amerykańskiej Izby Reprezentantów, która sprawdza, czy są podstawy do impeachmentu, czeka sprawa nacisków Trumpa na władze w Kijowie. Podstawą tego dochodzenia jest rozmowa telefoniczna Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełeńskim. Politycy Partii Demokratycznej zarzucają Trumpowi, że nadużywał swojego urzędu, nalegając na władze Ukrainy, aby wszczęły nowe śledztwo w sprawie syna Joe Bidena – głównego kandydata do demokratycznej nominacji prezydenckiej w przyszłorocznych wyborach. Prezydent USA miał wówczas wywierać na Zełeńskiego naciski, by uzyskać informacje, które mogłyby zaszkodzić Hunterowi Bidenowi, który był członkiem rady nadzorczej ukraińskiej spółki gazowej Burisma Holding. Ponadto, rozmowa miała miejsce kilka dni po wstrzymaniu amerykańskiej pomocy finansowej dla Ukrainy wartej blisko 400 mln dolarów. Trumpowi zarzuca się, że wstrzymując amerykańską pomoc finansową, miał wywierać naciski na ukraińskiego przywódcę, czemu Trump wielokrotnie zaprzeczał. Do tej pory udostępniono jedynie przybliżony zapis rozmowy prezydentów USA i Ukrainy.

Obecnie trwają przesłuchania świadków tej sprawy. Z powodu utajnienia dochodzenia, nie wiadomo ile istotnych materiałów udało się już zdobyć pracownikom Kapitolu. Pod koniec października zostało ujawnione oświadczenie jednego z najważniejszych świadków – dyplomaty Williama Taylora. William Taylor był ambasadorem Stanów Zjednoczonych na Ukrainie w latach 2006-2009, a w czerwcu 2019 ponownie wrócił do Kijowa jako charge d’affaires. Taylor przyjechał do Kijowa w momencie tuż po zwycięstwie Zełeńskiego w wyborach prezydenckich. W swoim oświadczeniu dyplomata potwierdził uzależnienie pomocy wojskowej dla Ukrainy od wszczęcia sprawy przeciwko Bidenowi. Ambasador dodał, że Trump zażądał od prezydenta Ukrainy publicznego oświadczenia w sprawie śledztwa. Zgodnie z zeznaniami przekazano mu, że jeśli Zełeński nie ogłosi wszczęcie śledztw, Stany Zjednoczone wstrzymają się z udzieleniem Ukrainie pomocy wojskowej (chodzi o wsparcie finansowe w wysokości 391 milionów, zatwierdzone przez Kongres), ani nie zgodzą się na wizytę prezydenta Ukrainy w Białym Domu. Taylor opisał, jak zabiegi w celu wywierania presji na Zełeńskiego przebiegały specjalnymi, nieoficjalnymi kanałami departamentu stanu. Według dyplomaty, były specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker, ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland, sekretarz ds. energii Rick Perry i osobisty adwokat prezydenta Rudolf Giuliani byli częścią „nieformalnego kanału polityki USA na Ukrainie”. „Zacząłem się niepokoić, bo te nieformalne kontakty polityczne mocno odbiegały od oficjalnych celów polityki zagranicznej USA w stosunku do Ukrainy” – powiedział Taylor.

W reakcji na zeznanie Taylora rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham oświadczyła, że nie było żadnego quid pro quo (z łac. „coś za coś”). Opublikowane fragmenty zeznań Taylora nazwała zaś „selektywnymi wyciekami z politycznie motywowanego przesłuchania, prowadzonego przez demokratów za zamkniętymi drzwiami”.

W ocenie amerykańskich mediów zeznania Taylora, dyplomaty z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, to największe dotychczas obciążenie dla prezydenta w toku śledztwa Demokratów dotyczącego afery ukraińskiej. Według oceny, zeznania ambasadora Taylora „okazały się kolejnym kluczowym momentem w politycznym dramacie, który odgrywa się w Waszyngtonie i zagraża Trumpowi”, starającemu się o ponowną prezydenturę w 2020 roku.

Źródła:

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2019/10/23/7102178/

https://wiadomosci.onet.pl/politico/izba-reprezentantow-usa-zbliza-sie-do-oskarzenia-trumpa-w-sledztwie-w-sprawie/1t6sz8v

https://pl.sputniknews.com/polityka/2019102311235887-sputnik-ambasador-usa-na-ukrainie-zlozyl-zeznania-przeciwko-trumpowi/

https://www.rp.pl/Prezydent–USA/310279968-Impeachment-Donalda-Trumpa-Zarzuty-najciezszego-kalibru.html

https://www.defence24.pl/sprawa-sygnalisty-wazne-zeznania-i-nowe-watki