Imigranci zarobkowi a PKB Ukrainy

Khrystyna Vlodek

Imigranci zarobkowi z Ukrainy mają wielki wpływ na gospodarkę krajów europejskich i ukraińską. Potwierdzają to dane Banku Narodowego Ukrainy, opublikowane pod koniec marca. W ciągu ostatniego, 2017 roku, Ukraińcy oficjalnie przekazali 2,37 miliarda dolarów.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko uważa, że za granicą pracuje ok. 2,5-4 milionów Ukraińców. Eksperci uważają, że jest ich jeszcze więcej – nawet do 8 milionów. O liczbie migrantów oraz tym, że cięgle ona rośnie świadczą dane o wydaniu wiz roboczych oraz kart pobytu. W ubiegłym roku Litwa przyjęła dwa razy więcej pracowników niż w 2016. Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził ustawę, według której termin wydania wizy roboczej dla Ukraińców będzie krótszy, a kwoty na pracowników z Ukrainy dwukrotnie się zwiększą. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP, w ubiegłym roku Polska wydała 1,7 mln pozwoleń na pracę. Potwierdzeniem tego, że pracownicy z Ukrainy mają wielki wpływ na polską gospodarkę jest ranking Gazety Prawnej. Ukraińcy są na drugim miejscu wśród „50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki”.

Bank Narodowy Ukrainy w raporcie za styczeń 2018 roku, wydał cały rozdział poświęcony migracji zarobkowej. Wynika z niego, że głównym powodem dlaczego Ukraińcy wyjeżdżają za granicę jest możliwość uzyskania nawet 3-krotnie większych zarobków. Inny raport, wydany przez Instytut Prognoz Ekonomicznych potwierdza, że cztery z pięciu pracowników, wynagrodzenie uważa za główny powód swojego wyjazdu. Dyrektor Instytutu Demografii Akademii Nauk Ukrainy – Ella  Libanowa zaznacza, że kolejną przyczyną wyjazdu może być ograniczona możliwość dla realizacji swojego potencjału zawodowego (np. brak odpowiednich urządzeń technicznych). Według danych Banku Narodowego, 26,8 % migrantów pracuje w swoim zawodzie, wielu z nich ma wykształcenie wyższe. Innym powodem jest również zwiększenie liczby studentów z Ukrainy na europejskich uczelniach. Osoby młode chcą pracować za granicą, żeby realizować swój potencjał w dużych firmach międzynarodowych. Wpływ na migrację mają też aneksja Krymu i konflikt na wschodzie kraju – trzy lata temu większość pracowników pochodziła z zachodniej części Ukrainy. Teraz dużo osób wyjeżdża ze wschodniej części kraju.

Migracja zarobkowa ma i pozytywny i negatywny wpływ na gospodarkę ukraińską. Po pierwsze, zmniejszenie siły roboczej zmniejsza poziom potencjonalnego PKB, co ogranicza możliwości rozwoju gospodarczego. Po drugie, za granicę wyjeżdżają osoby w wieku produkcyjnym, co negatywnie odbija się na sytuacji demograficznej i starzeniu się społeczeństwa. Z innej strony – migracja zmniejsza poziom ubóstwa, a migranci inwestują zarobione pieniądze w medycynę (na leczenie rodziców), na wykształcenie swoich dzieci, na zakup nieruchomości lub na rozwój własnej działalności gospodarczej. Warto też pamiętać o doświadczeniu zawodowym, które te osoby zdobywają. Migracja zmniejsza również napięcie na rynku pracy oraz zmusza pracodawców do walki o pracownika, oferując im bardziej konkurencyjne wynagrodzenie. Potwierdzeniem tego jest statystyka poziomu płac na Ukrainie. Liderami są obwody Lwowski i Zakarpacki, z których wyjechała największą liczba migrantów zarobkowych.

Źródła:

https://bank.gov.ua/doccatalog/document?id=65006045

http://www.bbc.com/ukrainian/news-43485104

https://zik.ua/news/2018/03/07/vitsepremierministr_za_kordonom_perebuvaie_vid_25_do_4_milyoniv_1281099

https://tsn.ua/svit/kilkist-ukrayinskih-zarobitchan-u-litvi-zbilshilasya-vdvichi-1080365.html

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1103285,ranking-50-najbardziej-wplywowych-ludzi-polskiej-gospodarki.html

https://economics.unian.net/finance/10061717-na-rabotu-za-rubezh-kak-gastarbaytery-menyayut-ekonomiku-ukrainy-i-mira.html

https://www.unian.net/society/2376307-chehiya-vdvoe-uvelichila-razresheniya-na-rabotu-ukraintsam.html

https://minfin.com.ua/ua/2018/02/23/32480306/