Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Blok Tematyczny „Samorząd a historia. Jak dziedzictwo narodowe kształtuje społeczność lokalną?”

Europejski Kongres Samorządów

Spotkanie otworzyła rozmowa „Samorząd XXI wieku. Pytanie o wartości”, którą poprowadził Konstanty Czawaga, Redaktor Kuriera Galicyjskiego z Ukrainy. Odbył rozmowę z biskupem Tadeuszem Pieronkiem, Członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. „Jak wiadomo, społeczność lokalna nie istnieje w próżni kulturowo-religijnej. Trzeba więc poruszyć ten temat” zaczął Czawaga. „Wspólnota samorządowa wzięła się od potrzeby bezpieczeństwa i towarzyszy ludzkości od początku cywilizacji. W Polsce od samego początku przyjęła formę gminy” stwierdził biskup Pieronek. Duchowny omówił różne aspekty historycznego rozwoju samorządności w Polsce, dyskutując m.in. o Galicji czasu zaborów i pierwszej połowy XX wieku. Rozmówcy poruszyli jeszcze rolę samorządów w rozwiązaniu kryzysu uchodźczego. „Jak utrzymać swoją własną kulturę wobec ludności napływowej?” pytał redaktor z Ukrainy. „Każdy człowiek ma prawo do wyboru własnej drogi, tożsamości i swojego miejsca na ziemi” argumentował biskup Pieronek. Powiedział, że Polska musi zostać otwarta na uchodźców, bo polskim uchodźcom niegdyś również pomagano.

Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, otworzył następnie panel dyskusyjny. Podtrzymał on stwierdzenie z prezentacji otwierającej, że nieodłączną częścią samorządności jest dziedzictwo narodowe regionu. Zadał również pytanie, idąc za noblistą Benjaminem Barberem, „czy to właśnie miasta będą realizować najważniejsze wyzwania cywilizacji?”

Jako pierwszy głos zabrał George Alibegashvili, Przewodniczący Rady Miasta Tbilisi, stolicy Gruzji. „Mój kraj zawsze czuł się częścią Zachodu, w rozumieniu tego powstałego z połączenia kultur starożytnej Grecji, Rzymu i Izraela. Mieliśmy jednak również dużo wspólnego z kulturami Wschodu- arabską, turecką, czy perską” stwierdził Gruzin. Dla Tbilisi ważna jest koncepcja multikulturowości i tolerancji.  To jest esencja tożsamości lokalnej regionu stołecznego według Alibegashvili.

Oleg Iwanow, Dyrektor Wykonawczy Rady Municypalnej Obwodu Moskiewskiego w Rosji, podkreślił, że na tożsamość rosyjskich regionów wpływa więcej niż tylko Europa. Zdecydowana większość terytorium tego kraju leży w Azji. „Choć często nie jest to widoczne, również w Rosji funkcjonuje efektywny samorząd lokalny” argumentował Iwanow. Przyznał, że kultura Wschodu jest jednak bardziej autorytarna, a ludzie tworzący społeczeństwo mocniej zdyscyplinowani, niż ci na Zachodzie.

Choć Dachau, które reprezentuję, istnieje od wieków, to jak mogą Państwo sobie wyobrazić, cały świat patrzy na nie przez pryzmat 6-ciu lat drugiej wojny światowej” stwierdził Stefan Löwl, Przewodniczący Komitetu Polsko-Niemieckiego przy Radzie Gmin i Regionów Europy. Niemiecki samorządowiec opowiadał jak tego typu gminy muszą wielowektorowo wykorzystywać swoje dziedzictwo, by lepiej przedstawiać się światu. „Choć większość turystów przyjeżdża do nas z powodu obozu koncentracyjnego, to Dachau ma o wiele dłuższą historię, którą również staramy się pokazywać” dodał Löwl. Jak mówił, teraz dużym wyzwaniem dla Dachau jest sprostanie kryzysowi uchodźczemu tak by stworzyć warunki do życia dla nowoprzybyłych, a jednocześnie utrzymać dziedzictwo wielopokoleniowych rodzin stałych mieszkańców

Kieran McCarthy, Członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej i Radny Cork w Irlandii, uznał, że regionalna polityka kulturowa jest jak wielka szachownica – część z jej pionków widać od razu, pozostałe muszą zostać odkryte. „Wszystkie miasta w Europie mają fantastyczne miejsca dziedzictwa, miejsca pamięci, które obecnie są tak często pomijane, a trzeba o nich pamiętać” zaznaczył McCarthy. Irlandczyk omówił również nowy wymiar kultury regionalnej, czyli źródła cyfrowe, które sprawiają, że dziedzictwo staje się natychmiastowe i ogólnodostępne.

Agnieszka Barbara Muzyk, Zastępca Prezydenta Miasta Łomży, przedstawiła prezentację z okazji 600-lecia swojego miasta. „Taka bogata historia buduje to gdzie jesteśmy dzisiaj, sposób myślenia naszej społeczności lokalnej” powiedziała Muzyk.

Paneliści wspólnie zaprezentowali bogate spektrum złożonej kwestii jaką jest wykorzystanie dziedzictwa narodowego w procesie rozwoju regionalnego.

Skip to content