II Forum Przemysłowe

Karpacz, 8-10 grudnia 2016


II Forum Przemysłowe w Karpaczu, które odbyło się w dniach 8-10 grudnia 2016 roku, było okazją do szerokiej debaty o kluczowych problemach przemysłu europejskiego. Podczas dwóch dni obrad przeprowadzonych zostało kilkadziesiąt wydarzeń: debat, sesji plenarnych, prezentacji raportów i bloków tematycznych w sześciu ścieżkach: Energetyka, Gospodarka i Społeczeństwo, Innowacje i Nowa Gospodarka, Inwestycje i Rozwój, Produkcja i Zarządzanie, Turystyka i Przemysły Czasu Wolnego.

W II Forum Przemysłowym wzięło udział blisko 600 gości – przedstawicieli firm z branż: energetyki, budownictwa, górnictwa i sektora wydobywczego, motoryzacji, transportu, IT, chemii, FMCG, farmacji, ochrony środowiska, turystyki, a także przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, instytutów badawczych i think-thanków, oraz ekspertów, a także dziennikarzy zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Gościem Specjalnym Forum Przemysłowego był Wicepremier Polski, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. „Chciałbym podziękować za tę inicjatywę, którą jest Forum Przemysłowe, i za te tematy, które musimy przedyskutować… Takie spotkania są niezwykle cenne, ponieważ służą szukaniu najlepszego modelu rozwoju gospodarczego w Polsce” – powiedział Wicepremier w Karpaczu. Dodał również, że Polska przez ostatnie ćwierćwiecze starała się dogonić Zachód, natomiast obecnie jest w stanie go wyprzedzić, stawiając m.in. na innowacje.

Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski podkreślił podczas sesji plenarnej pt. „Sprawne państwo – silny przemysł”, że komunikacja między poszczególnymi resortami rządu i ministrami jest bardzo istotna, a także pozytywnie ocenił rządowy krok, skupiający część gospodarczą w Radzie Ministrów w jednych rękach.

Z kolei Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego mówił m.in. o potrzebie nie tylko silnej władzy centralnej, lecz i silnego samorządu. Zdaniem Marszałka, w przypadku dobrej współpracy pomiędzy rządem a samorządem, będzie także rozwijał się przemysł.

Według Wiktora Halasiuka, Przewodniczącego Komisji ds. Polityki Przemysłowej w Radzie Najwyższej Ukrainy, jego kraj powinen zmienić politykę gospodarczą oraz uczyć się na doświadczeniach Polski w tym zakresie. Zdaniem ukraińskiego gościa, Polska jest dobrym przykładem ze względu na sprawny rząd centralny oraz odpowiednie ramy instytucjonalne.

Zagadnieniom, związanym z reindustrializacją poświęcona była druga sesja plenarna Forum Przemysłowego. Zdaniem Zbigniewa Jagiełły, Prezesa PKO Banku Polskiego, „dotychczasowy rozwój Polski wyczerpał się nie tyle w sensie ekonomicznym, co w sensie psychologicznym” i to ma wpływ na potrzebę zmian. „Nasze oczekiwania wzrosły: Legia chce grać w Lidze Mistrzów i Polska też. Chcemy ustalać reguły gry, ale do tego potrzebne są duże, silne firmy – mówił szef PKO Banku Polskiego.

Na brak takich firm w przemyśle uwagę zwrócił Wiceprezes KGHM Michał Jezioro. ”Gdy pracowałem w Chinach, pytano mnie: co wy tam dobrego produkujecie? Poza żywnością nie byłem w stanie wymienić niczego. Nie istnieje konkurencyjny przemysł międzynarodowy. Długo mówiono, że stare przemysły nie są potrzebne, że czas na gospodarkę opartą na wiedzy. Tymczasem prawda leży pośrodku. W najbardziej rozwiniętych krajach bazą dla rozwiniętego sektora usług są tzw. stare przemysły, np. huty” – mówił wiceszef KGHM.

Potrzebę reindustrializacji podkreślał też Prezes Orlenu Wojciech Jasiński. „Jeśli chce się mieć pozycję, trzeba coś sobą reprezentować” – mówił. Dodał, że oprócz rozwoju przedsiębiorczości ważne jest rozwijanie kultury współpracy pomiędzy polskimi przedsiębiorcami. „W Orlenie chcemy dać szansę polskim firmom, ale nie mogą one korzystać z przywilejów” – zauważył Prezes.

Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński, zapytany przez moderatora dyskusji „Czy Polska może być europejską potęgą gospodarczą?” o finansowanie innowacji i infrastruktury, zwrócił uwagę, że obecnie firmy skupione w ARP przełamują pewien rodzaj niemocy państwa spowodowanej brakiem dialogu pomiędzy instytucjami państwowymi. Za sukcesem i powodzeniem systemu gospodarczego stoi wytwarzanie coraz większej ilości produktów końcowych. Dla skutecznej reindustrializacji, zdaniem prezesa ARP, potrzebne są również „dwie ręce” – niewidoczna ręka rynku i widoczna – państwa.

Na pytanie, czy Polska może być europejską potęga gospodarczą, i co robić, by stać się ową potęgą, były premier Jan Krzysztof Bielecki odpowiedział, że należy docenić to, co już mamy i co osiągnęliśmy ciężką pracą, jednocześnie działając tak, by nie stracić osiągniętych już pozycji. Premier Bielecki wskazał, że obecny system emerytalny przyniósł negatywne skutki, podobnie jak niektóre reformy, sytuacja na rynku pracy nie jest dobra i będzie się pogarszać, zwłaszcza przy wzroście konsumpcjonizmu. Jan Krzysztof Bielecki podkreślił, iż największą wartością Polski jest nieprzerwany rozwój gospodarczy.

Konstruktywne negocjacje ze związkami o ograniczeniu przywilejów są możliwe – mówili uczestnicy dyskusji „Górnictwo i energetyka – w kierunku efektywnej współpracy”. Według byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa, sytuacja kopalń jest ciężka. „Tylko po części wynika to ze spadków cen węgla. To też efekt kiepskiego zarządzania i decyzji politycznych” – mówił. Jego zdaniem, nadzorując górnictwo, trzeba uwzględniać przesłanki ekonomiczne i geologiczne, a tego brakuje.

Zdaniem Prezesa Tauronu Filipa Grzegorczyka, dobrze, że polski rząd odszedł od myślenia, że węgiel jest zły. „Przecież nie chodzi o to, by z węgla zrezygnować. Chodzi o to, by technologie były niskoemisyjne, a to dwie różne rzeczy” – mówił podczas debaty Prezes.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski i naszego regionu było także wśród głównych tematów II Forum Przemysłowego w Karpaczu. Podczas obrad Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski przypomniał, że mija rok odkąd ogłosiliśmy, że naszym priorytetem jest dokończenie drugiego projektu dywersyfikacyjnego, czyli połączenia gazowego z Norwegią. „Komunikujemy ten projekt jako Bramę Północną” – powiedział. „Priorytetem dla nas jest budowa Korytarza Norweskiego, która dokończy budowę Bramy Północnej i uzupełni istniejący terminal LNG w Świnoujściu” – podkreślił. Nie zabrakło w Karpaczu także ważnych deklaracji gospodarczych. Wiceprezes PGNiG poinformował, że decyzja w sprawie gazowego Korytarza Norweskiego, który ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, powinna zapaść w pierwszej połowie przyszłego roku.

Nie zabrakło w Karpaczu także debat poświęconych rozwojowi transportu. Zdaniem Michała Beima, członka Zarządu PKP S.A., Europa wcale nie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości w kolejnictwie, a niektóre inwestycje np. w Azji są warte uwagi w kontekście priorytetów rozwojowych. „Trzeba spojrzeć na polską kolej jako swojego rodzaju pomost między rynkami Europy Zachodniej a rynkami Dalekiego Wschodu” dodał. Zapowiedział również, że program remontowy PKP ma na celu wprowadzenie polskiej kolei na takie tory, by prześcignęła jakościowo Zachód.

Dużo uwagi podczas Forum Przemysłowego poświęcono zostało „asom polskiej gospodarki” – czyli polskim przedsiębiorstwom, które już „wyrosły” z kategorii firm średnich, ale jeszcze nie osiągnęły poziomu korporacji międzynarodowych.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że marzeniem rządu jest to, aby polska marka była synonimem dobrej jakości. „Polska słynie z zaplecza intelektualnego, to buduje markę polski gospodarki. To dla naszych specjalistów przychodzą do naszego kraju zagraniczne korporacje” – podkreśliła wiceminister. Dodała, że rząd dba o rozwój innowacji sprzyjając ekspansji zagranicznej polskich start-upowców.

Gość specjalny panelu „Rola inwestycji w przemyśle ochrony zdrowia dla rozwoju polskiej gospodarki”, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski odniósł się do planu Wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jego Kodeksu Biznesu, dzięki którym m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa w przemyśle farmaceutycznym otrzymają wsparcie w pokonywaniu barier inwestycyjnych w Polsce. Szczególnie ważne, że w przemyśle ochrony zdrowia jest zatrudnionych prawie 1 mln. osób, co stanowi ogromną gałąź gospodarki.

Pierwszy dzień II Forum Przemysłowego w Karpaczu zwieńczyła Gala Nagród Forum Przemysłowego, podczas której Forum Ekonomiczne razem z PKO Bankiem Polskim nagrodziły Firmę Forum Przemysłowego oraz Instytucję Forum Przemysłowego. Uroczystszą Gale otworzyli Członek Rady Ministrów, Szefowa Gabinetu Politycznego Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek oraz Burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii Firma został CEDROB S.A. – największy w Polsce producent mięsa. Instytucją Forum Przemysłowego została Agencja Rozwoju Przemysłu, która nagrodzona została za szczególny wkład w zwiększanie konkurencyjności polskiego przemysłu.

Organizatorem II Forum Przemysłowego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Partner Główny:

Miasto Gospodarz:

Partnerzy strategiczni:

KGHM Polska Miedź S.A. is among the top world’s largest producers of copper and silver with more than 55 years of experience in mining, smelting and refining. Beyond copper and silver, KGHM extracts molybdenum, nickel, gold, palladium and platinum and produces rhenium. The company’s production assets and projects are located on three continents. KGHM’s core operations are situated in Poland. The most significant foreign operation – Sierra Gorda mine – is situated in Chile. KGHM Group employs over 34 000 people.

PKO Bank Polski is the leader of the Polish banking sector. It has managed to regularly achieve high results while maintaining a conservative approach to risk. Its capacity for continual improvement has been its strength; enabling it to take full advantage of market opportunities. The Bank’s business rests on retail, corporates and investment banking. These combine concentration on customer needs and delivery of value through all available service channels.

Partnerzy:

Polowiec i Wspólnicy sp. j. specializes in legal services for entrepreneurs. Scope of services covers all aspects of business activity, including projects related to power sector, contracts, restructuring, construction. We have vast experience and expertise in business and strategic advice. We provide services both within the territory of Poland and abroad. We run offices in Kraków and Gliwice. We connect practice and science, members of our team are authors of many scientific publications.

Instytut Wolności (The Freedom Institute) is a politically independent think-tank. Our mission is to draw attention to the most important political topics in Poland by creating ideas and developing knowledge together with prominent politicians, businessmen and analysts.Our aim is to popularise these ideas using traditional and new media and to appeal to all the actors of the public sphere.

The Industrial Development Agency Joint Stock Company (IDA) is a state-owned company. It has played an important role in the transformation of the Polish economy by responding to the most vital needs of industry, saving thousands of jobs and modernizing large and medium-size enterprises. Today, within the Group of Polish Development Fund, IDA cooperates with key Polish institutions supporting entrepreneurs and provides solutions for current needs and business challenges.

ORLEN Group is a leader on the fuel and energy market, the largest company from Central and Eastern Europe, and the only Polish name among the prestigious Fortune 500. We operate six refineries and the region’s largest network of nearly 2,700 modern service stations located in Poland, the Czech Republic, Germany and Lithuania. We are also a leading producer of petrochemicals and, in an effort to develop our own power generation segment, we are building two CCGT units in Płock and Włocławek.

Gas Transmission Operator GAZ-SYSTEM is a strategic company for the Polish economy, responsible for the transmission of natural gas and the management of the most important gas pipelines in Poland. GAZ-SYSTEM is also the owner of Polskie LNG S.A., a company established to build the Świnoujście LNG terminal. As part of its 2015-2025 investment scheme, GAZ-SYSTEM is planning to build over 2,000 km of new gas lines in western, southern and eastern Poland.

Deutsche Messe AG – Every year, one country is spotlighted at the world’s biggest trade fair for industrial technology: HANNOVER MESSE. In 2017, Poland is being featured as the show’s official Partner Country. Polish industry stands out in many different sectors for its innovation and growth, which hold promise for companies and investors around the world. Poland is looking forward to its role as Partner Country at HANNOVER MESSE 2017 – and not only because Germany is its largest trading partner.

BitBay is a Polish cryptocurrency exchange with a global range that let’s its users to trade cryptocurrencies like Bitcoin, Litecoin, Ether and Lisk. Right now BitBay is number one in Poland and number 12 worldwide when it comes to Bitcoin exchanges.  The platform was introduced to the market in March 2014. The biggest advantages of BitBay offer are importance of the security, professional help for the clients on each stage of platform usage and innovative services for deposits and withdrawals.

Somfy is the world leader in the motors and automatic controls for openings and closures of homes and commercial buildings. The company was founded in 1960 in Clues, France. Somfy is an international Group,  operates in almost 60 countries, with 114 subsidiaries and 51 offices and agencies across five continents. In Poland Somfy has existed since 1996. In 2014 in the Krakowska Special Economic Zone, Somfy opened a first manufacturing, and a year later new Eastern European Distribution Platform that provides products to customers across Central and Eastern Europe.

Avnet Technology Solutions is a global IT distributor . Avnet Sp. z  o.o. is a division of Avnet Technology Solutions in Poland since 1998 with a status IBM Premier Business Partner. It is the largest IBM value add distributor (VAD) and authorized distributor Hitachi Date Systems, Brocade, Wyse Dell, Lenovo, Mellanox, NetApp, QLogic, Veeam, VMware, Zimbra. More information: www.avnet.pl

The Regional Fund for Environmental Protection and Water Management in Wroclaw has been operating for over 20 years, contributing to the sustainable development of Lower Silesia. Thanks to the financial support of the Regional Fund  it was possible to construct or modernization dozens of Wastewater treatment plants and over 7000 km of sewage and water pipe system. The priority now are: energy efficiency and renewable energy resources. The Regional Fund in cooperation  with the National Fund for Environmental Protection & Water Management (NFOSiGW) and with  15 others Regional Funds are creating financial system for the environmental protection in Poland.

Partnerzy medialni::