II Forum Inwestycyjne (2009)
Tarnów 8 - 9 września 2009

Tarnów, 8 – 9 września 2009

 

W dniach 8 i 9 września 2009 roku odbyło się II Forum Inwestycyjne w Tarnowie.

Wydarzenie zgromadziło ponad 200 uczestników, którzy żywo dyskutowali na temat rozwoju oraz sposobów zarządzania i efektywnego realizowania inwestycji w czasach kryzysu.  W tym roku przez dwa dni obrady Forum Inwestycyjnego pełniły rolę platformy wymiany myśli międzynarodowej, były okazją do spotkania przedstawicieli polityki i biznesu Europy Środkowo-Wschodniej, a jako impreza towarzysząca Forum Ekonomicznemu w Krynicy doskonałym wstępem do szerokiej międzynarodowej dyskusji na temat rozwoju, poprzez inwestycje w czasach trudnej koniunktury gospodarczej.

Na Forum gościliśmy m.in. przedstawicieli Ministerstwa Azerbejdżanu, Kirgistanu, Ukrainy, Białorusi, Łotwy. Nie zabrakło reprezentacji przedstawicieli biznesu polskiego, węgierskiego, przedsiębiorców prowadzących szerokorozumianą działalność w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Honorowym Patronem wydarzenia był Pan Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa, który drugiego dnia Forum, wygłosił krótkie oświadczenie na temat klimatu inwestycyjnego w Polsce, potencjału inwestycyjnego jaki ma w swej ofercie ministerstwo Skarbu Państwa.

Główny organizator:

Instytut Studiów Wschodnich

 

Współorganizator wspierający:

Miasto Tarnów

 

Partner strategiczny:

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach

 

 

8 września 2009 – Transmisja: od 16.00 do 21.20
9 września 2009 – Transmisja: od 8.30 do 12.40

"Webcast realizuje WSEInfoEngine SA"

 

 


Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa
Szanowni Państwo, Mam ogromny zaszczyt objąć honorowy patronat nad II Forum Inwestycyjnym, które odbędzie się w dniach 8-9 września 2009 roku w Tarnowie. Cieszę się, że zeszłoroczna edycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem zarówno ze strony rządów i parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej jak i inwestorów chcących ulokować swój kapitał w regionie. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest ‘Prywatyzacja w czasach kryzysu’. Temat ten odzwierciedla wyzwania, przed którymi stoją kraje postkomunistyczne w dobie problemów na rynkach światowych. Promocja Europy Środkowo-Wschodniej oraz wymiana doświadczeń i informacji są sprawami priorytetowymi w obecnej sytuacji ekonomicznej. Procesy prywatyzacyjne przy dzisiejszej koniunkturze oznaczają trudne decyzje, bardzo często niepopularne wśród społeczeństwa. Pomimo kryzysu, prywatyzacja wciąż jest instrumentem faktycznego oddziaływania na sytuację przedsiębiorstw, sposobem na ich reformowanie i obniżanie kosztów funkcjonowania poprzez konsolidację i porządkowanie rynku. Działania te podejmowane są z myślą o sytuacji po zakończeniu kryzysu, kiedy szybki wzrost gospodarki będzie szczególnie potrzebny. Dlatego też jestem przekonany, że prowadząc przemyślaną politykę prywatyzacji podmiotów, w których państwo jest udziałowcem, jesteśmy w stanie pozytywnie wpływać na proces transformacji gospodarczej oraz aktywnie przeciwdziałać skutkom odczuwalnego w niektórych krajach spowolnienia gospodarczego. [Więcej]

Ryszard Ścigała, Prezydent Miasta Tarnowa
Szanowni Goście oraz Uczestnicy Forum Inwestycyjnego w Tarnowie, Jestem niezwykle rad, że wzorem ubiegłego roku, w naszym mieście, odbędzie się ta, jakże zacna i ważna, impreza. Śledząc program tegorocznego Forum Inwestycyjnego Forum Ekonomicznego Tarnów 2009 wyrażam zadowolenie, iż został on skonstruowany na miarę aktualnych potrzeb i dostosowany do bieżących problemów naszego kraju. Wszystkie zaproponowane do dyskusji tematy są mi szczególnie bliskie. Jestem przekonany, że rozmowy dotyczące realizacji prywatyzacji w czasach kryzysu, bezpieczeństwa energetycznego, środkowoeuropejskiego sektora finansowego po kryzysie, nowoczesnej infrastruktury oraz przyszłości przemysłu chemicznego, są, właśnie teraz, jak najbardziej uzasadnione. Mam głęboką nadzieję, że wspólnie z inwestorami z Polski i Europy Środkowo–Wschodniej, a także z przedstawicielami rządów i parlamentów, którzy są odpowiedzialni za przebieg procesów prywatyzacyjnych Europie Środkowej, wypracujemy mądre wnioski i, na co także liczę, polityce prywatyzacyjnej na czas trudności gospodarczych, pomożemy wskazać dobrą drogę. Jest mi niezwykle miło, że Tarnów gościł będzie tak znakomite osobistości. Ze swej strony deklaruję głębokie współdziałanie i aktywne włączenie się w obrady. Życzę dobrego klimatu do dyskusji i mądrej wymiany myśli. Dziękuję za przybycie do Tarnowa – Miasta, które cieszy się znakomitą, a przede wszystkim ciepłą atmosferą. Jednakowoż nie przez przypadek, także w zakresie gospodarki, jesteśmy biegunem ciepła – The Polish Hot – Spot.