II Forum Innowacji (2011)
Rzeszów 24 - 25 maja 2011

- Życzę, by Polska stała się Kalifornią Europy. A Rzeszów ma kluczowe atuty: dobre skomunikowanie lotnicze, dobrą bazę uczelni, a za chwilę będzie tu autostrada – mówił  wicepremier Waldemar Pawlak podczas II Forum Innowacji które w dniach 24 i 25 maja odbyło się w Rzeszowie. Uczestniczyło w nim ponad 200 liderów biznesu, nauki i polityki, którzy dyskutowali nad możliwościami zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i wykorzystania naszych pomysłów przez największe firmy światowe. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, konieczne jest zastanowienie się nad wprowadzeniem ulgi podatkowej dla firm, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania.

Panel dyskusyjny: Motoryzacja przyszłości – nowe paliwa czy nowe technologie?

Od lewej:  Prof. Antoni  Szumanowski z Politechniki Warszawskiej, wicepremier  Waldemar PawlakWillem Kruidhof, Partner z firmy Ecorys  i Prof. Sun Fengchun,  Dyrektor Narodowego Laboratorium Inżynieryjnego Pojazdów Mechaniczncyh w Pekinie.

Szef Rady Programowej Forum, wiceminister Skarbu Państwa, Jan Bury powiedział otwierając imprezę, że Polska potrzebuje nowego spojrzenia na naukę, gospodarkę i rozwój gospodarczy.  – Za 10 lat nasze życie będzie wyglądać inaczej, będziemy inaczej się komunikować, inaczej leczyć, podróżować. Zmiany już się zaczęły, nie wiemy, dokąd nas zaprowadzą. Aby nadążyć, trzeba mieć oczy szeroko otwarte i współpracować. Nikt na świecie nie idzie w pojedynkę, międzynarodowa współpraca prowadzi do przyszłości" – dodał Bury.

Zdaniem Zygmunta Berdychowskiego, Przewodniczącego Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju i organizatora Forum, budowa gospodarki opartej na wiedzy w Polsce jest logiczną konsekwencją naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej. – Poprawa konkurencyjności przemysłu i usług jest także dla Polski, ale także innych państw naszego regionu,  niezbędna do stopniowego zwiększania poziomu dobrobytu oraz sprostania wyzwaniom jakie stawiają liderzy gospodarczy świata – mówił Berdychowski.

Goście Forum Innowacji: Od lewej: Dr Radomir Grucza, Prezes Nokia Siemens Networks w Polsce;  Piotr Muszyński, Wiceprezes Zarzadu ds. Operacyjnych,  Marek Marczuk, Vice President of Solutions & Products Strategy, Huawei , Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki, Mirosław Karapyta, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jan Bury, Wiceminister Skarbu Państwa, Andrzej Reguła, Wicewojewoda Podkarpacki, Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa,  Andrzej Dulka, Prezes Zarządu Alcatel-Lucent

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sun Yuxi w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że jedną z firm uczestniczących w Forum jest Huawei. Firma specjalizuje się w produkcji urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych.  Sun Yuxi podkreślił, że koncern jest bardzo dobrym przykładem współpracy między Polską a Chinami. – Razem mamy wielki potencjał, jestem przekonany, że nasza współpraca będzie przebiegała bardzo dobrze – dodał.

Podczas paneli dyskusyjnych zastanawiano się nad przyszłością energetyki, lotnictwa i motoryzacji. Elektryfikacja transportu drogowego umożliwia znaczne oszczędności energii, zmniejsza emisję spalin.  Prof. Sun Fengchun, dyrektor Krajowego Laboratorium Inżynierii Pojazdów Elektrycznych w Chinach, tłumaczył, jak i dlaczego to się robi w jego ojczyźnie: Naszą strategią jest to, by samochody elektryczne zastosować najpierw w transporcie publicznym, m.in. w autach dostawczych czy autobusach. Rząd Chin rozpoczął program miast pilotażowych, w których takie pojazdy będą wprowadzane. Chciał to zrobić w dziesięciu, ale zainteresowanie było tak duże, że będzie prowadzony w 26 miastach – mówił prof. Sun Fengchun, który taki system opracowuje dla Pekinu.

Wicepremier Pawlak powiedział, że w obecnej sytuacji budżetu państwa  nie ma możliwości uruchomienia takiego  programu. Jego zdaniem dziś jest to zadanie  dla konsorcjów firm energetycznych czy węglowych, gdyż to może  być naprawdę dobry biznes -  Dziś przejechanie 100 km na benzynie kosztuje 50 zł. Przy samochodzie elektrycznym byłoby to 5-10 zł – przekonywał wicepremier Pawlak.

Na Forum przyjechali goście z Chin, Szwajcarii, Holandii, Węgier, Słowacji, Niemiec, dużym powodzeniem cieszyło się  Miasteczko Innowacji, wśród  których najnowsze rozwiązania prezentowały firmy komputerowe i telekomunikacyjne. Goście mogli także wejść  do specjalnej ciężarówki przygotowanej przez chińską firmę Huawei lub urbantraina – 18 metrowego elektrycznego pojazdu, który dzięki swojej konstrukcji ma możliwość manewrowania nawet w ciasnych uliczkach. Tę komunikacyjna nowinkę  sprowadziła firma Transsystem razem ze swoim szwajcarskim partnerem, Swiss Road Trains.

W Miasteczku Innowacji, w którym najnowsze rozwiązania technologiczne prezentowały m.in.: TP/Orange Labs, Alcatel – Lucent i Nokia Simens Network.   Na stoisku TP/Orange Labs zwiedzający mogli zapoznac się  z takimi rozwiązaniami jak: B-Link, usługa, która umożliwia obsługę komputera osobom niepełnosprawnym czy Asystent NN – jest to telefon dla niewidomych bądź niedowidzących, wyposażony w specjalne aplikacje m.in. głosowe odczytywanie sms-ów.  Przedstawiono też  usługi wirtualnego Call Center, który umożliwia osobom niepełnosprawnym podjęcie pracy przez Internet.   Alcatel-Lucent zaprezentował  sytem ostrzegania przed kataklizmami.  Każdy posiadacz np. telefonu komórkowego, jeśli znajdzie się na zagrożonym terenie, może otrzymać wiadomość o niebezpieczeństwie niezależnie od operatora, z usług którego korzysta.  Nokia Simens Network  wzbudziła spore zainteresowanie  systemem inteligentnego licznika do poboru energii. Mając taki licznik można zaplanować wykonanie energochłonnych prac domowych na godziny, w których energia jest najtańsza.  Takie systemy są już wprowadzane w Niemczech.

 

Business Innovation Award

Podczas Forum wręczono nagrody „Business Innovation Award". Laureatami  nagród zostały firmy: Asseco Poland SA oraz Software Mind SA.

Business Innovation Award dla Asseco Poland S.A. przyznano  za realizację programu „Inwestuj z Asseco", który rozwija sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Nagrodę odebrał Wiceprezes  Zarządu Asseco Poland S.A. p. Marek Panek

Nagrodę  Business Innovation Award dla Software Mind S.A. przyznano za  realizację innowacyjnych projektów informatycznych na rynku międzynarodowym.  Nagrodę odebrał Prezes Zarządu Janusz Homa.

 

Organizator