II Forum Europa – Rosja (2006)
Wilno 23 - 24 marca 2006

W sferze ocen i wartości elity Rosji i Europy nie mogą mówić różnymi językami o tych samych wydarzeniach. A że tak właśnie jest, udowodniły komentarze do wyborów na Białorusi. Spotkanie takie jak to forum na pewno będzie impulsem do dokonania korekty zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jestem przekonany, że goście z Unii Europejskiej, wyjeżdżając z Wilna, będą pod dużym wrażeniem tego, co tu usłyszeli. I teraz będą skłonni być bardziej konsekwentni w ocenie tego, co dzieje się za wschodnią granicą Unii. – powiedział Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Rzeczpospolita, 27 marca

Zobacz artykuł "Rzeczpospolitej" o II Forum Europa- Rosja

 

UCZESTNICY
W Forum wzięło udział blisko 200 przedstawicieli partii politycznych, szefów instytucji centralnych, reprezentatów ośrodków naukowych, biznesu i mediów – z Rosji i krajów Unii Europejskiej. Wśród uczestników byli m.in. Valdas Adamkus, prezydent Litwy, Siergiej Jastrzembski, przedstawiciel prezydenta Rosji ds. kontaktów z Unią Europejską, Urban Ahlin, przewodniczący Komisji ds. Międzynarodowych parlamentu Szwecji, Volker Rühe, były minister obrony RFN oraz Pierre Lellouche, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Państw NATO.

RAPORT
W czasie Forum odbyła się prezentacja publikacji "Rosja 2005. Raport z transformacji".

Obrady Forum były na żywo transmitowane przez firmę Exatel.

II Forum Europa-Rosja (2006)/ 2nd Europe - Russia Forum/ II Форум Европа-Россия

Obejrzyj całą galerię
 

Debata

20 marca w redakcji "Rzeczpospolitej" odbyła się debata "Dokąd zmierza Rosja?" połączona z prezentacją najnowszej publikacji Forum Ekonomicznego "Rosja 2005. Raport z transformacji".

Debatę prowadził Sławomir Popowski z "Rzeczpospolitej", a w charakterze prelegentów wystąpili: Andranik Migranian – rosyjski politolog, przewodniczący Komisji Izby Społecznej, Konstantin Simonow – dyrektor moskiewskiego Centrum Koniunktury Politycznej, który opracował raport o Rosji, Zygmunt Berdychowski – Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Stanisław Ciosek – b. ambasador RP w Moskwie.

Andranik Migranian: Największym błędem popełnianym także przez rosyjskich komentatorów i politologów jest pewien schematyzm w opisie rosyjskiej rzeczywistości. Nie zgadzam się z tezą, że wszystko podporządkowane jest obecnie sprawie wyboru następcy Putina w 2008 roku, że wokół tego toczy się walka o wpływy i podział środków finansowych, medialnych itp. Przy takim podejściu w ogóle nie ma miejsca dla Putina. (artykuł S. Popowskiego, "Rzeczpospolita", 22.03 2006)
 
Istnieje wiele gospodarczych zagrożeń. Na pewno należą do nich: stara infrastruktura i nie najlepsza sytuacja w podstawowych gałęziach gospodarki, zwłaszcza w branży naftowej – uważa Konstantin Simonow z Centrum Koniunktury Politycznej w Moskwie (artykuł A. Krakowiaka, "Rzeczpospolita", 22.03 2006) 

 

 

 
prelegenci (od lewej): A. Migranian, tłumaczka, K. Simonow
S.Popowski, Z. Berdychowski, S. Ciosek