Zamykająca Sesja Plenarna: Perspektywy współpracy w przyszłości

Tematyka zamykającej sesji plenarnej prowadzonej przez Tomasza Wróblewskiego, redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" koncentrowała się na perspektywach integracji, reformach gospodarczych i konsekwencjach społecznych wprowadzenia ruchu bezwizowego.

Premier Gruzji Nika Gilauri na wstępie swojego wystąpienia uznał za symboliczne, że pierwsze Forum UE-PW odbywa się w Gruzji. – Zrobiliśmy dużo dla integracji z UE, zaczęliśmy negocjacje stowarzyszeniowe, a do końca przyszłego roku chcielibyśmy mieć gotowe porozumienie – zadeklarował Gilauri.

 

Sesja plenarna "Perspektywy współpracy w przyszłości" zamykająca Forum (od lewej): Nika Gilauri, Premier Gruzji, Tomasz Wróblewski, Redaktor Naczelny dziennika "Rzeczpospolita", Giorgi Baramidze, Wicepremier Gruzji i Dawid Darciaszwili, Przewodniczący Komisji ds. Integracji Europejskiej w Parlamencie Gruzji.
Fot. Grzegorz Jakubowski/PAP

Jak zauważył premier, reformy podjęte w Gruzji mogą być przykładem dla innych państw byłego ZSRR. Prawie każdy z tych krajów przez wiele lat uważany był za obciążony piętnem "homo sovieticusa", które nie pozwalało na transformację w kierunku zachodnich demokracji. – Od 2004 roku Gruzja udowadnia, że takie twierdzenie jest nieprawdziwe, a walka z korupcją i zorganizowaną przestępczością, a także demokratyzacja i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej zakończyły się sukcesem – wyliczał Gilauri. Jak dodał  korupcja stała się dla społeczeństwa nie do zniesienia. – Zaledwie 8 lat temu policjant mógł zażądać pieniędzy w każdej sytuacji, a na wyższą uczelnię można się było dostać tylko dzięki koneksjom. Zmieniliśmy to, ale był to bolesny proces – zauważył premier. Jako przykład podał jednorazowe zwolnienie z pracy w 2004 roku wszystkich policjantów z drogówki – około 18 tysięcy ludzi!

Mówiąc o integracji gospodarczej szef rządu podkreślał, że Gruzja będzie miała umowy o wolnym handlu ze wszystkim krajami postradzieckimi, Turcją i Unią Europejską, co spowoduje, że Tbilisi przekształci się w regionalne centrum handlowe. Jak zapewniał premier, reformy administracyjne i gospodarcze będą kontynuowane także po wyborach. – Gwarancją tego jest samo społeczeństwo, które jest beneficjentem wdrażanych zmian – przekonywał szef rządu. Jak dodał, sprawy fundamentalne, jak nowe podatki albo ich podniesienie będzie możliwe, zgodnie z zapisami Konstytucji,  tylko po referendum ogólnokrajowym.

Szef gruzińskiego rządu nie obawia się, że wprowadzenie ruchu bezwizowego doprowadzi do masowej emigracji młodych ludzi do Europy Zachodniej. – Gruzja jest jedynym państwem w regionie, do którego więcej osób wraca, niż z którego wyjeżdża – przytaczał dane ośrodków badawczych. Jak dodał, wielu członków rządu uczyło się za granicą, a potem wróciło do Gruzji. – Jestem tego przykładem. Przez lata mieszkałem i uczyłem się za granicą. Po powrocie do Gruzji pracowałem dla sektora prywatnego, a potem w rządzie – mówił premier. 

-Jeden z naszych programów realizowany w systemie szkolnictwa wyższego zakłada, że jeśli młody człowiek zdecyduje się kontynuować naukę w jednym z 25 europejskich uniwersytetów, rząd gruziński jest gotów sfinansować jego edukację praktycznie w całości – mówił premier.

Odpowiadając na pytanie o możliwość przyśpieszenia integracji Gruzji z Unią Europejską wicepremier Giorgi Baramidze stwierdził, że potrzebne jest wzmocnienie gruzińskiej gospodarki. – Reformujemy gospodarkę po to, żeby wnieść coś do UE, a nie tylko wyciągać rękę po pomoc. W międzyczasie chcemy dać się poznać europejskiej opinii publicznej. Te wszystkie działania  doprowadzą nas ostatecznie do członkowstwa w UE i NATO – zaznaczył wicepremier.

Baramidze kończąc swoje wystąpienie podziękował organizatorom za przygotowanie Forum w Tbilisi. – Już rozmawiamy na temat kontynuacji tych spotkań, bowiem taka możliwość otwartej wymiany doświdczeń i poglądów jest dla nas bardzo ważna – tłumaczył wicepremier. Polityk zwrócił się także do uczestników Forum – Mam nadzieję, że wrócicie do domu z pozytywnymi wrażeniami i przyjedziecie tu znowu – może na wakacje z rodzinami i przyjaciółmi.