„…I chyba nigdy nie jest inaczej”. Prezentacja książki Marii Matios na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Czy nigdy nie jest inaczej? Czy miłość to przekleństwo czy przeznaczenie? Kto jest winny mężczyzna czy kobieta? Co jest ważniejsze honor czy sprawiedliwość? W czasie tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy zostanie zaprezentowana powieść jednej z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych pisarek ukraińskich Marii Matios.

Tym razem Maria Matios proponuje sagę rodzinną w trzech nowelach: Czterej – niby rodzeni – bracia, Bądźcie zdrowi, tato oraz Huśtawka życia. Na pozór odrębne historie nieoczekiwanie zaczynają się zazębiać, a z każdą stroną książki odkrywamy ich wzajemne, zaskakujące powiązania. Dramat kilku huculskich rodów rozgrywa się na początku XX wieku na malowniczych terenach dawnej monarchii austro-węgierskiej (dziś pogranicze ukraińsko-rumuńskie).

Zwięzły i wyrafinowany styl prowadzenia opowieści, wyraźnie zarysowane, pełnokrwiste postacie, niełatwe wybory moralne, namiętność, miłość, grzech i zbrodnia, wciągają czytelnika w tak odległy czasowo i geograficznie świat bohaterów, ale jakże aktualny również dzisiaj świat ludzkich emocji.

Maria Matios, ukraińska pisarka i poetka, urodziła się we wsi Roztoki na Bukowinie. Obecnie mieszka w Kijowie, była deputowaną (posłanką) do Parlamentu Ukrainy ostatnich dwóch kadencji. Autorka 17 utworów prozatorskich i 7 tomików poezji. M.in. powieści, które ukazały się w tłumaczeniu na język polski Nacja i Słodka Darusia. Za tę ostatnią otrzymała w 2005 roku prestiżową państwową nagrodę im. Tarasa Szewczenki. Natomiast …I chyba nigdy nie jest inaczej, otrzymała Gran Prix w konkursie Koronacja słowa, książka roku (2008). Tłumaczona jest na wiele języków europejskich m.in. polski, niemiecki, francuski, angielski, włoski. Wiele jej utworów prozatorskich z sukcesem jest wystawianych na deskach teatrów ukraińskich.