Gruzja bez premiera

Mikołaj Tauber

Giorgi Kwirikaszwili podał się do dymisji. Powodem dymisji był narastający spór z szefem partii rządzącej Bidziną Iwanaszwilim, którzy jest najbogatszym człowiekiem w kraju (majątek szacuje się na około 5 mld. USD ).

Gruziński oligarcha w grudniu 2011 założył ruch społeczny Gruzińskie Marzenie, który 21 kwietnia 2012 przybrał formę koalicji wyborczej pod tą samą nazwą. Iwaniszwili zapowiadał odbudowę gospodarki kraju po wojnie z 2008 oraz zerwanie z polityką administracji Micheila Saakaszwilego, łamiącej jego zdaniem standardy demokratyczne. W polityce zagranicznej opowiadał się za kontynuacją współpracy z państwami zachodnimi, NATO i Unią Europejską. Równocześnie wskazywał potrzebę normalizacji i poprawy relacji z Rosją. Ruch Bidziny Iwaniszwilego wygrał wybory i przejął władze w Gruzji z rąk Saakaszwilego. Iwaniszwili w 2013 roku przestał pełnić funkcję premiera i szefa partii, ale wiadomo jest, że nadal zakulisowo kieruje krajem.

Do dymisji premiera przyczyniły się także protesty antyrządowe, które spowodowane były brutalnym wtargnięciem policji antynarkotykowej do kilku klubów nocnych w Tbilisi i aresztowaniem kilkudziesięciu osób. Na te protesty nałożyły się inne, trwające od końca maja masowe demonstracje wywołane kontrowersyjnym wyrokiem sądu w sprawie zabójstwa pod koniec ubiegłego roku dwóch nastolatków. Manifestacje zainicjował ojciec jednej z ofiar, który zarzucił prokuraturze, że kryje winowajców. W wyniku protestów ustąpił prokurator generalny – Irakli Szotadze, a władze były zmuszone wznowić śledztwo w sprawie zabójstwa Dawida Saralidzego i Lewana Dadunaszwilego, którzy w grudniu ubiegłego roku zginęli w bójce w centrum Tbilisi.

Premier Kwirikaszwili  sprawował urząd premiera od 2015 roku. Wedle jego słów: starałem się być premierem każdego obywatela… Byłem i jestem zawodnikiem drużynowym. Biorąc to pod uwagę, widzę jakie są nastoje w drużynie i podejmuje decyzję, którą w mojej sytuacji powinien podjąć każdy naczelnik drużyny.

W sprawie dymisji premiera Kwirikaszwilego  odbyło się nadzwyczajne zabranie w siedzibie Gruzińskiego Marzenia w Tbilisi. Partia rządząca zdecydowała, że nowym kandydatem na stanowisko premiera zostanie obecny minister finansów i pełniący obowiązki premiera Mamuka Bachtadze, który objął stanowisko ministra finansów w listopadzie 2017 r. Wcześniej kierował spółką „Gruzińska kolej”. W 2013 r., kiedy ówczesny premier Bidzina Iwaniszwili szykował się do rezygnacji ze stanowiska szefa rządu, nazwał Bachtadzego jednym z kandydatów na jego miejsce. Obecnie gruzińskie media podają, że jest on bliskim przyjacielem syna Bidziny Iwaniszwilego – Uty Iwaniszwilego, jednak sam Bachtadze dementuje te pogłoski. Od niedawna gruzińskie tabloidy rozpowszechnią plotki o tym, że Bachtadze spotyka się z córką Bidziny Iwaniszwilego, Gwantsą. Według najnowszych badań Narodowego Instytutu Demokratycznego (NDI) Mamuka Bachtadze jest słabo rozpoznawany przez gruzińskie społeczeństwo – jedynie 43% ankietowanych wiedziało kim jest, a 55% badanych przyznało, że nigdy o nim nie słyszało.

W kontekście wydarzeń w Gruzji, można jeszcze wspomnieć, że na krótko przed protestami w Gruzji, wybuchły protesty w sąsiedniej Armenii. Doprowadziły do całkowitej zmiany rządu, do zmiany sił w układach polityczno-biznesowych, a premierem został trybun ludowy, Nikol Paszynian. Takie przykłady rozgrzewają wyobraźnie sąsiednich narodów, pokazują siłę jedności i solidarności, która może w krótkim czasie zmienić rząd.

Źródła:

(http://www.tvn24.pl)

Wikipedia

http://studium.uw.edu.pl

wikipedia