Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Gospodarka oparta na wiedzy – razem na rzecz innowacji

Forum Polska-Węgry

O gospodarce opartej na tworzeniu, dystrybucji oraz wdrażaniu wiedzy i informacji debatowano w ramach panelu zwieńczającego  program Forum Polska-Węgry w Starym Sączu. Koncepcja, że niezwykła moc człowieka wynika z siły jego umysłu idealnie wpasowuje w zapotrzebowania współczesności. Efektywne wykorzystanie nauki służy postępowi społeczno -gospodarczemu, realizując aktualne postulaty o innowacyjności. W jaki sposób Polska i Węgry tworzą warunki sprzyjające rozwojowi gospodarki opartej na wiedzy?

Przed rozpoczęciem panelu Maria Zima, pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, zaprezentowała sylwetkę ważnej postaci w historii relacji polsko-węgierskich – Józefa Antalla Seniora, nazywanego też Ojcem Polaków.

Panel poprowadziła Renata Anna Jaksa. Wspomniała o tym, że innowacje to bardzo ważny sektor w stosunkach polsko-węgierskich. Opierają się one na doświadczeniach i współpracy wielu ludzi. Następnie poprosiła panelistów by opowiedzieli o tym jak ważna jest kooperacja.

Andras Aradszki, deputowany Zgromadzenia Narodowego Węgier mówił: – Kładziemy duży nacisk na innowacje, nie ma większej firmy na Węgrzech która nie miałaby współpracy z jakąś uczelnią bądź instytutem badawczym, jest to klucz do sukcesu. Na stawiane nam wielkie wyzwania – zmiany klimatyczne, brak rąk do pracy, musimy dać takie odpowiedzi które są niemożliwe do osiągnięcia bez kooperacji.

Hanna Wojciechowska, Country Manager w Jasmine International Dental Polska przedstawiła gościom praktyczną stronę współpracy polsko-węgierskiej w handlu. – W każdym kraju zapotrzebowanie jest inne, nie ma jednego produktu, który będzie odpowiadał wszystkim – wspomniała. Brakuje osób które umiejętnie wprowadzają węgierskie przedsiębiorstwa na polski rynek. Zasugerowała też, że warto kształcić studentów hungarystyki w kierunku handlu.

Senator Dorota Czudowska przypomniała, że nadrzędnym celem jest dobro człowieka. – Bez komunikacji i edukacji sukcesu na pewno nie osiągniemy. Wszystko jest ważne, ale dobro człowieka nie zależy tylko od pieniędzy – przekonywała.

Ryszard Florek, prezes zarządu Fakro podkreślił, że ważne jest, byśmy byli innowacyjni nie tylko w kwestiach technicznych, ale i w obszarze innowacji. Zaprezentował też raport „Polska Globalnie – Jak wyjść z pułapki średniego rozwoju?”

Eszter Szabo, przewodnicząca Women/Business/Angels przedstawiła koncepcję tego, jak można wygrać z globalnymi przedsiębiorcami. Oprócz Unii Europejskiej i rządów poszczególnych państw, małe przedsiębiorstwa i startupy wspierać strategicznie i finansowo mogą właśnie Anioły Biznesu. Dlatego niezwykle istotne jest poszerzanie tego grona.

Dyskusję podsumował Grzegorz Malinowski, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Artykuł powstał przy wsparciu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Skip to content