Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Gospodarka Europejska po Brexicie. Zagrożenie dla Unii czy rozdmuchane zagrożenie?

Forum Ekonomiczne

Czas brytyjskiego parlamentu kończy się w co raz szybszym tempie. Tym samym, kończy się czas na spekulacje dotyczące obrazu współpracy na linii Wielka Brytania – Unia Europejska i zagrożeń jakie wynikają z Brexitu dla obu stron. Potrzebne są konkretne odpowiedzi i decyzje, o których podczas XIX Forum Ekonomicznego, w kontekście wydarzeń z dwóch ostatnich dni, dyskutowali przedstawiciele państw  członkowskich Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Według panelistów, głównym problemem z którym musi zmierzyć się UE w wyniku jej opuszczenia przez Wielką Brytanię, jest renegocjacja budżetów unijnych. „Rozmowy na ten temat prowadzone są od 20 lat, a do tej pory nic w tej kwestii nie zostało zmienione – teraz, ta zmiana jest już nieunikniona.”, mówi Emanuele Errichiello, kierownik Działu Spraw Europejskich z Trinita dei Monti we Włoszech. Kolejnym podjętym przez dyskutantów tematem jest istotna rola Londynu jako największego centrum biznesowego w Europie. Pierre Bollon, dyrektor generalny Francuskiego Stowarzyszenia Zarządzania Finansami, podkreślił, że Londyn musi pozostać na swojej pozycji w świecie biznesu, ponieważ nie ma na terenie państw unijnych innego. tak silnego pod względem przepływu kapitału miasta. Jedyną możliwością by został on pominięty, jest stworzenie systemu współpracy biznesowej pomiędzy innymi znaczącymi miastami, co nie może jednak wydarzyć się w czasie, jaki pozostał do Brexitu, a przy założeniu powodzenia tego planu, mogłoby trwać nawet latami.

Kwestia osłabienia waluty brytyjskiej, co do której prognozy są jednoznaczne, to następne potencjalne zagrożenie dyskutowane podczas spotkania. Nie musi ono jednak oznaczać pogorszenia sytuacji gospodarczej na terenie UE , a jedynie w samej Wielkiej Brytanii, zaznaczył Pierre Bollon. Podkreśla też, że może to wyrównać szansę inwestorów, których waluty są obecnie słabsze.

„No deal“ dalej możliwy? Tak, stwierdził Przemysław Kamil Rosiak, Partner D.Dobkowski sp.k.  Kancelarii Stowarzyszonej z KPMG. – W związku z brakiem stabilności jaką zauważamy szczególnie w dwóch ostatnich dniach, możemy spodziewać się wszystkiego – mówił.

Podsumowując spotkanie, dyskutanci zauważają, że przeciągające się negocjacje w kwestii wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, odciągają uwagę od faktycznych problemów, jakimi Unia powinna się teraz zajmować, takich jak usprawnianie systemów emerytalnych czy regulacje w kwestii zmian klimatycznych.

Skip to content