Gościem V Europejskiego Kongresu Samorządów jest Gordon Seabright – dyrektor zarządzający kornwalijskiego Projektu Eden

Gordon jest doświadczonym  administratorem – zanim w roku 2014 dołączył do projektu Eden, był dyrektorem  organizacji dobroczynnej  CTC – Come Together Community oraz dyrektorem handlowym organizacji pozarządowej English Heritage,  zajmującej się ochrona zabytkowych budowli na terenie Zjednoczonego Królestwa. Zasiada w radzie Stowarzyszenia Lokalnych Przedsiębiorstw Kornwalii i wyspy Scilly.

Gordon Seabright opowie o swoich doświadczeniach w panelu dotyczącym rewitalizacji regionów post przemysłowych. W debacie wezmą także udział: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Jacopo Ibello z włoskiego Save Industrial Heritage oraz Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój. Dyskusję poprowadzi Victoria Merton, dyrektor brytyjskiej Peel Group. Panel podsumuje Izabela Szostak-Smith – zastępca burmistrza warszawskiej dzielnicy Praga-Południe.

Kornwalia, historyczna kraina położona na południowym zachodzie wysp brytyjskich, jest jednym z najuboższych regionów Wielkiej Brytanii. Od czasów prehistorycznych wydobywano tu cynę i miedz. Złoża wyczerpały się w XIX stuleciu, ostatnia kopalnie zamknięto pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Aktualnie gospodarka regionu opiera się na rolnictwie – warunki klimatyczne Półwyspu Kornwalijskiego pozwalają na całoroczną uprawę warzyw. Powoli odbudowuje się rybołówstwo  – w regionie znajduje się 49 portów. Bardzo rozwinięty jest tu przemysł turystyczny – Kornwalia ma ponad 530 kilometrów linii brzegowej. Łagodny klimat i wiele atrakcji turystycznych powoduje, że corocznie hrabstwo odwiedza około 5 milionów turystów.

Jedną z atrakcji turystycznych regionu jest Projekt Eden. Zarządzany przez naszego gościa futurystyczny ogród to wspaniały przykład przywracania do świetności zniszczonego eksploatacją przemysłową terenu a zarazem na odbudowę i wzmocnienie więzi wśród lokalnej społeczności.

Powstały na miejscu dawnej kopalni kaolinu corocznie przyciąga ponad 1,2 miliona turystów. Był też scenerią filmu o agencie 007.