Generał Ben Hodges gościem XXIX Forum Ekonomicznego

Forum Ekonomiczne to trzy dni rozmów o sprawach ważnych z perspektywy ekonomicznej i politycznej dla dziesiątek milionów osób. W ich trakcie odbędzie się ponad 250 dyskusji o gospodarce, relacjach międzynarodowych, nowych technologiach. Coraz większy akcent, w niepewnych czasach, stawiany jest na bezpieczeństwo. Ekspertem w tym temacie jest generał Ben Hodges. Kiedyś – głównodowodzący armii USA w Europie, obecnie – honorowy przewodniczący Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej. Swoim doświadczeniem podzieli się z gości tegorocznego Forum Ekonomicznego.

Forum Ekonomiczne to konferencja, która swoje początki pamięta jeszcze na początku lat 90-tych. Początkowo uczestniczyło w niej zaledwie ponad 100 osób. Obecnie na trzydniowe wydarzenie przyjeżdża elita reprezentantów rządów, firm i instytucji. W tym roku wśród nich generał Ben Hodges. W latach 2014-2017 – głównodowodzący siłami wojskowymi Stanów Zjednoczonych w Europie.

Frederick Benjamin „Ben” Hodges III to trzygwiazdkowy generał wojsk US w Europie w stanie spoczynku. Obecnie pełni funkcję honorowego przewodniczącego w Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA).  Jest gorącym orędownikiem współpracy partnerskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego zdaniem źródłem dotychczasowych sukcesów NATO jako najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii jest jedność i spójność jego członków. Proponuje koncyliacyjne podejście do spraw wagi międzynarodowej. Na pierwszym miejscu zawsze stawia kompromis.

Generał Hodges pochodzi z Florydy. Już po pierwszym zadaniu jako porucznik piechoty w Niemczech, dowodził jednostkami na poziomach kompanii, batalionu i brygady w 101 Dywizji Powietrznodesantowej – uznawanej za jedną z najlepszych jednostek w historii wojskowości oraz w operacji IRAQI FREEDOM.  W swojej karierze nadzorował wojska amerykańskie, między innymi w Korei, Iraku, Pakistanie i Afganistanie.