Francuzi mniej zadowoleni z prezydenta Macrona


1.08.2017 – Grażyna Śleszyńska

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie tygodnika „Le Journal du Dimanche” 54 proc. Francuzów jest zadowolonych z prezydenta Emmanuela Macrona. Oznacza to spadek o 10 proc. w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca.

Skąd taka zmiana? Dzień po wygranej koalicji LREM i MoDem w drugiej turze wyborów parlamentarnych francuski rząd podał się do „technicznej dymisji”. Troje ministrów z ramienia MoDem (partia, z którą Marcon zawarł sojusz podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi): François Bayrou (minister sprawiedliwości), Sylvie Goulard (obrony) i Marielle de Sarnez (spraw europejskich) podało się do dymisji. Powodem rezygnacji było śledztwo francuskiej prokuratury w sprawie zatrudniania przez MoDem z funduszy Parlamentu Europejskiego asystentów, którzy mieli pracować jedynie dla partii, nie angażując się w działalność biura eurodeputowanego.

Macron ponownie powierzył premierowi Edouardowi Philippe’owi misję utworzenia rządu. Ministrem sprawiedliwości został Nicole Belloubet, obrony – Florence Parly, a spraw europejskich – Nathalie Loiseau.