Forum Przemysłowe
Karpacz 18-20 grudnia 2015,

Gospodarcza przyszłość Polski po roku 2020, polityka przemysłowa w erze globalizacji, perspektywy rozwoju rynku gazu w Europie, przyszłość rynku energii, zarządzanie innowacjami,  globalne koncerny  versus lokalni producenci , produkty lokalne a marketing turystyczny to tylko niektóre z tematów jakie przewijały się podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu.  

Rozpoczynając debatę „Gospodarcza przyszłość Polski po roku 2020. Co będzie napędzać rozwój, gdy wyschną europejskie źródła finansowania?” profesor Grzegorz W. Kołodko, Profesor Akademii Leona Koźmińskiego  powiedział, że strategia rozwoju musi mierzyć w cele szersze niż wzrost PKB, bo znajdujemy się już w epoce „popekabowskiej”.  Profesor Kołodko  Wyraził przekonanie, że Polska w 2017 r. wróci do ponownego deficytu budżetowego, co przyczyni się do pogorszenia klimatu inwestycyjnego w Polsce. Celem powinno być natomiast przyciąganie inwestycji. Kornel Morawiecki, Poseł na Sejm powiedział, że należy pamiętać, że przekonanie, iż im więcej się pracuje, tym więcej się posiada to przestarzały paradygmat. Dzisiaj dla gospodarki istotny jest rozwój technologii i ulepszanie organizacji pracy, a nie jej ilość. Profesor Robert Gwiazdowski, powiedział, naszym potencjałem są nasze zasoby surowcowe, których mamy dużo, ale nie potrafimy ich dobrze wykorzystać. Ponadto, jesteśmy w Europie jedynym miejscem, w którym po II wojnie światowej były dwa wyże demograficzne – to też jest naszym zasobem, ale jest niewykorzystywane, bo ten zasób wyjeżdża.

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego  zwrócił uwagę, że rozwój regionów mógłby być szybszy dzięki lepszemu wykorzystaniu partnerstwa publiczno-prywatnego.  Jego zdaniem głównym mankamentem, z którym borykają się samorządy jest kwestia niestabilnych dochodów. Zwrócił uwagę  na to, że Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie Środkowo-Wschodniej, a jego atutami są korzystne położenie,  bardzo dobra infrastruktura transportowa, mocne ośrodki naukowe i duże środki przeznaczane na innowacje.

Moderator debaty oksfordzkiej „Energia będzie tańsza czy droższa za 10 lat” Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Partnerów, EY Polska przypomniał, że istotą debaty nie jest ustalenie czy energia będzie tańszy czy droższa, ale zaprezentowanie wszystkich możliwych argumentów przemawiających za lub przeciw tej tezie. 

Marek Kośnik z firmy doradczej Bain & Company, który stwierdził, ze energia będzie tańsza ze względu na rozwijające się technologie, które wpłyną na spadek cen. Przyczynią się do tego również: rozwój odnawialnych źródeł energii, które są coraz tańsze,  oraz spadek kosztów dystrybucji i magazynowania energii. Mirosław Bieliński, Partner, Stilo Horizon powiedział, że jego zdaniem energia będzie tańsza, ponieważ tanieją surowce energetyczne. Zaznaczył, iż nawet jeśli surowców będzie gdzieś lokalnie mniej, to rozwój technologii powoduje zwiększenie udziału OZE, spadek popytu na paliwa, wzrost efektywności. Janusz Korwin Mikke Poseł do Parlamentu Europejskiego, wyraził  przekonanie, iż dzisiaj ludzie sobie nie wyobrażają, że może nie być UE, ale za dziesięć lat jej nie będzie i wtedy ceny energii będą wolne i spadną.  Korwin-Mikke podkreślił, że  w momencie uwolnienia gospodarki ceny energii zaczną spadać, stwierdzając, iż również jego oponenci podzielają tę opinię, ale mówią przy tym, że rząd temu zapobiegnie dodając różne opłaty.

Krzysztof Kilian, niezależny doradca, przekonywał, że cena energii będzie rosnąć, w wyniku wydarzeń które mają miejsce w  Polsce i za granicą, takich jak m.in. wojna hybrydowa i terroryzm, które mogą powodować reglamentację energii. Tomasz Chmal, Adwokat, White & Case P. Pietkiewicz, M. Studniarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp.k. podkreślił, iż wiara w technologię wydaje się dość miałka. Rozwój energetyki odnawialnej jest oparty na subsydiach, generuje zatem koszty,  wymaga też dużych inwestycji w sieci. Na wzrost cen wpłynął także regulacje klimatyczne, które będą coraz ostrzejsze. Wojciech Myślecki, Doradca, Bank Zachodni WBK S.A wyraził przekonanie, że szczególnie wzrośnie cena energii dla odbiorcy końcowego.  Jego zdaniem  już dziś widać, że na cenę dla odbiorcy końcowego składa się wiele czynników, które wpływają na wzrost cen, w tym nieudolność i imposybilizm.

Michał Dąbrowski, Wiceprezes  PAIiIZ otwierając debatę „Potrzeba czy ekstrawagancja – czy warto inwestować za granicą”   powiedział, że  Agencja oferuje dedykowane wsparcie eksportu w tych obszarach, które są ważne dla polskich przedsiębiorców. Dlatego powstały programy Go China, Go Africa, Go India. Podstawowym celem misji jest uwiarygodnienie partnera na rynku zagranicznym. Agencja wspiera tworzenie zintegrowanych grup eksporterów i producentów pod kątem wybranego rynku. Np. na rynku chińskim, schemat ten sprawdza się bardzo dobrze i grupy takie, wspierane przez mechanizmy rządowe i dedykowane projekty odnoszą sukcesy dużo częściej niż przedsiębiorcy działający na własną rękę. Janusz Komurkiewicz,  Członek Zarządu, FAKRO Sp. z o.o., powiedział, że każda firma by osiągną sukces na rynku międzynarodowym, musi odnieść sukces na rynku lokalnym. My również sprzedajemy okna na rynku Japońskim – mówił Kurkiewicz – uważam,  że są one bardziej zaawansowane niż okna tam produkowane, są też tańsze, a mimo to Japończycy nadal kupują rodzime produkty. Należy dbać zatem o markę kraju, np. Made in Japan czy Made in Germany są sprzedawane na wstępie drożej tylko dlatego ze właśnie są produkowane w krajach o wyrobionej marce.

Podczas prezentacji „Perspektywy rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Europie” Michael Stephenson, Dyrektora ds. Badań i Technologii w Brytyjskich Służbach Geologicznych  powiedział, że Europa ma ogromny potencjał wydobycia gazu łupkowego, którego wydobycie pozwoli na zredukowanie zużycia paliw kopalnych, dzięki czemu ograniczona zostanie emisję CO2. Wśród głównych problemów prof. Stephenson wymienił zagrożenia zanieczyszczenia wód gruntowych, niekontrolowaną emisja metanu do atmosfery, a także trzęsienia ziemi spowodowane szczelinowaniem.

Jesteśmy kilka dni po podpisaniu porozumienia klimatycznego w Paryżu – mówiła Bryona Worthington,  Dyrektor, Sandbag, Wielka Brytania podczas panelu „Polityka przemysłowa w erze globalizacji. Jej zdaniem Polska jest w stanie znaleźć sposób na dekarbonizację np. poprzez wykorzystanie technologii przechowywania i przetwarzania dwutlenku węgla. 

Forum Przemysłowe  w Karpaczu (18-20.grudnia 2015)  było miejscem szerokiej debaty o najważniejszych problemach przemysłu europejskiego.  W swojej formule nawiązywało do  Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój oraz do Forum Energetycznego, którego dziewięć edycji odbyło się  w poprzednich latach.  Miastem Gospodarzem Forum był Karpacz a głównym partnerem Województwo Dolnośląskie. Partnerem Forum Przemysłowego była także KGHM Posla Miedź S.A.

Pobierz Program Forum:>>

Miejsce: 

Hotel Gołębiewski, ul. Karkonoska 14, Karpacz 

Partner Główny:

 

Miasto Gospodarza:

Partner Forum Przemysłowego:

 

KGHM Polska Miedź S.A. to jedno z największych i najbardziej znaczących przedsiębiorstw w polskiej gospodarce. KGHM jest jednym z największych producentów miedzi i srebra – blisko 3 % światowej produkcji miedzi (8 miejsce na świecie) oraz ponad 5 % światowej produkcji srebra (1 producent na świecie). KGHM produkuje najwyższej jakości miedź i srebro oraz posiada dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

 

Partnerzy medialni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Energy Ensemble_m

 

Partnerzy Instytucjonalni:

 

 

 

 

 

Energy-Analytics