Forum Opinii

Znajdujemy się obecnie już w kolejnej fazie walki z pandemią. Ostatnie tygodnie nakreśliły charakter zmian zachodzących w naszym życiu w obszarze gospodarczym, społecznym i zdrowotnym. Aby podejmować trafne decyzje w okresie zwiększonej niepewności szczególnie ważne jest zachowanie elastyczności i możliwość odniesienia się do sytuacji w innych państwach dotkniętych pandemią oraz działań podejmowanych w celu zahamowania jej skutków. Choć kryzys związany z Covid-19 podobnie dotyka nas wszystkich, to sposobów na radzenie sobie z nim może być wiele.


Koronawirus w Europie

Nowy Bliski Wschód


Konflikt w Górskim Karabachu nie był konfliktem zamrożonym. Przez cały czas od początku lat ’90 ubiegłego wieku aż po 9 listopada 2020 r. był on wedle definicji politologicznej „konfliktem o niskiej intensywności”.

W Rumunii dobiega końca sezon na „pączki”


Już w najbliższą niedzielę, 6.grudnia, Rumuni pójdą do urn wyborczych, aby wybrać sobie sobie parlament i rząd, który pokieruje nawą państwową przez kolejne cztery lata. A czasy nadchodzą wymagające, niespokojne, niepewne, niektórzy mówią nawet – turbulentne. I to nie tylko dla Rumunii, ale i całego świata.

Creative Forum – Oryginalność w cenie


Dziś liczą się świeże, innowacyjne i oryginalne pomysły. Trzeba dbać o ich rozwój, promować je i chronić. Temu problemowi było poświęcone Creative Forum, które odbyło się w trybie online 1 grudnia 2020.

Wspólna historia sukcesu Ukraińców poprzez zjednoczenie w sadzeniu drzew


7 października 2020 przeszedł do historii Ukrainy jako dzień tworzenia zbiorowej historii sukcesu Ukraińców. To dzień, w którym wszystkie regiony mogły się zjednoczyć, aby chronić ekosystem kraju i zasadzić ponad 1 000 000 drzew w ciągu jednego dnia.

Wpływ pandemii COVID-19 na społeczeństwa Polski, Włoch, Francji i Niemiec


Raport jest kolejnym efektem współpracy instytutów badawczych z Polski (United Surveys, IBRiS), Włoch (SWG), Francji (OpinionWay) i Niemiec (INSA) w ramach EuNIRI (European Network Intependent Research Institutes).

Wsiąść do pociągu byle jakiego – czyli plan Kolej Plus wkracza w drugą fazę realizacji.


Celem programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym, budowa nowych bądź odbudowa niegdyś istniejących połączeń kolejowych a także przywrócenie do ponownego użytku obecnie nie wykorzystywanych terenów kolejowych.

Rumunia – rządowa pomoc dla MŚP w czasach pandemii


Kryzys związany z pandemią nie mógł nie odbić się również na kondycji sektora MŚ w Rumunii, którego pozycja również w 2019 roku, mimo wzrostu gospodarczego, była stosunkowo mało stabilna.

Wpływ Covid-19 na przemieszczanie się ludzi. Obserwacje z Włoch


Jak podsumował Instytut Polityki Migracyjnej, czeka nas "kamienista droga do mobilnego świata po Covid-19".

Ukraina zainicjowała założenie międzynarodowego biura ds. walki z dezinformacją


Wśród kompetencji nowej instytucji może być m. in. poszukiwanie źródeł nieprawdziwych wiadomości, odbijanie ataków informacyjnych oraz analiza ryzyka. Wykorzystywane do tego będą narzędzia AI oraz środowiska analityczne, dziennikarze śledczy i naukowcy.

Rewolucja technologiczna czasu pandemii


Jesteśmy świadkami dramatycznej zmiany w strukturach społeczno-politycznych na wszystkich kontynentach.

Europejski sektor bezpieczeństwa i obrony czekają poważne wyzwania w okresie post-Covid


W kruchym i niestabilnym kontekście kryzysu Covid-19 europejski sektor bezpieczeństwa i obrony może być silnie zagrożony.

Europa w dobie COVID-19 – na jakim etapie jesteśmy?


Doniesienie medialne z obu stron oceanu o skuteczności kolejnych szczepionek na COVID-19 sprawiają, że coraz chętniej myślimy o końcu pandemii.