Forum Opinii

Znajdujemy się obecnie już w kolejnej fazie walki z pandemią. Ostatnie tygodnie nakreśliły charakter zmian zachodzących w naszym życiu w obszarze gospodarczym, społecznym i zdrowotnym. Aby podejmować trafne decyzje w okresie zwiększonej niepewności szczególnie ważne jest zachowanie elastyczności i możliwość odniesienia się do sytuacji w innych państwach dotkniętych pandemią oraz działań podejmowanych w celu zahamowania jej skutków. Choć kryzys związany z Covid-19 podobnie dotyka nas wszystkich, to sposobów na radzenie sobie z nim może być wiele.


Koronawirus w Europie

Aplikacja, która łączy ludzi i zmienia postawy społeczne


Działania, które podejmuje aplikacja Bumble mogą być swego rodzaju przełomem w zakresie korzystania z partali randkowych przez osoby niepełnosprawne i z upośledzeniami.

Regionalna Izba Gospodarcza w Karlowych Warach pomaga przedsiębiorcom podczas drugiej fali pandemii koronawirusa


Cechą charakterystyczną regionu jest to, że szkody są raczej strukturalne, ponieważ w regionie dominują usługi oraz górnictwo. Należy zauważyć, że w związku z upadkiem górnictwa, setka górników podczas obecnego kryzysu ekonomicznego została zwolniona.

Nord Stream – zmieniają się politycy, a pomysł trwa


Bardzo trudno oddzielić jest działania i projekty gospodarcze od politycznych, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, a w ślad za nimi budowa pozycji politycznej nie tylko na europejskiej, ale i globalnej arenie.

Niemieccy przedsiębiorcy coraz bardziej zdesperowani


W Niemczech utrzymywane są obostrzenia sanitarne. Mocno ingerują one w funkcjonowanie gospodarki, zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowa wodorowa energia


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza przedsiębiorców do składania od 18 marca br. wniosków w ramach pilotażowego naboru programu „Nowa Energia”.

„Whatever it takes”, czyli Włochy według Mario Draghiego


Nowy premier Mario Draghi uzyskał wotum zaufania w obu izbach parlamentu. Tym samym rozpoczyna się okres ciężkiej pracy “Super Mario”, która ma pozwolić na wyprowadzenie Włoch z kryzysu. Głównym wyzwaniem w tym roku będzie skuteczne przeprowadzenie szczepień na Covid-19 oraz poprawa wskaźników gospodarczych kraju.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Słowacji


Na początku roku została uchwalona nowa Strategia Bezpieczeństwa Słowacji. Po 16 latach zostały wytyczone nowe priorytety polityki bezpieczeństwa. Dokument przedstawia zagrożenia i wyzwania, a także określa odpowiednie instrumenty i procedury na rzecz bezpieczeństwa państwa.

Bitwa o miasta. Krajobraz przed wyborami lokalnymi


Już w maju w Chorwacji odbędą się wybory samorządowe. Będzie to prawdziwy test dla obecnych władz - wyniki wyborów niczym papierek lakmusowy pokażą, czy obywatele byli zadowoleni ze sposobu zarządzania i radzenia sobie z kryzysem przez władze lokalne.

Nowe spojrzenie na ukraińską energetykę jądrową


Ukraina jest ósmym krajem na świecie pod względem mocy elektrowni jądrowych. Obecnie, kraj jest w trakcie naprawy, modernizacji i poszukiwania nowych technologii dla zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

Czy program Czyste Powietrze ograniczy problem smogu?


Program Czyste Powietrze to rządowy program priorytetowy, który rozpoczął się w roku 2018 i ma potrwać do 2029 roku. Jego głównym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w piecach o przestarzałej konstrukcji.

Czy Fidesz nadal radzi sobie z pandemią?


Metody walki z pandemią COVID-19 w 2020 roku podkreślały ich tymczasowość. Kolejny rok miał przynieść poprawę i powrót do normalności, co niestety nie nastąpiło. Węgry uciekają się do coraz bardziej surowych restrykcji, częściowo by ochronić obywateli, częściowo prawdopodobnie by zachęcić ich do szczepień.

Nowe dekrety prezydenta Bidena szansą na poprawę sytuacji imigrantów


Jesienne wybory w USA i wygrana kandydata demokratów Joe Bidena niosły za sobą wielkie nadzieje jeśli chodzi o zmianę polityki migracyjnej. Wiele osób po ogłoszonych wynikach odetchnęło z ulgą, było bowiem jasne, że wygrana demokratów będzie się wiązać z odcięciem się od dotychczasowej polityki prowadzonej przez Donalda Trumpa.