Azja Centralna. Raport z transformacji

Najnowszą publikacją (data wydania: grudzień 2005) Instytutu Wschodniego jest raport poświęcony sytuacji politycznej, ekonomicznej i społecznej 5 krajów b. ZSRR: Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu. Jest to już drugi raport opracowany we współpracy z Centrum Koniunktury Politycznej w Rosji. Oficjalna prezentacja z udziałem koordynatora raportu – Konstantina Simonowa, dyrektora Centrum, towarzyszyła grudniowemu Forum Europa-Azja Centralna.

 

Zdaniem Konstantina Simonowa państwa Azji Środkowej muszą w najbliższym czasie zdecydować, na kim będą się opierać zarówno w polityce, jak sektorze energetycznym. Nie da się dostarczać ropy we wszystkich możliwych kierunkach. (…) Sytuację komplikują wzajemne zależności państw Środkowej Azji. Żadne z nich nie jest samodzielnym liderem, który mógłby pociągnąć za sobą pozostałe kraje. (…)

 

 

zobacz: artykuł "Rzeczpospolitej" na temat raportu

2 maja 2006 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się prezentacja raportu, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Była to pierwsza zagraniczna prezentacja raportu Forum Ekonomicznego. W prezentacji wziął udział m.in. Robin Lidell z departamentu ds. Zakaukazia i Azji Centralnej Komisji Europejskiej.

 
 
Erkin Tukumov – dyrektor Centralno-Azjatyckiej Fundacji Rozwoju Demokracji
Jacek Kotas – prezes Instytutu Wschodniego
 
 
Jacek Kotas – prezes Instytutu Wschodniego
Janusz Wojciechowski – eurodeputowany
Konstatnin Simonow – dyrektor Centrum Koniunktury Poliitycznej w Moskwie
 
 
Uczestnicy prezentacji
 

Raport został opublikowany tylko w wersji angielskiej. Poszczególne rozdziały można pobrać w pliku pdf:

Osoby zainteresowane wydaniem książkowym, prosimy o kontakt.