XXV Forum Ekonomiczne 2015 [PODSUMOWANIE]

Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości 

Trzy tysiące uczestników z 60 państw; ponad dwieście wydarzeń – debat, sesji plenarnych, prezentacji; ważne deklaracje polityczne i gospodarcze, 200 partnerów komercyjnych, medialnych i instytucjonalnych – takie było jubileuszowe Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. 

Motto tegorocznego spotkania w Krynicy brzmiało „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości” i taki też był tytuł otwierającej sesji plenarnej, w której udział wzięli: prezydenci Polski Andrzej Duda, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i Macedonii Gorge Iwanow.

Tegoroczne Forum było miejscem, gdzie padały ważne deklaracje zarówno ze strony rządu i opozycji; jak i przedstawicieli wielkich koncernów, głównie w zakresie programów gospodarczych i społecznych i inwestycyjnych. W panelach dyskusyjnyvh, blokach tematycznych i prezentacjach raportów, na czele z Premier Ewą Kopacz, uczestniczyli członkowie rządu: Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński; Minister Skarbu Andrzej Czerwiński; Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria ​Wasiak; Minister Środowiska Maciej Grabowski; Minister Zdrowia Marian Zembala; Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Tegoroczne Forum przyciągnęło także kluczowych polityków partii opozycyjnych Jarosława Kaczyńskiego, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, kandydatkę na premiera tej partii Beatę Szydło, czy Sekretarza Generalnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztofa Gawkowskiego.

Krynickie Forum stanowi istotny element debaty publicznej nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie. Gośćmi tegorocznego spotkania byli m.in. Hans Timmer Główny Ekonomista Banku Światowego; Vazil Hudak Minister Gospodarki Słowacji; Tinatin Hidaszeli Minister Obrony Gruzji; Jan Mládek, Minister Przemysłu i Handlu Czech; Fabrice Demarigny Prezes Europejskiego Instytutu Rynków Kapitałowych czy Książę Michael von Liechtenstein Prezes Geopolitical Information Service AG, Rokas Masiulis, Minister Energetyki Litwy.

Tematyka tegorocznej konferencji w sposób naturalny została zdominowana przez  problem imigrantów. Kwestia ta była rozpatrywana w wielu kontekstach – politycznym, gospodarczym i społecznym na każdej z 16 ścieżek tematycznych.  Ton tym rozmowom nadali prezydenci podczas otwierającej sesji plenarnej.  – Jeśli chodzi o obecny kryzys imigracyjny, polityka powinna być budowana oddolnie – każdy kraj powinien przyczyniać się do tworzenia wspólnej polityki europejskiej i nic nie powinno być narzucane z góry. Nie powinniśmy się spierać o te fundamentalne kwestie i przede wszystkim dążyć do usunięcia prawdziwych przyczyn migracji, współpracując z organizacjami międzynarodowymi – oceniła prezydent  Grabar-Kitarović. –  Trzeba zwalczać przyczyny migracji do Europy. Przeczytałem właśnie, że dla grup przestępczych przemyt ludzi stał się bardziej dochodowy niż przemyt narkotyków – przekonywał z kolei prezydent Duda.

Krynica, jak podkreślają goście konferencji daje doskonałą okazję do debat i nieformalnych rozmów, podczas których poglądy wymieniają politycy, ale także przedstawiciele biznesu. Zdaniem wielu uczestników jednym z walorów wydarzenia jest umożliwienie przedstawicielom biznesu bezpośredniego przedstawienia swoich spostrzeżeń i uwag dotyczących polityki ekonomicznej i regulacyjnej prowadzonej przez rządy i instytucje europejskie. Stąd też na krynickim Forum szeroko reprezentowany był biznes: Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU, Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, Adam Sawicki, prezes zarząduT-Mobile Polska, Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos, Mariusz Zawisza, prezes zarządu PGNiG, Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE, Jakub Karnowski, prezes zarządu Grupy PKP.

Ważnym wydarzeniem stało się także Forum Ochrony Zdrowia, ścieżka programowa, która od pięciu lat na stałe wpisała się w program Forum Ekonomicznego. Tegoroczne debaty były poświęcone takim tematom jak nadchodząca reforma ochrony zdrowia, konsekwencje ustawy refundacyjnej, jak również zmianom, jakie przyniósł pacjentom pakiet onkologiczny.

W ramach wydarzeń towarzyszących głównym obradom, miejscem prowadzenia dyskusji skoncentrowanych na gospodarce było Forum Inwestycyjne w Tarnowie. To już jego ósma edycja, podczas dwóch dni w debatach i spotkaniach wzięło udział ponad 300 gości. Podczas konferencji w Tarnowie po raz pierwszy zorganizowano konkurs Start up Award. Nagrodę w wysokości 100 tys zł. otrzymali Bartłomiej Wielogórski i Grzegorz Piątek za konstrukcję robota pomocnego w rehabilitacji dzieci.