Forum Ekonomiczne http://www.forum-ekonomiczne.pl Instytut Wschodni | Forum Ekonomiczne | Economic Forum Wed, 11 Jul 2018 14:06:06 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.11 Forum Polonijne 2018 http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-polonijne-2018/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-polonijne-2018/#respond Wed, 11 Jul 2018 13:38:51 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80047 Na mocy porozumienia zawartego przez Instytut Studiów Wschodnich z Kancelarią Senatu, w ramach 28. Forum Ekonomicznego odbędzie się 3. edycja Forum Polonijnego. Obrady Forum odbędą się w dniach 4-6 września.

Program
Planowanych jest 5 tematów przygotowanych przez Senat oraz jeden panel przygotowany przez ISW. Program zostanie ustalony wspólnie przez Kancelarię i Instytut. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwa panele organizowane w ramach Forum Polonijnego planowane są na 4.09, trzy panele dyskusyjne odbędą się 05.09 i jeden ostatniego dnia Forum, 06.09. W Forum weźmie udział ok. 100 uczestników, przedstawicieli Polonii z całego świata. Wszystkie debaty odbędą się w Sali Forum Polonijne (Dom Forum).

Rejestracja
Rejestracja odbywa się przez oddzielny link zawieszony na stronie Forum Ekonomicznego i składa się z 2 etapów. I etap będzie przebiegał tak samo jak pierwszy etap rejestracji dla gości Forum Ekonomicznego, natomiast na II etapie obowiązuje jeden formularz o nazwie Polonijne, udostępniony tylko dla poszczególnych pracowników.
Rejestracje są widoczne w lumenie razem z rejestracjami Forum Ekonomicznego. Wyróżnikiem gości polonijnych jest status Polonijne w kolumnie Rodzaj. Listę gości Forum Polonijnego posiada koordynator konferencji, na jej podstawie jest przeprowadzana weryfikacja gości i wysyłane są linki do II etapu rejestracji.

Tłumaczenia kabinowe
Debaty Konferencji tłumaczone będą na język angielski oraz rosyjski. Tłumaczenia dodatkowe będą zgłaszane w razie potrzeby.

Salka VIP
Goście Forum Polonijnego będą mieli możliwość skorzystać z Salki VIP znajdującej się na 3 piętrze w Nowym Domu Zdrojowym.

Dostęp do wydarzeń
Każdy uczestnik Forum Ekonomicznego może wziąć udział w obradach Forum Polonijnego – wydarzenia są otwarte dla wszystkich gości.

Opiekunem realizacji umowy między Instytutem Studiów Wschodnich i Kancelarią Senatu jest Izabela Niedziałek i.niedzialek@isw.org.pl

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-polonijne-2018/feed/ 0
Forum Ochrony Zdrowia kolejny raz częścią Forum Ekonomicznego http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ochrony-zdrowia-kolejny-raz-czescia-forum-ekonomicznego/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ochrony-zdrowia-kolejny-raz-czescia-forum-ekonomicznego/#respond Wed, 11 Jul 2018 12:59:13 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=80038 Forum Ekonomiczne to najbardziej prestiżowe spotkanie liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach programu merytorycznego Forum odbywa się ponad 120 paneli dyskusyjnych w 17 ścieżkach tematycznych.

 

Forum Ochrony Zdrowia od 2010 r. jest integralnym wydarzeniem krynickiej konferecji, poświęconym tematyce ochrony zdrowia w Polsce. W Forum biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, rektorzy wyższych uczelni medycznych, przedstawiciele instytucji medycznych, konsultanci krajowi, dyrektorzy największych szpitali, eksperci. W ramach programu merytorycznego odbywają się panele dyskusyjne, prezentacje oraz wydarzenia specjalne.

W 2017 roku, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika oraz Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia, zaprezentowały „Ranking Zdrowia”.

W 2017 r. laureatami Nagród Forum Ochrony Zdrowia w poszczególnych kategoriach zostali :

„Produkcja sprzętu i wyrobów medycznych” – Zakład Tworzyw Sztucznych Hagmed Zając i Tomaszewski sp.j.

„Produkcja leków” – Celon Pharma

„Szpitale i przychodnie prywatne” – Medinet

„Szpitale i przychodnie publiczne” – Szpital Powiatowy im dr Tytusa Chałubińskiego

„Sieci aptek” – ZIKO Apteka

Największe firmy z Rankingu Forum Ochrony Zdrowia 2017:

1 miejsce: Grupa Pelion SA.

  1. miejsce: Neuca SA,
  2. miejsce: Farmacol SA,
  3. miejsce: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals,
  4. miejsce: Grupa TZMO SA

Właśnie zaczynamy prace nad kontynuacją tej tradycji.

RANKING FIRM SEKTORA ZDROWIA to projekt dla najlepszych firm, które zajmują się świadczeniem usług medycznych, produkcją sprzętu i preparatów medycznych, jak również podobnymi działaniami, związanymi ze zdrowiem .

Sektor ochrony zdrowia należy do najnowocześniejszych w kraju i najszybciej rozwijających się. Jego dalszy rozwój może być olbrzymią szansą dla całej gospodarki, szczególnie dla rozwoju najnowszych technologii. Dzięki nagrodom Forum i powiązanemu z nimi rankingowi, chcemy pokazać najlepsze firmy z tego sektora, ponoszone przez nie wydatki inwestycyjne, nakłady na badania i rosnące zatrudnienie. Uroczysta gala prezentacji raportu i wręczenia nagród odbędzie się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, w ramach Forum Ochrona Zdrowia.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ochrony-zdrowia-kolejny-raz-czescia-forum-ekonomicznego/feed/ 0
Startupy na XXVIII Forum Ekonomicznym http://www.forum-ekonomiczne.pl/startupy-na-xxviii-forum-ekonomicznym/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/startupy-na-xxviii-forum-ekonomicznym/#respond Mon, 09 Jul 2018 12:08:28 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79839 Tylko do 18 lipca 2018 r. startupy chcące wziąć udział w ścieżce Startup Session Elite na Forum Ekonomicznym w Krynicy (4-6 września 2018 r.) mogą się zgłosić poprzez formularz rejestracyjny dostępny pod linkiem: https://bit.ly/2ug3bsE

13 startupów wybranych spośród zgłoszonych poprzez formularz będzie miało możliwość:

  • 10 minutowej prezentacji przed Komisją Ekspercką
  • udziału w jednym z paneli dyskusyjnych wpisanych do agendy Forum Ekonomicznego
  • zaprezentowania swojego produktu lub usługi na stoisku
  • uczestniczenia we wszystkich debatach, warsztatach oraz wydarzeniach organizowanych
    w ramach największej konferencyjni biznesowo-politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dla innowacyjnych przedsiębiorców będzie to niepowtarzalna okazja do networkingu i wymiany kontaktów i wiedzy z przedstawicielami dużego biznesu,  administracji rządowej oraz nauki. Podczas konferencji odbędzie się ponad 200 dyskusji z udziałem wybitnych ekspertów.

W Startup Session Elite łącznie zaprezentuje się 30 startupów. 13 wybranych spośród zgłoszonych poprzez formularz oraz 17, które wygrały udział w Forum Ekonomicznym podczas ścieżek Startup Session na wcześniejszych konferencjach organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich.

Kontakt: Aleksandra Baka, a.baka@isw.org.pl

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/startupy-na-xxviii-forum-ekonomicznym/feed/ 0
Instytut Studiów Wschodnich podpisuje partnerstwo z Orient Research Centre w Dubaju http://www.forum-ekonomiczne.pl/instytut-studiow-wschodnich-podpisuje-partnerstwo-z-orient-research-centre-w-dubaju/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/instytut-studiow-wschodnich-podpisuje-partnerstwo-z-orient-research-centre-w-dubaju/#respond Fri, 06 Jul 2018 09:31:51 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79795 Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to już prawie 30 lat tradycji i ewolucji koncepcji konferencji. W tym samym czasie rozwija się również misja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. W latach 90-tych tak Instytut jak i Forum istniały przede wszystkim jako pomost w dialogu polityczno-ekonomicznym między Europą Środkowo-Wschodnią, a byłymi republikami ZSRR. Obecnie organizacja poszerzyła swoją działalność i skupia się na dyskusji o polityce, gospodarce i demokracji wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także pozycji Europy wobec reszty świata.

 

Ten drugi trend powoduje, że coraz częściej na Forum pojawiają się tematy dotyczące palących problemów całego globu, czy regionów pozornie od Polski bardziej odległych. W związku z Arabską Wiosną oraz migracyjną falą kryzysową po 2015 roku, w Krynicy zaczęto rozmawiać o zagadnieniach w relacjach między Europą a Bliskim Wschodem i Afryką. W panelach dyskusyjnych zasiada zaś coraz więcej ekspertów z tych krajów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom tematycznym zmieniającego się programu naszych konferencji, Fundacja Insytut Studiów Wschodnich podpisała partnerstwo instytucjonalne z ośrodkiem analitycznym Orient Research Centre (Centrum Badań nad Orientem) z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Orient Research Centre został założony w stolicy Syrii – Damaszku, ale po rozwiązaniu w 2010 roku przeniósł się nad Zatokę Perską. Jest to jeden z wiodących ośrodków badawczych specjalizujących się w zagadnieniach geopolitycznych Bliskiego Wschodu oraz świata arabskiego. Prowadzi następujące programy analityczne: dotyczący krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie), arabskich krajów sąsiadujących z Półwyspem Arabskim (Irak, Egipt, Syria i Liban), sąsiadów regionu (Turcja, Izrael, Iran) oraz program dotyczący ważnych krajów z Eurazji i Ameryki mających wpływ na rozwój wydarzeń w świecie arabskim (m.in. USA, Rosja, Francja, Niemcy, Wielka Brytania. Kluczowe w pracy ORC jest przedstawienie arabskiego punktu widzenia na stosunki międzynarodowe.

Mamy nadzieję, że podejmując współpracę z tak prestiżową instytucją zlokalizowaną w ważnym i prosperującym kraju regionu będziemy mogli przyczynić się do polepszenia współpracy na linii Kraje Zatoki Perskiej-Europa Środkowo-Wschodnia. Tego typu inicjatywy walnie przyczyniają się do budowania wzajemnego zrozumienia i lepszej współpracy między narodami. Chcielibyśmy też, by spektrum krynickich dyskusji stale poszerzało się o nowe interesujące tematy i owocował nowymi inicjatywami biznesowo-politycznymi.

Rasha Al Joundy – ekspertka ORC, wystąpi w panelu dyskusyjnym „Bliskowschodni węzeł gordyjski czy pole konfrontacji mocarstw?”. Splot konfliktów na Bliskim Wschodzie cechuje różnorodne, trudne do przezwyciężenia dziedzictwo historyczne oraz skomplikowane podłoże geopolityczne, społeczno-kulturowe i gospodarcze. Siła sprzeczności interesów grup etnicznych, narodów, państw regionu i światowych liderów oraz globalnych centrów finansowo-gospodarczych osłabia szanse osiągnięcia kompromisu. Jaka jest rola mocarstw w bliskowschodnich konfliktach i próbach ich uregulowania? Aby usłyszeć odpowiedzi na te i inne pytania związane z południowo-wschodnim sąsiedztwem UE, warto wybrać się w tym roku do Krynicy-Zdroju!

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/instytut-studiow-wschodnich-podpisuje-partnerstwo-z-orient-research-centre-w-dubaju/feed/ 0
Czy animatorzy kultury są potrzebni polskim samorządom? http://www.forum-ekonomiczne.pl/czy-animatorzy-kultury-sa-potrzebni-polskim-samorzadom/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/czy-animatorzy-kultury-sa-potrzebni-polskim-samorzadom/#respond Thu, 05 Jul 2018 14:33:58 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79785 Marta Bruczuk-Figiel

Co jako jedne z pierwszych przychodzi nam na myśl kiedy zastanawiamy się nad znaczeniem kultury w codziennym życiu? To, że kultura ma bardzo duże znaczenie dla jakości życia oraz społecznego rozwoju. Niemniej jednak powszechna świadomość istoty kultury nie przekłada się na faktycznie podejmowane działania. Samorządy, będąc odpowiedzialnymi za zaspokajanie potrzeb członków lokalnej wspólnoty, w tym kulturalnych, niechętnie inwestują w działalność kulturową. Włodarze miast i regionów programując strategie rozwoju nie zakładają znaczącej roli animacji kultury dla rozwoju swojego regionu. Czy istnieje dialog pomiędzy dążącymi do zmian społecznych animatorami kultury, a włodarzami miast i regionów?

Prowadzenie działalności kulturalnej jest obligatoryjnym zadaniem samorządu terytorialnego w Polsce. Działania te mogą być realizowane w dwojaki sposób – poprzez organizowanie lub wspieranie działalności kulturalnej. Samorządy zazwyczaj wypełniają powierzone im zadania wykorzystując do tego celu powołane przez siebie instytucje. Wspieranie działalności kulturalnej na terenie gminy czy powiatu może odbywać się również w formie np. nagród, dotacji czy stypendiów. Podmioty działające w obszarze kultury, w oparciu o wyspecjalizowaną bazę kadrową mogą stworzyć potencjał do nowych działań. Niemniej jednak dobór kadr do animacji kultury w lokalnej społeczności to sfera wciąż niedoceniana przez samorząd. Czym jest animacja kultury? Kim są animatorzy? I dlaczego samorządy powinny z nimi współpracować?

Animacja kultury to wciąż jeszcze niezdefiniowany koncept, a sami animatorzy to w Polsce stosunkowo nowa profesja. Popularnie kojarzona jest z pracownikami placówek kulturalnych takich jak np.: domy kultury, szkoły czy przedszkola. Zadaniem animatorów nie jest jednak wyłącznie organizowanie imprez czy atrakcji podczas czasu wolnego, jak się powszechnie uważa, ale również kształtowanie świadomości społecznej, nauka tolerancji i zrozumienia, wykorzystywanie pracy do arteterapii, tworzenie sieci kontaktów czy pozyskiwanie pieniędzy na organizację przedsięwzięć kulturalno-artystycznych. Animatorzy kultury są więc wszechstronnymi menadżerami, którzy przy odpowiednim wsparciu i zrozumieniu istoty powierzanych im zadań społecznych mogą wpływać
na rozwój regionu oraz budowanie rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego.

Samorządy finansują większość instytucji i programów, w których zatrudniani są animatorzy kultury. Ich istotna rola dla rozwoju lokalnej społeczności nie przekłada się jednak na gminne budżety oraz wydawanie środków publicznych. Wsparcie finansowe kultury lokalnej przez samorządy gminne jest niskie, są nawet przypadki, że oscyluje na granicy 1% budżetu gminy[1]. Włodarze miast przy nadmiarze innych zadań i problemów często postrzegają kulturę jako dodatkowy problematyczny koszt albo narzędzie służące wyłącznie promocji gminy, miasta lub regionu. Jednocześnie nierzadko się zdarza, szczególnie w mniejszych jednostkach samorządu terytorialnego, że potrzeba zatrudnienia takiego specjalisty nie jest w ogóle dostrzegana, a zdaniem włodarzy, zamiast niego wystarczy sprawny urzędnik.

Aktualnie współpraca administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w Polsce podlega istotnym zmianom regulacyjnym, m.in. także w zakresie rozwiązań formalno-prawnych dotyczących przekazywania środków publicznych. Możemy też zaobserwować coraz liczniejsze przykłady ciekawej współpracy lokalnych samorządów z animatorami kultury. Warto tutaj wspomnieć o takich inicjatywach jak np.: Solidarność Codziennie[2] – stworzenie specjalnej przestrzeni dedykowanej aktywistkom i aktywistom czy organizacjom pozarządowym lub Program Praktyki Obywatelskiej[3] – pokazujący miasto Gdańsk imigrantom i imigrantkom od strony zarówno społecznej, obywatelskiej,  jak i kulturalnej.

Wraz z rozwojem lokalnych wspólnot rola animatora kulturalnego będzie nabierała coraz większego znaczenia społecznego. Niemniej jednak na satysfakcjonujące efekty współpracy z przedstawicielami samorządu animatorzy będę musieli jeszcze troch poczekać. Potrzebny jest dialog oraz wspólne poszukiwanie optymalnych rozwiązań dla współpracy samorządu i podmiotów reprezentujących trzeci sektor. Poddawane ocenie co cztery lata władze samorządowe doskonale zdają sobie sprawę, że inwestycje infrastrukturalne takie jak np. drogi zawsze spotkają się z dużo lepszą oceną wyborców niż nawet najlepsza polityka kulturalna. Proces zmiany mentalnej polegający na zrozumieniu bardzo istotnej roli animatorów dla lokalnych społeczności jest czasochłonny – ale realny.

[1] http://forumkrakow.info/blog/2018/04/27/animatorze-czego-oczekujesz-od-samorzadu-ankieta-wsrod-czlonkow-forum-krakow/

[2] https://www.ecs.gda.pl/codziennie

[3] https://www.ecs.gda.pl/title,Imigranci_w_Gdansku,pid,67.html

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/czy-animatorzy-kultury-sa-potrzebni-polskim-samorzadom/feed/ 0
Turystyczne ABC – pokazać, wypromować, zachęcić do powrotu – zapowiedź panelu http://www.forum-ekonomiczne.pl/turystyczne-abc-pokazac-wypromowac-zachecic-do-powrotu-zapowiedz-panelu/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/turystyczne-abc-pokazac-wypromowac-zachecic-do-powrotu-zapowiedz-panelu/#respond Thu, 05 Jul 2018 14:07:21 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79776 Anna Kurowska

Turystyka jest jedną z najprężniej działających gałęzi gospodarki. Współczesne atrakcje turystyczne to nie tylko naturalne i przyrodnicze zalety danego regionu, ale również miejsca związane z historią, festiwale kultury, kulinaria i wiele innych. Nowoczesne strategie marketingowe prowadzone przez branżę turystyczną powinny zatem rozszerzyć swoje działania i w sposób nowoczesny, kreatywny i niestandardowy zachęcić turystów do odwiedzin a także (a może przede wszystkim) – wypromować markę regionu/miasta i zachęcić do ponownego przyjazdu.

Nie od dziś wiadomo, że Chorwacja jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych Polaków* (w 2017 roku zajęła 7 miejsce w rankingu udziału w rynku turystycznym) – wybrzeża tego kraju każdego roku odwiedzają tysiące naszych rodaków. Atrakcyjność turystyczną kraju zwiększa również duża liczba wysp, na których można wypocząć z dala od zgiełku takich popularnych miast jak Split czy Dubrovnik (słynny ostatnio z „roli” Królewskiej przystani z popularnego serialu „Gra o Tron”).

Tuż za Chorwacją uplasowała się Albania, która z roku na rok zyskuje na popularności wśród polskich turystów. Tanie linie lotnicze czy szeroka oferta stron internetowych na których można znaleźć zakwaterowanie na każdą kieszeń (m.in. Airbnb, Hostel World itp.) pozwala na odkrywanie mniej oczywistych – a wcześniej też trudno dostępnych – zakątków świata czy Europy. Jednak każdy nowy punkt na turystycznej mapie musi być najpierw dobrze rozreklamowany. Duże akcje promocyjne czy coraz popularniejszy ostatnio marketing szeptany są bardzo ważnym elementem w zaprezentowaniu możliwości turystycznych miasta czy regionu.

W trakcie tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy również zwrócimy się w stronę tej, jakże ważnej, gałęzi gospodarki. Goście panelu: Turystyczne ABC – pokazać, wypromować, zachęcić do powrotu będą się starali wskazać przykłady najefektywniejszych sposobów promocji turystyki oraz jak można ukierunkować te działania aby trafiły na podatny grunt? Zaproszeni mówcy postarają się również znaleźć rozwiązanie, jak współczesna turystyka może wykorzystać możliwości nowych środków przekazu reklamy.

Moderatorem dyskusji będzie profesor Frank Babinger z Uniwersytetu Complutense w Madrycie.

*http://www.pit.org.pl/media/1/002/1989.pdf

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/turystyczne-abc-pokazac-wypromowac-zachecic-do-powrotu-zapowiedz-panelu/feed/ 0
Wyniki wyborów prezydenckich w Kolumbii http://www.forum-ekonomiczne.pl/79770/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/79770/#respond Thu, 05 Jul 2018 13:44:31 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79770 Iza Niedziałek

Drugą turę wyborów prezydenckich, wygrał konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD)  zdobywając 54 % głosów. Nowy prezydent Kolumbii, 41-letni prawnik, były senator, pokonał populistę, byłego burmistrza Bogoty Gustavo Petro, który uzyskał jedynie 42% głosów. Jednocześnie została zarejestrowana rekordowo niska frekwencja. Do urn wyborczych poszło jedynie 44% osób uprawnionych do głosowania.

Duque w sondażach przeprowadzonych przed drugą turą był faworytem. Wysokie poparcie zawdzięcza głównie dzięki wsparciu byłego prezydenta Kolumbii, Alvaro Uribe Veleza.  To wzbudza obawy, że pokój w Kolumbii zostanie zachwiany.

W czasie kampanii wyborczej, Duque opowiadał się przeciwko podpisanemu w 2016 roku w Havanie przez byłego prezydenta Manuela Santosa porozumieniu z oddziałami partyzanckimi lewicowego FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii).  Porozumienie  miało zakończyć trwającą od ponad 50 lat wojnę domową, w której pogrążona była Kolumbia. Członkowie partyzantki złożyli broń, mieli przekształcić się w partię polityczną i otrzymali 10 miejsc w parlamencie. Nowa głowa państwa zapowiada, że nie zamierza zerwać porozumienia, ale znacznie je zmodyfikować. Według Duque ma to zapobiec bezkarności wobec partyzantów i przywrócić sprawiedliwość poszkodowanym.

Właśnie takie myślenie pomogło wygrać Ivanowi Duque w wyborach. Wielu obywateli nie zgadza się z porozumieniem, co wyrazili w referendum. Sprzeciwili się w nim podpisaniu układu pokojowego. Powodem tej szokującej decyzji były doświadczenia społeczeństwa z lewicowymi partyzantami FARC, którzy przez lata z oddziałów paramilitarnych przeobrazili się w przestępców zajmujących się głównie narkobiznesem i porwaniami dla okupu.

Te poglądy pokrywają się też z ideami byłego prezydenta Alvaro Uribe, który przy pomocy Stanów Zjednoczonych stosował politykę zero tolerancji dla oddziałów paramilitarnych. Nie wiadomo jednak czy Duque będzie kontynuował linię byłego prezydenta, czy tak jak apeluje na swoim Twitterze lider FARCu Rodrigo Londoño, pseudonim Timoszenko, zachowa „zdrowy rozsądek i respektowanie woli pojednania, którą wyraził naród kolumbijski.”

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/79770/feed/ 0
Partnerzy 2018 http://www.forum-ekonomiczne.pl/partnerzy-2018/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/partnerzy-2018/#respond Thu, 05 Jul 2018 11:07:37 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/partnerzy-2018-2/

Główny Partner Forum Ekonomicznego

Województwo Małopolskie

Małopolska jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w kraju. To właśnie w województwie małopolskim znajduje się najwięcej parków narodowych, krajowych zasobów wód mineralnych oraz największa liczba polskich obiektów z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. O sile regionu stanowi też jego ogromny potencjał gospodarczy i zaplecze infrastrukturalne oraz konsekwentnie wdrażana strategia jego rozwoju. Opiera się ona na trzech fundamentach: dziedzictwie naturalnym i kulturowym Małopolski, kapitale ludzkim oraz wspieraniu przedsiębiorczości w tzw. branżach przyszłości. Są nimi m.in.: biotechnologia, IT oraz przemysły kreatywne. Nieustannie rozwijana infrastruktura, atrakcyjne warunki inwestowania, a przede wszystkim otwartość na współpracę sprawiają, że region staje się siedzibą wielu międzynarodowych firm.

Działania władz województwa na rzecz rozwoju regionu znajdują uznanie w prestiżowych międzynarodowych konkursach. Tworzenie przyjaznego środowiska dla prowadzenia biznesu, rozwój przedsiębiorczości oraz efektywne wykorzystanie funduszy europejskich zostały docenione przez Komitet Regionów, który uznał Małopolskę – jako jedyne do tej pory polskie województwo – Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2016. Z kolei w konkursie RegioStars 2016 organizowanym przez Komisję Europejską pierwsze miejsce zdobył projekt Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. W tym roku o to zaszczytne wyróżnienie walczą dwa projekty województwa – Małopolska Karta Aglomeracyjna oraz nowatorski system bonów na szkolenia, które przedsiębiorcy mogli zdobywać w ramach projektu zrealizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Rezultaty poznamy już w październiku.

www.malopolska.plwww.fundusze.malopolska.plwww.businessinmalopolska.com

Partnerzy

Krynica-Zdrój – Miasto Gospodarz Forum Ekonomicznego

Krynica-Zdrój – „Perła Polskich Uzdrowisk” – kurort a także prężnie rozwijające się centrum sportów zimowych, turystyki, rekreacji, imprez kongresowych i kulturalnych. Niepowtarzalna atmosfera, leczniczy klimat, piękno krajobrazu i stale rozbudowywana i unowocześniana infrastruktura hotelarska i około turystyczna; kolej gondolową na Jaworzynę, wyciągi narciarskie, lodowisko, sankostrada, trasy dla turystyki pieszej i rowerowej, a wszystko uzupełnione o restauracje, karczmy i punkty gastronomii. Więcej: www.krynica-zdroj.pl

Pusta zakładka. Edytuj stronę aby dodać treść.
]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/partnerzy-2018/feed/ 0
Partners 2018 http://www.forum-ekonomiczne.pl/partners-2018/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/partners-2018/#respond Thu, 05 Jul 2018 10:03:50 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79749

Main Partner

Małopolska Region

Małopolska is one of the most attractive tourist destinations and one of the most beautiful regions in the country. Małopolska has the greatest number of national parks, mineral water resources and a half of the Polish objects of the UNESCO World Heritage List is located in the region. The strength of the region lies in its enormous economic potential, infrastructure and consistently implemented enhancement strategy. It is based on three pillars: the natural and cultural heritage of Małopolska, human capital and support for the entrepreneurship in the industries of the future. These are, among others: biotechnology, IT and new technologies as well as creative industries. Constantly developed infrastructure, attractive investment conditions and above all – openness for collaboration are the reasons why many international companies locate their businesses and offices in Małopolska.

The actions undertaken by the authorities of the region have been recognized in prestigious international competitions. Building business-friendly environment, entrepreneurship development and effective spending of EU funds were appreciated by the Committee of the Regions by granting Małopolska – as the first Polish region – the label “European Entrepreneurial Region” in 2016. And in RegioStars 2016 competition organized by the European Commission the first prize was awarded to the Academy of Social Economy Development project implemented by the Regional Centre for Social Policy in Krakow. In this year’s edition of the prestigious RegioStars Awards there are two projects from the Małopolska Region – the Małopolska Agglomeration Card (MKA) and an innovative system of training vouchers, which SMEs could gain in a project implemented by the Regional Labour Office in Kraków. The winners will be announced in October.

www.malopolska.plwww.fundusze.malopolska.plwww.businessinmalopolska.com

Partners

Krynica-Zdrój – the host town of the Economic Forum

Krynica-Zdrój – often described as „The Pearl of Polish Spas”, also well known as a sports center, as well as a center for leisure, conferences, and cultural events. Unique atmosphere, curative climate and springs, beautiful landscape and modern tourist infrastructure, especially at Jaworzyna Mt. with its gondola lift – the longest one in Poland, attract a lot of tourists. There is a world class ice rink, red clay tennis courts, numerous bicycle and walking trails, a toboggan run for the whole family’s entertainment and many other attractions that are open in both winter and summer.

Pusta zakładka. Edytuj stronę aby dodać treść.
]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/partners-2018/feed/ 0
Cyberkonflikt i geopolityka. Nowe oblicza zimnej wojny http://www.forum-ekonomiczne.pl/cyberkonflikt-i-geopolityka-nowe-oblicza-zimnej-wojny/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/cyberkonflikt-i-geopolityka-nowe-oblicza-zimnej-wojny/#respond Tue, 03 Jul 2018 11:53:10 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79717 Mikołaj Tauber

Okazuje się, że wykorzystując ogólnodostępne, popularne narzędzia, jak portale społecznościowe typu Facebook, można wpływać na opinie publiczną obcego kraju w takiej skali, która pozwala wpływać w pewnym stopniu na wyniki wyborów.

W ostatnim czasie zauważa się lawinowy wzrost aktywności tzw. trolli, działających na potrzeby Kremla. Dotyczy to regionów, w których Moskwa ma określone interesy. Znaczna aktywność tego typu działań w sieci zauważana jest także w Polsce.

W Rosji odkryto, że korzystając z najnowocześniejszych technologii można pod ukryciem, w cieniu, zdziałać co najmniej tyle, ile za pomocą czołgów i rakiet. Wraz z rozwojem cywilizacji powstają nowe sposoby wojny. Od niedawna możemy obserwować postęp w tej materii, dzięki rozwojowi świata cyfrowego. Tak samo, jak nasze życie w dużej mierze przeniosło się do sieci, tak samo wojna podążyła za człowiekiem do cyber-sfery. Obecnie obieg informacji na świecie jest bardzo szybki, jest to bardzo dogodne dla biznesu i kontaktów międzyludzkich, ale jak każdy kij, ten również ma dwa końce. Szczególne właściwości rozwoju sieci i digitalizacji naszej cywilizacji dostrzegli specjaliści od propagandy, wykorzystując media społecznościowe do rozsiewania fake newsów czy do manipulowania treściami. W taki sposób, który wpływa na zdanie sporej części opinii publicznej.

Wśród prelegentów panelu Cyberkonflikt i geopolityka. Nowe oblicza zimnej wojny, który odbędzie się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy wystąpią uznane autorytety w tej dziedzinie. 

Wiktor Hwozd to prawnik, urodzony 1959 roku w obwodzie tarnopolskim. Absolwent wojskowej Szkoły Dowódczej i wydziału prawa Lwowskiego Uniwersytetu, Szkoły Administracji Państwowej w Harvard University (Boston, USA).W latach 1977-2010 służył w Siłach Zbrojnych, biorąc udział w operacjach pokojowych w ramach wojsk ONZ na terenie byłej Jugosławii. Był attache obrony w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, przedstawicielem Ministerstwa Obrony w Stałym Przedstawicielstwie Ukrainy przy ONZ, członkiem delegacji Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, szefem wywiadu wojskowego Ukrainy. Profesor Cyrille Bret jest wykładowcą geopolityki europejskiej w Sciences-Po Paris. Absolwent ENS Ulm, IEP Paris, IHEDN Paris oraz Ecole Nationale d’Administration Dyrektor w Eurasia Prospective.

Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania: Czy element cyberwojny stanie się w przyszłości głównym polem starć między biegunami?.  Jak wrogie działania w sieci wpływają na kształtowanie geopolityki europejskiej.  Jak takie kraje, jak Polska mogą  skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami wrogiej działalności w sieci? Czy jest potrzebna powszechna edukacja w tej materii?

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/cyberkonflikt-i-geopolityka-nowe-oblicza-zimnej-wojny/feed/ 0
Zielony nowy ład w praktyce http://www.forum-ekonomiczne.pl/zielony-nowy-lad-w-praktyce/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/zielony-nowy-lad-w-praktyce/#respond Tue, 03 Jul 2018 11:24:20 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79709 Kinga Szubańska

Gospodarka ekologiczna wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko naturalne, ale przyczynia się również do wzrostu dobrobytu człowieka i równości społecznej. Inwestycje uwzględniające efektywne wykorzystanie energii, ograniczenie poziomu zużycia surowców naturalnych oraz emisji szkodliwych substancji służą zatem zarówno ochronie bioróżnorodności, jak i zdrowia człowieka. Poza tym umożliwiają tworzenie tzw. zielonych miejsc pracy oraz wdrażanie innowacyjnych projektów. W jaki sposób korzystać z modelu gospodarki niskoemisyjnej, by doprowadzić do zrównoważenia konsumpcji i produkcji?

Zielona gospodarka jest efektem redefinicji dotychczasowych strategii ekonomicznych i łączy w sobie dwa aspekty, które można uznać za nietypowe w kontekście klasycznych modeli. Bierze pod uwagę ujęcie społeczne i ekologiczne, w swojej idei uwzględnia zatem troskę zarówno o człowieka, jak i o środowisko naturalne.

Koncepcja zielonej gospodarki liczy sobie niecałą dekadę, a już można uznać ją za rewolucyjną, ponieważ generuje pozytywną zmianę rzeczywistości. Za moment rozpoczęcia ery ekogospodarki można umownie uznać publikację raportu Globalny Zielony Nowy Ład w 2009 roku, opracowanego przez Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych. Działania w obszarze zielonej gospodarki potraktowane zostały w tekście jako potencjalne panaceum na kryzys gospodarczy z 2008 roku. Aktywności, do jakich zachęcał raport, związane były z inwestycjami na gruncie odnawialnych źródeł energii, energooszczędnego budownictwa, czystych technologii, gospodarki odpadami, ekologicznego transportu publicznego, zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Zielona gospodarka stała się także kluczowym punktem strategii rozwoju Unii Europejskiej „Europa 2020”, przedstawionej w roku 2010. Wraz z jej ogłoszeniem koncepcja ekogospodarki zaczęła przenikać wszystkie pola działań wspólnoty, dzięki czemu Europa stała się liderem w implementacji tego modelu. Dzięki dobrej zmianie również wiele międzynarodowych przedsiębiorstw realizuje swoje plany w oparciu o założenia gospodarki ekologicznej. Jest to dowód na to, że ochrona środowiska i rozwój gospodarczy nie muszą się wykluczać.

W czasie najbliższego Forum Ekonomicznego odbędzie się debata związana z tematyką ekologicznej gospodarki pt. Zielona gospodarka, czyli jak dbać o środowisko i jakość życia. Uczestnikami panelu dyskusyjnego będą zarówno politycy, przedsiębiorcy, jak i eksperci w zakresie ochrony środowiska. Prelegenci podzielą się dobrymi praktykami powiązanymi z gospodarką ekologiczną, opowiedzą, jakie korzyści można czerpać z tego modelu gospodarczego i z jakimi wyzwaniami mierzą się jego propagatorzy.

Źródła:

https://sustainabledevelopment.un.org/index.php?page=view&type=400&nr=670&menu=1515

https://europa.eu/european-union/topics/environment_pl

https://stat.gov.pl/zrownowazony-rozwoj/zielona-gospodarka/

http://logistyka-odzysku.pl/zielona-gospodarka-jako-priorytet-strategiczny-unii-europejskiej/

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/zielony-nowy-lad-w-praktyce/feed/ 0
Co trzy dni Włosi czekają na autobus, który nie przyjedzie http://www.forum-ekonomiczne.pl/co-trzy-dni-wlosi-czekaja-na-autobus-ktory-nie-przyjedzie/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/co-trzy-dni-wlosi-czekaja-na-autobus-ktory-nie-przyjedzie/#respond Tue, 03 Jul 2018 11:11:40 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=79700 Jakub Romaniuk

Strajki są jednym z największych problemów z jakimi borykają się Włochy. Ich liczba jest ogromna i skutecznie utrudnia życie wszystkim mieszkańcom Italii. Według raportu Komisji ds. Strajków najbardziej niepokojąca jest sytuacja w miejskim transporcie publicznym.

We Włoszech strajkują wszyscy, wszędzie i zawsze. Takie wrażenie można odnieść po lekturze raportu Komisji ds. Strajków za rok 2017. Relację z raportu przedstawił przed parlamentem przewodniczący Komisji Giuseppe Santoro-Passarelli. Częścią raportu, która w największym stopniu przykuła uwagę opinii publicznej, i której sporo miejsca w swojej relacji poświęcił również przewodniczący Santoro-Passarelli, była ta, dotycząca miejskiego transportu publicznego. W raporcie można przeczytać, że w ubiegłym roku we Włoszech ogłoszonych zostało 2448 strajków, z których rzeczywiście odbyło się 1617. Łącznie objętych strajkiem było 121 dni, co daje wynik wyższy o 20 w porównaniu z rokiem 2016. Najgorzej sytuacja wyglądała w Rzymie, gdzie zarządzająca miejskim transportem publicznym spółka ATAC zgłosiła 24 strajki, z których 13 doszło do skutku. A należy doliczyć do nich jeszcze 4 strajki ogólnokrajowe.

Oprócz miejskiego transportu publicznego, także sektor lotniczy zaliczył wzrost liczby strajków, w tym przypadku o 35%. Spadek zanotował za to sektor kolejowy. Nie przeszkodziło to jednak Komisji ds. Strajków, by zawrzeć w swoim raporcie propozycję zwiększenia jej uprawnień w zakresie sankcjonowania strajkujących, celem podniesienia efektywności jej działań.

Strajki we Włoszech są rzeczą tak powszechną, że na oficjalnie stronie Komisji ds. Strajków znajduje się zakładka „strajki na żywo”, gdzie każdy może sprawdzić, czy w mieście nie trwa właśnie lub nie jest zaplanowana na najbliższe dni jakaś manifestacja. W ostatnich latach najczęstsze i najbardziej dokuczliwe były w Italii strajki przedsiębiorstw zajmujących się wywozem śmieci. Problem w największym stopniu dotknął Neapolu, na którego ulicach zalegały sterty odpadów, niosąc przykry zapach i skutecznie utrudniając dostęp do atrakcji turystycznych. A już na pewno uniemożliwiając turystom zrobienie pocztówkowego zdjęcia z urokliwych południowych Włoch. Problem ten dotyczy jednak wszystkich większych miast w Italii. I jak wskazuje ostatni raport Komisji ds. Strajków sytuacja wcale się nie poprawiła.

121 dni strajku przedsiębiorstw miejskiego transportu publicznego oznacza, że w 2017 roku co trzy dni ludzie czekający na włoskich przystankach, na których podawany jest zazwyczaj orientacyjny czas przyjazdu autobusu w dość szerokim zakresie minutowym, nigdy się na niego nie doczekali. Oczywiście jest to pewne uogólnienie, jednak tak częste strajki komunikacji miejskiej w skali całego kraju świadczą o poważnym problemie, który w znaczącym stopniu utrudnia codziennie życie Włochów.

Martwić może fakt, że przez tyle lat ciągłych manifestacji nikt nie znalazł jeszcze rozwiązania, które pozwoliłoby skutecznie uporać się z tym problemem. Wnioskowane przez Komisję ds. Strajków zwiększenie jej kompetencji może być lekarstwem na włoską bolączkę, jednak nie ma żadnej pewności, że Izba Deputowanych zdecyduje się na taki ruch. Także sami pracodawcy, którzy podchodzą do kwestii strajków, jak do stałego elementu włoskiej kultury, nie robili wystarczająco wiele, by zapobiegać tej sytuacji. Przyzwolenie społeczeństwa jest również dość wysokie. Nie może to jednak dziwić z uwagi na fakt, iż we Włoszech strajkują wszystkie możliwe grupy zawodowe, uniwersyteckie, czy społeczne. Mając to na uwadze, można spodziewać się, że strajki pozostaną jeszcze na długo włoską specjalnością, a kolejne raporty Komisji nie przyniosą danych świadczących o poprawie stanu rzeczy.

źródło:

http://www.lastampa.it/2018/06/21/economia/nel-trasporto-pubblico-locale-uno-sciopero-ogni-tre-giorni-F4HIiFdYN8CbXhkV72EoDJ/pagina.html

https://www.cgsse.it/web/guest/visualizza-pdf?set=relazione-alle-camere&uuid=f17d82b7-4a71-4244-bd50-358b8f68bc80

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/co-trzy-dni-wlosi-czekaja-na-autobus-ktory-nie-przyjedzie/feed/ 0