Forum Ekonomiczne http://www.forum-ekonomiczne.pl Instytut Wschodni | Forum Ekonomiczne | Economic Forum Wed, 25 Apr 2018 21:43:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.10 IV Europejski Kongres Samorządów – powitalna kawa już o 8.00 http://www.forum-ekonomiczne.pl/iv-europejski-kongres-samorzadow-powitalna-kawa-juz-o-8-00/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/iv-europejski-kongres-samorzadow-powitalna-kawa-juz-o-8-00/#respond Fri, 20 Apr 2018 08:46:42 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=78366 IV Europejski Kongres Samorządów zacznie się już za niespełna tydzień. W trakcie dwóch dni obrad uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które stoją przed samorządami w perspektywie kilku lat. Na powitalną kawę zapraszamy 26 kwietnia już od 8.00.

Część merytoryczna rozpocznie się o godzinie 10.00. Wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się szczegółowy plan wydarzenia oraz siatka poszczególnych paneli.

Zapraszamy do Krakowa!

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/iv-europejski-kongres-samorzadow-powitalna-kawa-juz-o-8-00/feed/ 0
11. Forum Inwestycyjne w Tarnowie http://www.forum-ekonomiczne.pl/11-forum-inwestycyjne-w-tarnowie/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/11-forum-inwestycyjne-w-tarnowie/#respond Wed, 18 Apr 2018 14:05:01 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=78015

Dzień drugi

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/11-forum-inwestycyjne-w-tarnowie/feed/ 0
Zwycięzcy Startup Award i Robot Show nagrodzeni http://www.forum-ekonomiczne.pl/zwyciezcy-startup-award-i-robot-show-nagrodzeni/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/zwyciezcy-startup-award-i-robot-show-nagrodzeni/#respond Wed, 18 Apr 2018 09:03:56 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77992 Sto tysięcy złotych dla startupu Outlet Spożywczy, minimalizującego marnowanie żywności, dziesięć tysięcy dla robota, który będzie mógł zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych wodociągów – to werdykt kapituły konkursów Startup Award i Robot Show, rozstrzygniętych podczas uroczystej gali, kończącej 11. Forum Inwestycyjne w Tarnowie. Nagrody ufundowali współgospodarze Forum – miasto Tarnów oraz Instytut Studiów Wschodnich.

Do konkursu Startup Award zgłosiły się projekty, oferujące nowatorskie i innowacyjne rozwiązania w branży medycznej, telemedycznej, technicznej, teleinformatycznej, big data, smart city, software i hardware. W tym roku było ich rekordowo dużo, bo aż 116. Spośród nich analitycy wybrali i zaprosili do zaprezentowania się w Tarnowie 87.

Wyróżniony główną nagrodą Outlet Spożywczy to platforma internetowa do handlu artykułami spożywczymi, którym kończy się data ważności. Jego twórca, Michał Nowak podkreśla, że w Polsce każdego roku marnowane są ogromne ilości jedzenia. – To olbrzymi problem. Co trzeci produkt spożywczy nie trafia na stół, tylko do śmietnika. A z drugiej strony mamy w Polsce dwa i pół miliona ludzi, żyjących w ubóstwie. Outlet Spożywczy łączy te grupy, pośrednicząc między producentami i hurtownikami, mającymi duże ilości towaru z kończącą się datą ważności, a firmami, które są w stanie szybko zużyć żywność, takimi jak cateringi zakładowe czy restauracje. Firmy odkupują od właścicieli towar w niższej cenie, a jeżeli nie uda się go sprzedać, żywność, również za pośrednictwem Outletu, trafia do organizacji pożytku publicznego, takich jak Caritas czy Bank Żywności. – Robimy wszystko, żeby jedzenie się nie marnowało – mówi Michał Nowak. W ubiegłym roku Outlet „uratował” 20 ton żywności. Dzięki otrzymanej w Tarnowie nagrodzie będzie mógł rozpocząć działalność również na rynkach zagranicznych.

Oprócz nagrody głównej w konkursie Startup Award wręczono też wyróżnienia. Dwa startupy z Małopolski – STEC ROBOTICS specjalizujący się w automatyce i Sinterit, produkujący drukarki 3D – zostały nagrodzone przez prezydenta Tarnowa. Nagrody to wyjazdy na targi w Monachium i w Hanowerze. Sinterit zdobył również jedno z dwóch wyróżnień przyznanych przez firmę Microsoft, partnera Forum. Drugim laureatem został startup DDOB, łączący społeczność twórców internetowych, a nagrody to dostęp do sztucznej inteligencji Microsoftu i udział w jednym z jego programów. Instytut Wschodni wyróżnił sześć startupów – Dandelion, STEC ROBOTICS, Sinterit, Exal Bone, DDOB i AnyMind – zaproszeniem do zaprezentowania się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Trzy startupy, reprezentujące branżę medyczną – Laparo, diCella i Telmedi.co – będą miały swoje prezentacje podczas obrad Forum Ochrony Zdrowia, które jest integralna częścią spotkania w Krynicy. Publiczność, śledząca prezentacje projektów, wybrała w głosowaniu startup Lokalizator Notione. On również zaprezentuje się na krynickim Foum.

Z kolei główną nagrodę konkursu Robot Show 2018, dziesięć tysięcy złotych, otrzymali trzej studenci Politechniki Poznańskiej, twórcy czteronożnego dynamicznego robota krocząco – skaczącego. Urządzenie będzie mogło w przyszłości zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych przewodów wodociągów i podziemnych kanałów. Robot potrafi, w zależności od potrzeb, chodzić i skakać. Łukasz Antczak, Jakub Matyszczak i Jakub Bartoszek pracowali nad jego prototypem blisko rok, a projekt to odpowiedź na potrzeby firmy, która miała problem z monitorowaniem stanu wodociągów, bo roboty stosowane dotychczas nie spełniały tego zadania. – Mogę zapewnić, że dobrze spożytkujemy tę nagrodę i za rok nasz robot przyjedzie tutaj jeszcze lepszy – zapewnia Jakub Matyszczak i dodaje, że prototyp zyska hermetyczną obudowę i wodoodporność, a to wymaga dużych nakładów finansowych.

Na konkurs Robot Show wpłynęło w tym roku 20 zgłoszeń. Ocenie podlegały kreatywność, pomysł, zaawansowanie technologiczne i możliwość komercjalizacji oraz potencjał wdrożeniowy projektów. Ogłaszając wynik, profesor Stanisław Kowalski, rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie podkreślał, że wszystkie zaprezentowane rozwiązania były bardzo inteligentne i prezentowały wysoki poziom.

Źródło: Paweł Topolski/ www.tarnow.pl

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/zwyciezcy-startup-award-i-robot-show-nagrodzeni/feed/ 0
Euroregiony – metoda na polepszenie współpracy międzyregionalnej – debata podczas Europejskiego Kongresu Samorządów http://www.forum-ekonomiczne.pl/euroregiony-metoda-na-polepszenie-wspolpracy-miedzyregionalnej-debata-podczas-europejskiego-kongresu-samorzadow/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/euroregiony-metoda-na-polepszenie-wspolpracy-miedzyregionalnej-debata-podczas-europejskiego-kongresu-samorzadow/#respond Tue, 17 Apr 2018 12:53:14 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77970

Euroregiony – metoda na polepszenie współpracy międzyregionalnej – debata podczas Europejskiego Kongresu Samorządów

Rozwój współpracy transgranicznej jest jednym z największych priorytetów polityki regionalnej w Europie. Istotnym przejawem integracji europejskiej jest zacieśnienie współpracy transgranicznej w ramach formalnych struktur koncentrujących przedstawicieli samorządu lokalnego, regionalnego, stowarzyszeń oraz partnerów społecznych reprezentujących regiony dwóch lub więcej sąsiadujących ze sobą państw. Wspólne działania połączonych ze sobą regionów mają pomóc skutecznie osiągać wyznaczone społeczne, kulturalne i gospodarcze cele, wspierać rozwój i wymianę informacji. Z kolei efektywność kontaktów międzynarodowych w dużym stopniu prowadzi do rozwoju społecznego i gospodarczego państw. Przeszkodą dla efektywnego rozwoju euroregionów jest brak strategii rozwoju oraz niewystarczająco rozwinięta działalność ekonomiczna. W jaki sposób euroregiony mogą stać bardziej efektywnym narzędziem dla współpracy międzyregionalnej w Europie? Na to i na wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji „Euroregiony – metoda na polepszenie współpracy międzyregionalnej”

W debacie wezmą udział:

  • Ella Bohlin, Członek Izby Regionów Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy;
  • Hanushchyn Oleksandr, Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej z Ukrainy;
  • Jose Maria Cunha Costa, Przewodniczący Rady Gminy Viana do Castelo
  • Bogusław Waksmundzki, Przewodniczący Rady Związku Euroregionu Tatry;
  • Jens Gabbe, Przedstawiciel Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (AEBR);
  • Jozef Jodlowski, Starosta Rzeszowski.

Dyskusję poprowadzi Sergiy Tatusiak, Przewodniczący Euroregionu „Dniestr”

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/euroregiony-metoda-na-polepszenie-wspolpracy-miedzyregionalnej-debata-podczas-europejskiego-kongresu-samorzadow/feed/ 0
Przewodniczący Zgromadzenia Regionów Europy będzie gościem IV Europejskiego Kongresu Samorządów http://www.forum-ekonomiczne.pl/przewodniczacy-zgromadzenia-regionow-europy-bedzie-gosciem-iv-europejskiego-kongresu-samorzadow/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/przewodniczacy-zgromadzenia-regionow-europy-bedzie-gosciem-iv-europejskiego-kongresu-samorzadow/#respond Tue, 17 Apr 2018 12:30:05 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77956

Przewodniczący Zgromadzenia Regionów Europy będzie gościem IV Europejskiego Kongresu Samorządów

W tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie weźmie udział Magnus Berntsson – Przewodniczący Zgromadzenia Regionów Europy i Prezydent Regionalnej Rady Västra Götaland. Berntsson ma polityczne korzenie w szwedzkiej Partii Chrześcijańskich Demokratów. W przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego Organizacji Młodzieży Demokratycznej Chrześcijan w Szwecji.  Jak pisze o sobie – jest w pełni oddany samorządom, które w Szwecji odpowiadają za służbę zdrowia i rozwój regionów. Berntsson pełni także funkcję prezesa regionalnego funduszu filmowego Film Väst.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/przewodniczacy-zgromadzenia-regionow-europy-bedzie-gosciem-iv-europejskiego-kongresu-samorzadow/feed/ 0
Nagrody dla Inwestycji oraz Inwestora Roku 2018 wręczone podczas 11. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie! http://www.forum-ekonomiczne.pl/nagrody-dla-inwestycji-oraz-inwestora-roku-2018-wreczone-podczas-11-forum-inwestycyjnego-w-tarnowie/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/nagrody-dla-inwestycji-oraz-inwestora-roku-2018-wreczone-podczas-11-forum-inwestycyjnego-w-tarnowie/#respond Mon, 16 Apr 2018 20:20:13 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77932 Pierwszy dzień 11. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie zwieńczyła uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki dla najlepszej inwestycji oraz inwestora 2018 roku. Laureatem w tej pierwszej kategorii została firma przewozowa FlixBus, która połączyła się z dobrze znanym na rodzimym rynku Polskim Busem.

FlixBus jest największym w Europie operatorem dalekobieżnych połączeń autobusowych, oferującym blisko 250 000 połączeń dziennie do ponad 1 700 lokalizacji w 27 krajach w Europie. Celem firmy jest zapewnienie wygodnych, dostępnych cenowo i łatwych do zarezerwowania przewozów autobusowych. Znaczną część sukcesu FlixBusa można przypisać cyfryzacji i innowacjom produktowym, które będą udoskonalane w najbliższych miesiącach. Szczególny nacisk będzie położony na rozwój aplikacji mobilnej FlixBus oraz opcji rezerwacji miejsc.

– Inwestycja FlixBusa w polski rynek daje wiele nowych możliwości nie tylko dla pasażerów, ale także dla polskich firm transportowych. Nasz model biznesowy opiera się na ścisłej współpracy z lokalnymi przewoźnikami – zwykle rodzinnymi firmami, których sukces budowany jest przez pokolenia. Dzięki FlixBusowi zyskują oni możliwość długoterminowego wzrostu w ramach silnej i innowacyjnej marki komentuje Kamila Zalewska, Senior Business Development Manager FlixBus PolskaNagroda „Inwestycja Roku” potwierdza naszą ogromną motywację do kreowania przyszłości transportu i mobilności w Polsce. Cieszymy się, że tym samym możemy przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki transportowej.

Inwestorem Roku uznana została spółka TDJ S.A. Celem firmy jest podnoszenie wartości przejmowanych podmiotów poprzez ich restrukturyzację i optymalizację działalności. Firmy z portfolio TDJ posiadają pięć oddziałów zagranicznych, w szesnastu krajach zlokalizowane są ich przedstawicielstwa, a ich produkty i usługi trafiają na rynki ponad 40 krajów na wszystkich kontynentach. Niech potwierdzeniem tych słów będzie także jedna liczba – 1,6 miliarda – złotych. Tyle wyniosła sprzedaż eksportowa przedsiębiorstw Grupy TDJ na przestrzeni ostatnich trzech lat.

– TDJ inwestuje w innowacyjne, technologiczne startupy o globalnym potencjale. Koncentruje się na spółkach w fazie wczesnego wzrostu oraz wzrostu, ale w przypadku ciekawych projektów inwestuje również na etapie seed. Firma zajmuje się również lokowaniem kapitału w aktywa finansowe, zakładając krótkoterminowy okres zaangażowania. Dodatkowo inwestuje w akcje dojrzałych spółek, zawsze obejmując pakiety kontrolne – mówi Marcin Zachowicz, dyrektor komunikacji TDJ.

Jutro (17 kwietnia) drugi dzień 11. Forum Inwestycyjnego. Zdominują go start-upy. Najlepszy z nich dostanie nagrodę 100 tysięcy złotych od Instytutu Studiów Wschodnich – organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Miasta Tarnowa. Laureaci będą mogli się zaprezentować podczas Startup Session Elite na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy – zwycięzca konkursu Startup Award, 6 startupów wybranych przed Komisję Ekspercką oraz 1 wybranego przez publiczność. Dodatkową nagrodą jest grant na 25 000 dolarów od partnera firmy Microsoft, a także zaproszenie do programu akceleracyjnego w Startberry oraz dostęp do zasobów sztucznej inteligencji w chmurze Microsoft Azure. Dodatkową nagrodę dla młodych wynalazców z Małopolski przygotował gospodarz Forum Inwestycyjnego – Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Dwa najlepsze z nich będą mogły zaprezentować się podczas podobnych kongresów w Monachium i Hanowerze.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/nagrody-dla-inwestycji-oraz-inwestora-roku-2018-wreczone-podczas-11-forum-inwestycyjnego-w-tarnowie/feed/ 0
Biotechnologia, telemedycyna i informatyzacja – jak to będzie dalej? http://www.forum-ekonomiczne.pl/biotechnologia-telemedycyna-i-informatyzacja-jak-to-bedzie-dalej/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/biotechnologia-telemedycyna-i-informatyzacja-jak-to-bedzie-dalej/#respond Mon, 16 Apr 2018 15:45:48 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77923 Panel dyskusyjny „Biotechnologia, telemedycyna i informatyzacja – jak to będzie dalej?, który stanowił próbę odpowiedzi na pytanie o wyzwania dzisiejszej medycyny i tego, w jaki sposób zrewolucjonizują obecny system ochrony zdrowia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nad świadectwem technologicznej rewolucji dyskutowali Andrzej Białkowski-Miller (Prezes Zarządu, BM Consulting Sp. z o.o.), Piotr Buszman (Kierownik Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego, American Heart of Poland), Katarzyna Ferdyn (Ekspert ds. SZiZJ, Audytor Wiodący, Trener TQM i SZiZJ, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), Władysław Kosiniak-Kamysz (Prezes, Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Jarosław Skokowski (Specjalista ds. Biobankowania Klinicznego BBMRI.pl, Gdański Uniwersytet Medyczny). Dyskusję panelistów moderował zaś Marcin Kuta (Dyrektor, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie).

Debatę rozpoczęto tematem biobanków, czyli instytucji naukowych zajmujących się deponowaniem, gromadzeniem i analizą materiału genetycznego. W Polsce jest ich obecnie ponad czterdzieści, z których część zrzeszona jest w ogólnopolskiej sieci przyłączonej do europejskiej organizacji BBMRI-ERIC. Istotną okazała się kwestia systemów zarządzania jakością, a także wdrażanych w tym roku wymogów jakościowych. Zdaniem Katarzyny Ferdyn to jedyny sposób, aby polska nauka faktycznie posiadała prawdziwe dane, czyli takie, które mogą stanowić solidną podstawę do rozpoczęcia dalszych badań. Jak dodawał Jarosław Skokowski, to również nowe cele terapeutyczne i testy diagnostyczne, a także systemy wspomagania samej terapii.

Zapytany o nowe kierunki rozwoju kardiologii, Piotr Buszman wskazał trzy główne drogi: farmacja, urządzenia i informatyzację. To właśnie ostatnia z nich może stać się prawdziwym przełomem dla wszystkich z nas. Jej założeniem jest bowiem przeniesienie rozwiązań wykorzystywanych dotychczas jedynie w szpitalach na te dostępne np. za pośrednictwem smartfonów. Dzięki samodzielnemu monitorowaniu możemy wcześniej wykrywać choroby i lepiej leczyć pacjentów, np. tych po zawałach serca. Dynamicznie rozwija się również sama aparatura medyczna, w tym dzięki wprowadzaniu na rynek konkurencyjnych produktów, które mogą zwiększyć dostępność do leczenia. Istotne jednak, aby nie zapomnieć o koszcie efektywności, bo nawet najdoskonalsze urządzenie nie upowszechni się, jeśli będzie zbyt drogie. Rewolucja dokonuje się także w obszarze immunoonkologii, czyli wykorzystania systemu odpornościowego do walki z nowotworem. W opinii Andrzeja Białkowskiego-Millera postęp zmierza w kierunku medycyny spersonalizowanej, która pozwoli nam leczyć choroby wcześniej nieuleczalne. Rozwija się także obszar tzw. „leków sierocych”, czyli obszar do tej pory nieopłacalny dla przemysłu farmaceutycznego. Przyszłość niesie jednak ogromne szanse na leczenie również chorób rzadkich.

Kolejnym wyzwaniem współczesnej ochrony zdrowia jest telemedycyna. Na jej ogromną wagę zwrócił uwagę Władysław Kosiniak-Kamysz, wskazując, że okaże się ona nieodzowna z co najmniej dwóch skorelowanych ze sobą przypadków – starzenia się społeczeństwa i niedoboru personelu medycznego wszystkich stopni. Zdaniem polityka bez rozwiązań z dziedziny teleopieki nie sprostamy wyrównaniu luki pokoleniowej. Jeśli zaś chodzi o problemy kadrowe, nie wystarczy zwiększyć liczby przyjęć na uniwersytetach medycznych czy zmienić zasady nostryfikacji dla studentów medycyny ze Wschodu. Niezbędne będzie także zrównanie warunków zatrudnienia między Polską a Unią, inaczej bowiem młodzi wykształceni lekarze i tak będą emigrować zarobkowo.

Dyskusję zakończył temat wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie. Wszyscy paneliści zgodzili się co do tego, że choć algorytmy nie zastąpią lekarza, to na pewno odegrają kluczową rolę w przyszłości. AI pozwoli bowiem optymalizować pełny proces terapii przy zachowaniu jakości oraz punktów kontrolnych, a więc leczyć szybciej i skuteczniej niż obecnie.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/biotechnologia-telemedycyna-i-informatyzacja-jak-to-bedzie-dalej/feed/ 0
Budowa wizerunku – jak Cię widzą, tak Cię piszą! http://www.forum-ekonomiczne.pl/budowa-wizerunku-jak-cie-widza-tak-cie-pisza/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/budowa-wizerunku-jak-cie-widza-tak-cie-pisza/#respond Mon, 16 Apr 2018 15:21:08 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77916 Kreowanie odpowiedniego wizerunku jest istotnym aspektem strategii marketingowej każdego projektu. Udana strategia wizerunkowa buduje zaufanie odbiorców, co przekłada się na wymierne korzyści. Co składa się na własny image? Ile kosztuje dobra reputacja? W jaki sposób budować dobry wizerunek w czasach, gdy imagemakerzy potrafią wypromować praktycznie każdy produkt?

 

W dyskusji wzięli udział:

Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnów

Dariusz Kołacz – Wiceprezes Oddziału Prasa Krakowska, Polska Press Grupa

Anna Nitkiewicz-Jankowska  – Właścicielka Premium Personal Branding

Patryk Salamon – red. Naczelny LoveKraków.pl

Bart Tkaczyk – Partner Zarządzający, Energizers LLC z Wielkiej Brytanii

Marcin Zachowicz – Dyrektor Marketingu i Komunikacji w firmie TDJ

Panel rozpoczął Prezydent Roman Ciepiela, który odniósł się do zmian wizerunkowych miasta Tarnów a przede wszystkim do obranej strategii wizerunkowej tego miasta „Do oceny wizerunku potrzebna jest tożsamość, jeśli ona jest oparta na atutach i wartościach to jest ona dobrym zobrazowaniem tego o kim rozmawiamy”. Tarnów zapewne ma taką tożsamość stwierdził Prezydent, który dodał że miasto ma na czym budować tę tożsamość. Stoimy przed redefinicją strategii miasta, kilka punktów na pewno podlega weryfikacji w kontekście celów, ale na pewno porównując Tarnów z innymi miastami należy z całą stanowczością podkreślić fakt, że stawiamy na codzienną jakościową komunikację z Mieszkańcami Tarnowa – i to nas wyróżnia dodał Prezydent Ciepiela.

A jak zbudować dobry budżet aby osiągnąć skuteczny wizerunek? Anna Nitkiewicz – Jankowska uznała, że nie da się procentowo oszacować jaki to może być procent budżetu, ponieważ to są bardzo indywidualne kwestie związane ze strategią wizerunkową – „Z pewnością zgadzam się, że kluczowa jest tożsamość o której była tutaj mowa, a dodatkowo sami ludzie/współpracownicy powinni współtworzyć taką strategię wizerunkową aby była ona jak najbardziej zgodna i spójna z założeniami biznesowymi i celami, które chcemy osiągnąć. Dlatego tak istotne jest angażowanie w przypadku miast Mieszkańców, którzy będą bardziej skłonni do angażowania się w budowę wizerunkową Miasta. Co więcej, ważni są szeroko rozumiani Interesariusze, którzy powinni wypracować wspólną metodykę do osiągnięcia celu wizerunkowego. Mimo ciekawych projektów i pomysłów, brak porozumienia nie przyniesie oczekiwanych efektów”.

Przykładem ciągłej pracy nad wizerunkiem Miasta jest Kraków. Patryk Salamon odniósł się do przykładu projektu Nowej Huty Przyszłości. Co więcej wizerunek Krakowa wśród inwestorów zaczyna się zmieniać, widać to po ilości korporacji które zakładają swoje centra obsługi. Wieliczka i strefa aktywności, która tam powstaje a także Światowe Dni Młodzieży spowodowały, że rejon ten stał się bardzo atrakcyjny pod kątem wykorzystania szans regionu Małopolski.

Wizerunek to nie tylko strategia, ale sposób myślenia i nasza mentalność – „Okazuje się, że im bardziej jesteśmy szczęśliwi tym bardziej jesteśmy produktywni. 70% przypadków wprowadzenia zmian kończy się fiaskiem, i jest to tendencja która występuje na całym świecie. Zmiana jest trudnym procesem, także w obszarze zmiany myślenia o sobie, własnym wizerunku” – stwierdził Bart Tkaczyk.

Z punktu widzenia firmy rodzinnej jaką jest firma TDJ, dla której wizerunek jest bardzo ważny. Dlaczego? „Przede wszystkim wynika to z potrzeb inwestowania naszej firmy, po drugie silnej konkurencji. Rodzinność niesie wiele wartości, które są fundamentem naszego biznesu”. Aktywność na wielu polach, jak np. polu przemysłowym, czy start-upowym wynika właśnie z tego że chcemy jako firma pokazywać się na rożnych sektorach budując wizerunek wszechstronny, biznesowy i CSR-owy angażując się w różne inicjatywy biznesowo – społeczne dodał Marcin Zachowicz z TDJ.

Dariusz Kołacz ujął kwestie budowania wizerunku z punktu widzenia prasy regionalnej, którą reprezentuje. Podobnie jak z TDJ, nasza firma jest również firmą rodzinną. Trudno się zgodzić z tezą, że ujednolicenie wydawnictwa i lekkie zagubienie regionalizmu może być niebezpieczne. Pracując nad wizerunkiem wydawnictwa udaje nam się inwestować i dbać o markę. Pomimo tych ujednoliceń, które były podyktowane oczekiwaniami biznesowymi udaje nam się zachować dobrą pozycję na rynku wydawnictw.

Podsumowując, jedynie przy długofalowej strategii wizerunkowej, współpracy wielu stron przy zachowaniu harmonii. Ważne są marki, które słuchają rynku i reagują na bieżące potrzeby konsumentów, dodatkowo wewnętrzny audyt i przegląd istotnych obszarów do poprawy strategii wizerunkowej.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/budowa-wizerunku-jak-cie-widza-tak-cie-pisza/feed/ 0
Ochrona zdrowia – wymarzone miejsce dla startupów http://www.forum-ekonomiczne.pl/77906/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/77906/#respond Mon, 16 Apr 2018 14:56:59 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77906 Za sprawą rynkowych przemian sektor medyczny mocno otworzył się na technologiczne i internetowe projekty startupowe. Koncepty te, by mogły zostać wprowadzone na rynek, potrzebują jednak finansowania. Jak przekonać inwestorów, lekarzy a na koniec pacjentów do swojego pomysłu? I co najważniejsze – jak pozyskać finansowanie, aby ochrona zdrowia stała się wymarzonym miejscem dla startupów?

Na te i wiele innych pytań, swoich odpowiedzi udzielali następujący paneliści :

Dariusz Dudek – profesor, Przewodniczący Rady Instytutu Kardilogii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Anna Czech – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie

Janusz Homa – CEO firmy Ardigen S.A.

Mateusz Kierepka – Prezes Zarządu MedApp S.A.

Całość dyskusji moderował Mieczysław Pasowicz – Dyrektor Instytutu Medycyny Innowacyjnej.

Panel dyskusyjny poprzedziła prezentacja profesora Dariusza Dudka pt. Jak skutecznie objąć opieką medyczną duże populacje dzięki innowacyjnym technologiom w medycynie?

Są dwa sektory ochrona zdrowia i branża wojskowa żywo zainteresowane innowacjami. Z wdrożeniami innowacji w Polsce nie jest jeszcze najlepiej ale mimo wszystko bardzo wiele startupów jest zainteresowanych zaistnieniem na rynku ochrony zdrowia w Polsce.

Podczas prezentacji padło zdanie na temat ery cyfrowej medycyny, która zmieni tradycyjną branżę medyczną w znaczny sposób. Microsoft HoloLens to przykład technologii która pokazuje rozszerzoną rzeczywistość. To era cyfrowej medycyny która absolutnie zrewolucjonizuje medycynę tradycyjną -powiedział prof. Dudek. Innowacja w medycynie jest i era cyfrowa wchodzi w nasze życie na dobre.

Zdaniem Anny Czech – wprowadzenie nowych technologii do szpitali wiąże się z bardzo wysokimi kosztami i na to należy zwrócić szczególną uwagę. Przy wdrożeniu należy zwrócić uwagę na zakup tych technologii przez koncerny, które później narzucają wysokie ceny. Jestem za rozwojem startupów, ale szczególnie zaznaczam potrzebę aby mocniej weryfikować proces licencji, który może narzucać wysoką cenę takich innowacyjnych wdrożeń – powiedziała poseł Anna Czech.

Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja są wykorzystywane w medycynie, co więcej duże zbiory danych zbierane przez takie firmy jak Facebook czy Google są coraz częściej używane w medycynie. Bezpieczeństwo danych to priorytet zwłaszcza w dobie cyberataków, a do tego szybkie ustawodawstwo które nadąży za takimi zmianami – to priorytety zdaniem prof. Dudka w postępującej zmianie medycyny tradycyjnej na cyfrową.

A na ile badania genetyczne będą stosowane zwłaszcza w badaniach onkologicznych? Prezes Janusz Homa odniósł się do danych genomicznych w procesie diagnostyki badań onkologicznych, których wartość jest nieoceniona. Dobór odpowiedniej terapii poprzez sekwencjonowanie DNA będzie coraz bardziej popularny, zwłaszcza ze koszty takiej sekwencji spadają.

Co do wizji związanej ze szpitalem przyszłości ciekawą diagnozę postawił Mieczysław Pasowicz, który określił je jako duże centra danych zarządzanych nie tylko przez lekarzy ale specjalistów IT.

A jeśli chodzi o sukces technologiczny Prezes Mateusz Kierepka stwierdził, że sam pomysł oczywiście jest bardzo ważny ale szczególnie istotni są ludzie którzy pracują na te technologie. Sami lekarze i sama technologia to część pracy, kluczowe jest przede wszystkim zrozumienie i współpraca zespołowa. To co udało się zrobić to przykład dwóch zabiegów gdzie przy pomocy technologii HoloLens, nie było potrzeby wykonania tych zabiegów. Było to niesamowicie korzystne dla pacjenta, a dzięki tej technologii udało się precyzyjnie zdiagnozować i omówić strategie dalszego leczenia pacjenta w sposób indywidualny. Ta technologia pozwala spojrzeć na serce pacjenta dosłownie, nie jako prototyp ale konkretne serce pacjenta i omówienie rodzaju zabiegu i sposobu jego przeprowadzenia.

Podsumowując – era cyfrowa pozwala na osiąganie wymiernych korzyści i efektów, które przede wszystkim mają służyć pacjentowi. Sam Prezydent Ciepiela zapytał, czy skoro brakuje nam lekarzy to czy te technologie mogą zastąpić brakujące zasoby w szpitalach? Anna Czech odpowiedziała, że lekarza nie da się zastąpić. I mimo wszystko dbajmy o lekarzy, którzy są niezbędni i niezastąpieni mimo rozwoju technologii.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/77906/feed/ 0
11. Forum Inwestycyjne w Tarnowie ruszyło! http://www.forum-ekonomiczne.pl/11-forum-inwestycyjne-w-tarnowie-ruszylo/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/11-forum-inwestycyjne-w-tarnowie-ruszylo/#respond Mon, 16 Apr 2018 13:06:45 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77898 Dwa dni spotkań i twórczych dyskusji, prezentacje start-upów i robotów a wszystko w klimacie innowacji, na które stawiają młodzi twórcy. W tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej rusza 11. Forum Inwestycyjne. Pierwszy dzień Forum podsumuje uroczysta gala, podczas której poznamy Inwestycję oraz Inwestora Roku.

Wiodące tematy konferencji to technologie finansowe (FinTech), nowe technologie w energetyce i w służbie zdrowia, nowoczesne systemy zarządzania w przedsiębiorstwach oraz praktyczne zastosowanie rozwiązań innowacyjnych w biznesie. Program 11. Forum Inwestycyjnego składa się z kilkudziesięciu wydarzeń − bloków tematycznych, paneli dyskusyjnych, wykładów, prezentacji oraz raportów. Oczekujemy około 500 gości – przedstawicieli świata biznesu, polityki oraz nauki, twórców startupów, przedstawicieli największych firm doradczych, sektora IT i koncernów przemysłowych.

Formuła konferencji przewiduje dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli świata nauki, biznesu, polityki oraz prezentacje praktycznego zastosowania rozwiązań innowacyjnych w biznesie. Rozwiązania te zaprezentują zarówno startupowcy, jak i przedstawiciele największych firm doradczych, sektora IT i koncernów przemysłowych.

Nagrody Inwestycji oraz Inwestora Roku mają docenić firmy, które prężnie działają na polskim i międzynarodowym rynku. W tym roku jedna z nagród trafi do uznanego na polskim rynku przedsiębiorstwa oraz firmy, która przebojem weszła na rodzimy rynek i z miejsca zajęła dużą jego część.

Jutro dzień będzie należał przede wszystkim do start upów. Najlepszy z nich dostanie nagrodę 100 tysięcy złotych od Instytutu Studiów Wschodnich – organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Miasta Tarnowa. Laureaci będą mogli się zaprezentować podczas Startup Session Elite na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy – zwycięzca konkursu Startup Award, 6 startupów wybranych przed Komisję Ekspercką oraz 1 wybranego przez publiczność. Dodatkową nagrodą jest grant na 25 000 dolarów od partnera firmy Microsoft, a także zaproszenie do programu akceleracyjnego w Startberry oraz dostęp do zasobów sztucznej inteligencji w chmurze Microsoft Azure.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/11-forum-inwestycyjne-w-tarnowie-ruszylo/feed/ 0
Ekonomia społeczna – w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań http://www.forum-ekonomiczne.pl/ekonomia-spoleczna-w-poszukiwaniu-najlepszych-rozwiazan/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/ekonomia-spoleczna-w-poszukiwaniu-najlepszych-rozwiazan/#respond Mon, 16 Apr 2018 11:33:58 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77877

Ekonomia społeczna – w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań 

Dyskusja poświęcona ekonomii społecznej to jeden z punktów programu IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w Krakowie w dniach 26-27 kwietnia br.

Ekonomia społeczna to ruch nakierowany na  grupy społeczne, które wymagają aktywizacji, a które z różnych przyczyn nie weszły na rynek pracy w normalnym trybie i są zagrożone wykluczeniem społecznym.

Jak mówi prof. Tadeusz Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – „zgodnie z zasadami ekonomi społecznej – uzyskiwanie dochodu nie jest najważniejszym celem prowadzenia działalności gospodarczej. Zdecydowanie bardziej liczy się aktywizacja grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do takich grup można zaliczyć na przykład osoby niepełnosprawne, trudną młodzież, czy nawet imigrantów”.

Ekonomia społeczna tworzy pole do działalności usługowej, która nie spotyka się z zainteresowaniem sektora komercyjnego ze względu na niską dochodowość – wyjaśnia prof. Kudłacz. Obecnie w oparciu o mechanizmy ekonomii społecznej działają głównie stowarzyszenia i fundacje. Od kilku lat trwają prace nad ustawą o przedsiębiorstwie społecznym, która ma uregulować działalność podmiotów na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji społecznych niedziałających  w celu przyniesienia zysku.

Czy ekonomia społeczna to dobry sposób na walkę z wykluczeniem społecznym? Czy dzięki zastosowaniu jej mechanizmów można zwiększyć aktywność zawodową mieszkańców, szczególnie na obszarach zagrożonych ubóstwem? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji poświęconej ekonomii społecznej podczas IV EKS.

W debacie wezmą udział m.in. prof. Tadeusz Kudłacz, Krzysztof Michałkiewicz  – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ks. Jacek Stryczek – prezes Stowarzyszenia Wiosna i  ks. Wojciech Sadłoń – dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Debatę poprowadzi poseł Agnieszka Ścigaj. Dyskusję poprzedzi wykład minister edukacji Anny Zalewskiej „Reforma po roku i co dalej?”.

Organizatorem IV Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Miastem Gospodarzem jest Kraków.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/ekonomia-spoleczna-w-poszukiwaniu-najlepszych-rozwiazan/feed/ 0
Przewodniczący Komisji ds. Integracji Europejskiej w Zgromadzeniu Narodowym Czarnogóry weźmie udział w 4. Europejskim Kongresie Samorządów http://www.forum-ekonomiczne.pl/przewodniczacy-komisji-ds-integracji-europejskiej-w-zgromadzeniu-narodowym-czarnogory-potwierdzil-swoje-uczestnictwo-na-4-europejskim-kongresie-samorzadow-w-krakowie/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/przewodniczacy-komisji-ds-integracji-europejskiej-w-zgromadzeniu-narodowym-czarnogory-potwierdzil-swoje-uczestnictwo-na-4-europejskim-kongresie-samorzadow-w-krakowie/#respond Mon, 16 Apr 2018 10:31:07 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=77849

Przewodniczący Komisji ds. Integracji Europejskiej w Zgromadzeniu Narodowym Czarnogóry weźmie udział w 4. Europejskim Kongresie Samorządów

Adrijan Vuksanović, przewodniczący Komisji ds. Integracji Europejskiej w Zgromadzeniu Narodowym Czarnogóry, potwierdził swoje uczestnictwo na 4. Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie.

Adrijan Vuksanović jest przedstawicielem mniejszości chorwackiej w Parlamencie Czarnogóry. Jest również członkiem partii Hrvatska građanska inicijativa (Chorwacka Inicjatya Obywatelska). Jako przewodniczący Komisji ds. Integracji Europejskiej nadzoruje i ocenia przebieg negocjacji oraz wydaje opinie i wytyczne, w imieniu Parlamentu, na temat przygotowanych stanowisk negocjacyjnych.

W kwietniu 2017 roku w Cetinje w czasie obrad Parlamentu w sprawie wstąpienia Czarnogóry w struktury NATO , Vuksanović mówił: „Chorwaci w Czarnogórze zawsze opowiadali się za drogą wiodącą ku Unii Europejskiej oraz NATO, chcemy utrzymać ten kurs“.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/przewodniczacy-komisji-ds-integracji-europejskiej-w-zgromadzeniu-narodowym-czarnogory-potwierdzil-swoje-uczestnictwo-na-4-europejskim-kongresie-samorzadow-w-krakowie/feed/ 0