Forum Ekonomiczne http://www.forum-ekonomiczne.pl Instytut Wschodni | Forum Ekonomiczne | Economic Forum Fri, 19 Jan 2018 10:50:31 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.9 Czeski rząd podał się do dymisji. Co dalej? http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku-2-2/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku-2-2/#respond Thu, 18 Jan 2018 13:12:16 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75312

Czeski rząd podał się do dymisji


18.01.2018 – Kinga Szubańska

W środę 17 stycznia mniejszościowy rząd Andreja Babiša podał się do dymisji. Decyzja była reakcją na wyniki wtorkowego głosowania w czeskiej Izbie Deputowanych – skład gabinetu poparli jedynie członkowie partii ANO.

Rząd Andreja Babiša złożył dymisję pięć tygodni po utworzeniu. Prezydent Miloš Zeman przyjmie ją podczas spotkania z premierem Babišem, jednak termin rozmów nie został jeszcze wyznaczony ponieważ Zeman zajęty jest przygotowaniami do drugiej tury wyborów prezydenckich. Babiš zapowiedział, że utworzony przez niego gabinet zamierza pracować niezależnie od uzyskania wotum zaufania.

Oczekuje się, że podczas spotkania Babiša z Zemanem prezydent da liderowi ANO kolejną szansę na uformowanie gabinetu, jednak z zastrzeżeniem, że ma mieć zagwarantowanych 101 głosów poparcia, czyli dostatecznie dużo, żeby zyskać wotum zaufania. Aby spełnić ten warunek, Andrej Babiš rozpoczął w środę pertraktacje z Czeską Partią Socjaldemokratyczną, na środę zaś zaplanowane są rozmowy z ruchem Wolność i Demokracja Bezpośrednia. Przewodniczący formacji Tomio Okamura wyraził gotowość do dyskusji o programie, resortach i koalicji rządowej. Babiš zadeklarował, że postara się podać propozycję składu rządu do końca lutego. Pośpiech wynika z obawy przed tym, że wybory prezydenckie wygra Jiří Drahoš, który prawdopodobnie nie mianowałby Babiša premierem, co najpewniej doprowadziłoby do destabilizacji i kryzysu.

Przed mianowaniem na szefa rządu osoby oskarżonej przez prokuraturę (przypadek wyłudzenia dotacji ze środków unijnych dla ośrodka wypoczynkowego Czapi Hnizdo) obiekcje mają czescy socjaldemokraci; podkreślają również, że ze względu na aferę związaną z bezprawnym podbieraniem dotacji UE, członkowie partii ANO nie powinni kierować ministerstwem finansów, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

 

Źródła:
https://zpravy.idnes.cz/zprava-olaf-kauza-capi-hnizdo-djv-/domaci.aspx?c=A180111_091823_domaci_jkk
https://www.lidovky.cz/vlada-schvalila-demisi-babis-pozadal-zemana-o-setkani-p0p-/zpravy-domov.aspx?c=A180117_090301_ln_domov_ELE
https://www.lidovky.cz/babis-chce-novou-vladu-do-konce-unora-jmenovanou-zemanem-i-pokud-volby-vyhraje-drahos-god-/zpravy-domov.aspx?c=A180118_071819_ln_domov_ele

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku-2-2/feed/ 0
Co to jest Rosatellum bis, czyli od czego zależy wynik wyborów we Włoszech http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku-2/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku-2/#respond Wed, 17 Jan 2018 14:54:00 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75308

Co to jest Rosatellum bis, czyli od czego zależy wynik wyborów we Włoszech


17.01.2018 – Karolina Iskierka

4 marca Włosi pójdą do urn, żeby wybrać nowy skład Senatu i Izby Deputowanych. Po raz pierwszy wyniki wyborów będą przeliczane według nowej ordynacji wyborczej, zwanej od nazwiska głównego promotora projektu Ettore Rosato, deputowanego rządzącej Partii Demokratycznej, Rosatellum bis. Jakie są główne założenia nowej ordynacji i jakie mogą być jej konsekwencje?

Nowa ordynacja jest systemem mieszanym, łączącym elementy systemu proporcjonalnego i większościowego. Rosatellum zakłada, że jedna trzecia deputowanych i senatorów będzie wybierana w jednomandatowych okręgach wyborczych według zasady first past the post, a pozostałe dwie trzecie w systemie proporcjonalnym z listami wyborczymi. Istotna zmiana w stosunku do poprzedniej ordynacji polega na tym, że głos wyborcy musi być spójny, to znaczy kandydaci w głosowaniu większościowym i proporcjonalnym muszą reprezentować to samo ugrupowanie lub koalicję.

Przewidziane progi wyborcze obowiązujące dla głosowania w systemie proporcjonalnym to 3 proc. dla listy pojedynczej partii oraz 10 proc. dla listy koalicji partyjnej z dodatkowym zastrzeżeniem, że przynajmniej jedna partii na takiej liście musi przekroczyć próg 3 proc. W głosowaniu do Senatu mandaty będą obliczane w poszczególnych regionach, a w głosowaniu do Izby Deputowanych będzie brany pod uwagę wynik w skali całego kraju.

Największe kontrowersje nowa ordynacja wzbudziła w szeregach Ruchu 5 Gwiazd. Partia Beppe Grillo otwarcie mówi o tym, że została ono stworzona, by zmniejszyć jej szanse na objęcie władzy, twierdząc, iż faworyzuje ona koalicje wyborcze. Krytycy zwracają również uwagę, że obowiązek głosowania na kandydatów z tego samego obozu ogranicza swobodę wyboru. Zwolennicy ordynacji odpowiadają, że Rosatellum ma być zachętą do tworzenia – i wybierania – koalicji wyborczych, co pozytywnie wpłynie na stabilność rządów we Włoszech.

Nie ulega wątpliwości, że niestabilne koalicje rządzące i częsta zmiana na stanowisku premiera (od symbolicznego początku tzw. Drugiej Republiki w 1992 roku Włochy miały 14 szefów rządów, a dla porównania w tym samym okresie Niemcy miały ich trzech, Hiszpania – czterech, a Wielka Brytania – pięciu) to poważny problem włoskiej demokracji. Jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że ordynacja była uchwalana w pośpiechu, żeby zdążyć przed tegorocznymi wyborami i że, jak to zwykle bywa w przypadku ordynacji uchwalanych na ostatnią chwilę, troska o stabilność demokracji nie była najważniejszym priorytetem jej orędowników.

Na podstawie:
http://www.repubblica.it/politica/2017/09/22/news/rosatellum_bis_scheda-176193741/
https://www.politico.eu/article/italian-parliament-approves-controversial-electoral-law/
http://www.linkiesta.it/it/article/2017/10/25/92-anni-e-non-sentirli-napolitano-critica-il-rosatellum-ma-salva-genti/35964/

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku-2/feed/ 0
Zapraszamy na II Targi Wschodnie http://www.forum-ekonomiczne.pl/ii-targi-wschodnie/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/ii-targi-wschodnie/#respond Wed, 17 Jan 2018 12:47:25 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75272

II Targi Wschodnie

Rzeszów, 13-14 marca 2018 roku


Targi Wschodnie to część Forum Europa – Ukraina. Ich idea nawiązuje do organizowanych w latach 1921–1939 wystaw polskiego i zagranicznego przemysłu. Przedwojenne targi promowały ekspansję gospodarczą i odgrywały doniosłą rolę w międzynarodowym ruchu handlowym.

Targi są skierowane w pierwszej kolejności do firm, które planują nawiązać lub poszerzyć współpracę biznesową w regionie Europy-Środkowo-Wschodniej. Ze swojej natury są ogólnogospodarcze i skierowane do przedstawicieli wszystkich sektorów gospodarki. Podczas pierwszej edycji Targów mieliśmy przyjemność gościć prawie 70 wystawców z Polski, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Węgier.
II Targi Wschodnie będą miały otwarty charakter, a wstęp do części wystawienniczej dla odwiedzających gości będzie wolny od opłat.

Data i miejsce:

 • 13–14 marca 2018 roku
 • G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, Jasionka

Targi Wschodnie to:

 • 2 dni ekspozycji
 • 2000 m² przestrzeni wystawienniczej
 • udział w największym wydarzeniu dedykowanym zagadnieniom Polski, Ukrainy i innych krajów europejskich
 • doskonałe warunki do nawiązania kontaktów handlowych, wymiany doświadczeń oraz promocji firmy lub regionu
 • przedstawienie flagowych produktów i projektów oraz umocnienie pozycji na rynku
 • relacje z konferencji w głównych mediach Polski i Ukrainy
 • Konkurs na Najlepsze Stoisko Targów Wschodnich z nagrodą w postaci prezentacji wystawcy na Forum Ekonomicznym w Krynicy
 • stoisko informacyjne dla biznesu (możliwość uzyskania informacji i porad odnośnie inwestowania i prowadzenia działalności, zatrudniania pracowników)

W 2017 roku w Targach uczestniczyło 67 wystawców z 5 krajów Europy

Targi Wschodnie organizowane są na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej bezpośrednio obok lotniska Rzeszów-Jasionka, autostrady A4 i trasy S19, co zapewnia łatwy dostęp dla przedstawicieli biznesu. Hala Targów wyposażona zostanie w zabudowę wystawienniczą dla stoisk wraz z wyposażeniem oraz dostępem do prądu. Ponadto, na terenie znajdować się będą stoliki do rozmów kuluarowych oraz strefa gastronomiczna.
II Targi Wschodnie to okazja do spotkania z przedstawicielami administracji i biznesu z sektorów:
• informatyka i nowoczesne technologie
• finanse
• ubezpieczenia
• budownictwo
• motoryzacja i lotnictwo
• FMCG
• HR
• turystyka i sport

W trakcie trwania Targów Wschodnich w salach konferencyjnych odbywać się będzie Forum Europa-Ukraina. Jest to platforma służąca do dyskusji w celu poprawy sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na Ukrainie.

Organizacja:

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Współorganizator:

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/ii-targi-wschodnie/feed/ 0
Czy Czesi będą mieli nowego prezydenta? http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych-2-2/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych-2-2/#respond Tue, 16 Jan 2018 13:16:51 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75264

Czy Czesi będą mieli nowego prezydenta?


16.01.2018 – Martin Barcik

Po weekendowym głosowaniu wiadomo już, że o wyborze czeskiego prezydenta zadecyduje druga tura 26 i 27 stycznia. Czesi będą wybierać pomiędzy obecnym prezydentem Milošem Zemanem oraz niezależnym kandydatem Jiřím Drahošem.

W wyborach prezydenckich 12 – 13 stycznia kandydowało dziewięć osób. Frekwencja wyborcza w pierwszej turze wynosiła prawie 62 proc. Do drugiej przeszedł obecny prezydent Miloš Zeman, na którego oddało głos 38,6 proc. wyborców. Jego przeciwnikiem będzie Jiří Drahoš, były przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk, który dostał poparcie 26,6 proc. obywatel Czech.

Choć obecny prezydent wygrał we wszystkich miastach, z wyjątkiem Pragi, wynik wyborów pokazał, że w pałacu prezydenckim u naszych południowych sąsiadów może dojść do zmiany. Drahoša po pierwszej turze oficjalne wspierają inni kandydaci z I tury: Mirek Topolánek (4,3 proc.), Michal Horáček (9,2 proc.), Pavel Fischer (10,2 proc.), Marek Hilšer (8,8 proc.) oraz Vratislav Kulhánek (0,5 proc.). Natomiast prezydenta Zemana wspiera jedynie Petr Hannig (0,6 proc.). Ważnym wsparciem dla Zemana jest też premier Andrej Babiš, który powiedział prezydentowi, że jeśli chce wygrać wybory, powinien ogłosić, że nie chce, aby kraj popierał Moskwę i Pekinie. Jiří Hynek (1,2 proc.) jeszcze nie zdecydował, którego z kandydatów będzie wspierał w drugiej turze.

Z matematycznego punktu widzenia można przyjąć, że Jiří Drahoš mógłby wygrać w drugiej turze, jednak jeśli chce zamieszkać w pałacu prezydenckim, oprócz Pragi i zagranicy musi także zdobyć inne miasta.

Program Jiřzego Drahoša:

 • aktywnejsza rola Czech w UE
 • przeciw kwotam dla migrantów
 • inwestycje do edukacji
 • wzmocnienie bezpieczeństwa
 • nowe miejsca pracy
 • tradycyjna rodzina (ojciec i matka).

 

Prezydent Miloš Zeman przed pierwszą turą nie uczestniczył w debatach. Natomiast przed drugą turą spotka się ze swoim oponentem.

O tym, czy Republikę Czeską czeka zmiana prezydenta, albo zostanie zachowane status quo zdecydują czescy wyborcy już 26-27 stycznia.

Źródła:
https://dennikn.sk/997438/ceske-prezidentske-volby-2018-zeman-drahos-vysledky/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2360326-minutu-po-minute-volebni-mistnosti-se-uzavrely-komisari-zacali-scitat-hlasy?utm_source=Newsletter+EAC&utm_campaign=02caed913e-Newsletter+2.0&utm_medium=email&utm_term=0_f92e7f03ba-02caed913e-87455313
https://www.jiridrahos.cz/

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych-2-2/feed/ 0
Prezydent Krakowa zaprasza na IV Europejski Kongres Samorządów http://www.forum-ekonomiczne.pl/prezydent-krakowa-zaprasza-na-iv-europejski-kongres-samorzadow/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/prezydent-krakowa-zaprasza-na-iv-europejski-kongres-samorzadow/#respond Tue, 16 Jan 2018 08:19:49 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75247

Prezydent Krakowa zaprasza na IV Europejski Kongres Samorządów

Włodarze regionów i miast, burmistrzowie, wójtowie, a także organizacje pozarządowe, przedstawicielstwa ministerstw, agend rządowych oraz środowisk biznesowych – to oni powinni głośno rozmawiać o potrzebach społeczeństwa, występujących problemach i możliwych rozwiązaniach. Im więcej prowadzonych dyskusji, wymiany informacji i konstruktywnej debaty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo błędu w realizacji obmyślonej strategii – pisze Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa przed IV Europejskim Kongresem Samorządów.

Każdy, myśląc o przyszłości, musi potrafić określić cel, do którego dąży oraz narzędzia, na których opiera swoje działanie. Aby jednak cel, nazywany WIZJĄ, stał się realny, towarzyszyć musi mu, poza narzędziami, czyli konkretnymi projektami, programami i przedsięwzięciami, misja – swoisty kodeks postępowania. Nie można bowiem, myśląc o przyszłości, zapominać o przeszłości, tradycji, zasadach, o tym czego nauczyła nas historia. Kreacja przyszłości samorządów winna działać w oparciu o ten sam model.

Niezbędne jednak jest określenie pewnych wspólnych, dla wszystkich zaangażowanych w ten proces, wartości. W przypadku samorządności na pewno w katalog tych elementów powinny zostać włączone partnerstwo, dialog i partycypacja. Idea samorządności, rozumiana jako wspólnota dająca przestrzeń do indywidualnego rozwoju, winna przyświecać każdej władzy. To bowiem w samorządzie tkwi obietnica na lepsze jutro dla wszystkich, bo to samorząd umożliwia bezpośrednie zaangażowanie i równą aktywność wielu środowisk. Tworzenie i realizowanie strategii dla przyszłości to nieustające negocjacje i trudne wybory, zawsze ryzykowne i niepewne. Bywają więc jak wszelkiego rodzaju prognozy i przewidywania, zawodne i zwodnicze. Należy więc zawsze pamiętać o tym, że dzisiejsze decyzje lawinowo wpływają na jutro, a to wywołuje, nie zawsze do końca przewidywalne, skutki.

Aby zminimalizować ryzyko, niezbędny jest dialog – i tu właśnie duże pole do popisu mają samorządowcy – włodarze regionów i miast, burmistrzowie, wójtowie, a także organizacje pozarządowe, przedstawicielstwa ministerstw, agend rządowych oraz środowisk biznesowych. To oni powinni głośno rozmawiać o potrzebach społeczeństwa, występujących problemach i możliwych rozwiązaniach. Im więcej prowadzonych dyskusji, wymiany informacji i konstruktywnej debaty – tym mniejsze jest prawdopodobieństwo błędu w realizacji obmyślonej strategii. Władza bowiem, czy to na poziomie europejskim, krajowym czy regionalnym, jest tylko puzzlem w  odniesieniu do tworzonej układanki – porządkuje i organizuje funkcjonowanie ustalonego programu, swoistej umowy ze społeczeństwem. Tym jednak co powinno być aksjomatem dla współczesnych modeli zarządzania jest samorządność – rozumiana jako działanie w sprzężeniu z mieszkańcami, czy szerzej obywatelami. Współpraca i współdziałanie powinny stanowić obowiązkowy wyznacznik każdej koncepcji czy planu władzy, a najistotniejszym aspektem winno być uwzględnianie aspiracji ludzi zarówno w kontekście wspólnotowym, jak i indywidualnym.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/prezydent-krakowa-zaprasza-na-iv-europejski-kongres-samorzadow/feed/ 0
Słowacja monitoruje przestrzeganie praw człowieka http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych-2/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych-2/#respond Thu, 11 Jan 2018 15:10:41 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75191

Słowacja monitoruje przestrzeganie praw człowieka

Od początku 2018 roku Słowacja, jako członek Rady Praw Człowieka ONZ, monitoruje przestrzeganie praw człowieka w państwach członkowskich ONZ. Słowacja będzie się tym zajmować w ramach trzyletniej kadencji.

Rada monitoruje przypadki łamania praw człowieka w państwach ONZ, reaguje na sytuacje kryzysowe na świecie i służy jako międzynarodowe forum dialogu na temat ochrony i rozwoju praw człowieka. Członkowie Rady spotykają się trzy razy w roku na sesjach trwających nawet cztery tygodnie.

Priorytetami Słowacji w Radzie będą:

 • walka z wszelkimi formami rasizmu i ksenofobii,
 • aktywna realizacja celów zrównoważonego rozwoju, w tym promowanie praw dziecka,
 • promowanie prawa do wyznania, wiary oraz tolerancji religijnej.

Razem ze Słowacją członkami Rady w 2018 roku są: Belgia, Niemcy, Słowenia, Wielka Brytania, Węgry, Chorwacja oraz Hiszpania.

 

Źródła:
https://domov.sme.sk/c/20727891/slovensko-bude-sledovat-dodrziavanie-ludskych-prav-v-clenskych-statoch-osn.html
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-by-uvital-castejsi-jednani-mezi-prezidenty-cr-a-madarska/1558858

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych-2/feed/ 0
Szwecja przygotowuje się do wyborów parlamentarnych http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych/#respond Tue, 09 Jan 2018 12:42:51 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75158

Szwecja przygotowuje się do wyborów parlamentarnych

Głosowanie do szwedzkiego Riksdagu zaplanowano na 9 września. Wybór 349 posłów będzie się też oczywiście wiązał z wyborem nowego premiera. A obecny szef rządu Stefan Löfven nie cieszy się dużą popularnością wśród obywateli królestwa. 

Okres rządów Stefana Löfvena przypadł na wyjątkowo trudny czas zarówno w polityce międzynarodowej, jak i krajowej. Szwedzki premier musiał zmierzyć się ze szwedzkim kryzysem rządowym w 2014 roku, europejskim kryzysem migracyjnym od roku 2015, a także z kwestiami bezpieczeństwa państwa.

Jest kilka partii, które będą liczyć się najbardziej w tegorocznych wyborach. Przede wszystkim trzeba wymienić Partię Socjaldemokratyczną premiera Löfvena, która w obecnym parlamencie zajmuje 113 miejsc w Riksdagu. Jest największą i najstarszą partią w Szwecji. Löfven zapowiada walkę o zachowanie swojego stanowiska. Drugą siła w parlamencie jest liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna z przewodniczącym Ulfem Kristerssonem. Skupia się ona mocno na porządku publicznym i zmniejszeniu podatków. To największa opozycja dla partii rządzącej. Kolejna partia to ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Pomimo swoich nacjonalistycznych i radykalnych haseł, ostatnie sondaże wskazują na wzrost poparcia dla niej. Partia Zielonych natomiast posiada obecnie 25 miejsc parlamentarnych i pomogła Partii Socjaldemokratycznej oraz Löfvenowi w stworzeniu rządu. Co ciekawe, ma ona dwóch przewodniczących: Gustava Fridolina, który jest także szwedzkim ministrem edukacji i Isabellę Lövin, minister ds. współpracy międzynarodowego rozwoju. Piątą pod względem wielkości jest socjalliberalna Partia Centrum, która skupia się mocno na problemach wsi i miasteczek. Obecnie posiada 22 mandaty. Wymienić należy również: Partię Lewicy, Liberałów, a także Chrześcijańskich Demokratów. Nowi, młodzi gracze na szwedzkiej scenie politycznej, którzy mogą zdobyć głosy wyborców w wyborach parlamentarnych 2018 roku, to tzw. Partia Piratów i Inicjatywa Feministyczna.

W powszechnych wyborach parlamentarnych w 2018 roku będzie mogło zagłosować ponad 7 mln obywateli Szwecji. Podczas uroczystego otwarcia sesji Riksdagu we wrześniu 2017 roku, król Szwecji Karol XVI Gustaw przypomniał deputowanym o obowiązku godnego reprezentowania wszystkich Szwedów, łącznie z imigrantami i młodymi ludźmi. Podkreślił i przypomniał o szacunku do drugiego człowieka, podczas gdy premier Löfven potępił demonstracje nienawiści w kraju.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/szwecja-przygotowuje-sie-do-wyborow-parlamentarnych/feed/ 0
Czechy i Słowacja świętują 25. urodziny http://www.forum-ekonomiczne.pl/slowacki-zamek-zauwazony-przez-cnn-2/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/slowacki-zamek-zauwazony-przez-cnn-2/#respond Fri, 05 Jan 2018 14:14:58 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75117

Czechy i Słowacja świętują 25. urodziny

Dokładnie 1 stycznia 1993 roku rozpadła się Czechosłowacja. Z jej terytorium powstały dwa suwerenne państwa – Republika Czeska i Republika Słowacka.

Choć obywatele Czechosłowacji nie decydowali o podziale republiki w referendum, oba państwa zostały założone drogą pokojową. Była to decyzja dwóch ówcześnie najmocniejszych partii politycznych. Po stronie słowackiej to partia HZDS (Partia Ludowa – Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji) na czele z przewodniczącym Vladimírem Mečiarem. Jej hasło wyborcze brzmiało „Konfederacja lub podział“. Z kolei Czechy reprezentował Václav Klaus, szef partii ODS (Obywatelska Partia Demokratyczna). Ci do wyborów w 1992 roku startowali z hasłem „Wspólne państwo lub podział“.

Rok 2018 będzie dla Słowacji i Czech przypomnieniem trzech ważnych historycznych wydarzeń:

 • 100. rocznica powstania Czechosłowacji (28 października 1918 rok),
 • 50. rocznica inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację (w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku),
 • 25. rocznica utworzenia suwerennych państw Słowacji oraz Czech (1 stycznia 1993 roku).

Źródło: https://domov.sme.sk/c/768478/chronologia-rozdelenia-ceskej-a-slovenskej-federativnej-republiky-3-cast.html

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/slowacki-zamek-zauwazony-przez-cnn-2/feed/ 0
Słowacki zamek zauważony przez CNN http://www.forum-ekonomiczne.pl/slowacki-zamek-zauwazony-przez-cnn/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/slowacki-zamek-zauwazony-przez-cnn/#respond Fri, 05 Jan 2018 13:40:27 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75114

Słowacki zamek zauważony przez CNN

Amerykańska stacja telewizyjna CNN opublikowała najbardziej spektakularne opuszczone zamki na całym świecie. Znalazł się wśród nich Zamek Spiski na Słowacji.

CNN przedstawiła nową książkę irlandzkiego pisarza Kierona Connolly’ego „Abandoned Castles“. Autor pisze o Zamku Spiskim na Słowacji i jego architektonicznych zmianach. Historia tej budowli sięga początku XII wieku (romański fort). Sto lat później został on przebudowany w stylu gotyckim, natomiast wiek XV przyniósł zamkowi całkowitą zmianę architektoniczną. Później nowi właściciele przekształcili go w renesansową rodzinną rezydencję. Zamek ostatecznie spłonął w 1780 roku, jednak miks różnych styli architektonicznych nadal jest widoczny. Telewizja CNN określiła Zamek Spiski mianem „przepięknej gotycko-romańskiej hybrydy”.

Źródła:
http://edition.cnn.com/travel/article/abandoned-castles-worldwide/index.html
http://www.topky.sk/cl/13/1679725/Americania-vo-vytrzeni-z-nasej-pamiatky–FOTO-Obrovska-pocta-pre-Slovensko–ocenili-jej-krasu

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/slowacki-zamek-zauwazony-przez-cnn/feed/ 0
Prezydent Kazachstanu odznaczył pracownika Instytutu Studiów Wschodnich http://www.forum-ekonomiczne.pl/prezydent-kazachstanu-odznaczyl-pracownika-instytutu-studiow-wschodnich/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/prezydent-kazachstanu-odznaczyl-pracownika-instytutu-studiow-wschodnich/#respond Fri, 05 Jan 2018 10:50:55 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75094

Prezydent Kazachstanu odznaczył pracownika Instytutu Studiów Wschodnich

Nursułtan Nazarbajew, prezydent Republiki Kazachstanu wyróżnił dr. Władysława Sokołowskiego, pracownika Fundacji Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego) za rozwój stosunków polsko-kazachstańskich.

Odznaczenie przyznane przez prezydenta Republiki Kazachstanu z okazji 25-lecia niepodległości tego kraju wręczył 28 grudnia 2017 roku Margulan Bajmuchan, ambasador Kazachstanu w Polsce. Władysław Sokołowski został odznaczony w uznaniu zasług na rzecz rozwoju stosunków polsko-kazachstańskich, a szczególnie za autorstwo i realizację projektów badań naukowych oraz publikację szeregu prac na temat historycznych i współczesnych problemów państwowości i niepodległości Kazachstanu.

Władysław Sokołowski jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, politologiem i nauczycielem akademickim. Pracował w administracji państwowej na szczeblu wojewódzkim i rządowym. W okresie 35 lat pracy zawodowo zajmował się problematyką stosunków międzynarodowych. Był ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP w Kazachstanie i Kirgistanie (2004-2007). Jest autorem ok. 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych dot. Rosji i Azji Centralnej oraz redaktorem i współredaktorem trzech monografii naukowych.

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/prezydent-kazachstanu-odznaczyl-pracownika-instytutu-studiow-wschodnich/feed/ 0
Czechy: prężny rozwój gospodarki kontra rosnące zadłużenie obywateli – ekonomiczne podsumowanie roku http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku/#respond Thu, 04 Jan 2018 14:45:30 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75104

Prężny rozwój gospodarki kontra rosnące zadłużenie obywateli – ekonomiczne podsumowanie roku w Czechach


04.01.2018 – Kinga Szubańska

Gospodarka naszych południowo-zachodnich sąsiadów rozwija się najprężniej od lat. Czesi mogą pochwalić się również wyjątkowo niskim wskaźnikiem bezrobocia i wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Z drugiej jednak strony borykają się z zadłużeniem, niskimi emeryturami i szalonymi cenami nieruchomości. Przyjrzyjmy się, jak w 2017 roku wyglądały czeskie realia ekonomiczne.

Sytuacja na czeskim rynku pracy rokuje. Przedsiębiorstwom brakuje jedynie 214 tys. pracowników, co można uznać za historyczny rekord. Jednocześnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 265 tys. ubiegających się o stanowiska. Jeżeli tendencja ta będzie się rozwijać, po raz pierwszy w Republice Czeskiej będzie więcej wolnych miejsc pracy, niż bezrobotnych. Co istotne, wskaźnik bezrobocia wśród pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i pokrewnych zmniejszył się z 21 na 11 proc.

Mimo że Republika Czeska od trzech lat może chwalić się najniższym poziomem bezrobocia wśród mężczyzn Unii Europejskiej, wskaźnik zatrudnienia kobiet plasuje Czechy na 11. pozycji w UE. Ponadto ich wynagrodzenia są wciąż niższe, a decyzja o macierzyństwie niejednokrotnie oznacza wykluczenie z rynku pracy. Z tej perspektywy sytuację w Czechach można uznać za jedną z najgorszych wśród krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Interesująca wydaje się też powiększająca się różnica między liczbą bezrobotnych podawaną przez urzędy pracy, a wskaźnikiem określanym przez czeski Urząd Statystyczny. Sprzeczności te biorą się najprawdopodobniej z tego, że część obywateli pobiera zasiłek, jednocześnie nielegalnie pracując. Poszukiwanie takich rozwiązań może się wiązać – jak sugerują analitycy – ze wzrastającym poziomem zadłużenia wśród obywateli. A na niego, z kolei w znacznej mierze wpływają ceny nieruchomości, które w Czechach drożeją najszybciej w Europie. Spowodowało to, ze Czesi biorą coraz większe kredyty hipoteczne. Duże znaczenie ma tutaj także podniesienie przez Czeski Bank Narodowy stóp procentowych po raz pierwszy od 2009 roku.

W ciągu ostatnich trzech lat poziom zadłużonych, wobec których wszczęto procedury egzekucyjne wzrósł ponad dwa razy. Oznacza to między innymi, że na emeryturę przechodzi coraz więcej zadłużonych obywateli. Co więcej, wysokość świadczeń emerytalnych jest często na tyle niska, że nie mogą oni spłacić swoich długów. Niepokojące jest to, że wbrew obietnicom wyborczym państwu nie udało się znowelizować prawa egzekucyjnego.

Za wydarzenie 2017 roku należy niewątpliwie uznać zakończenie interwencji walutowej w celu pobudzenia inflacji. Czeski Bank Narodowy ogłosił je w kwietniu 2017 roku. W wyniku tej decyzji korona umocniła się wobec euro już o ponad 5 proc. Koniec interwencji spowodował również znaczny przypływ kapitału spekulacyjnego. Pomimo dobrej passy gospodarczej, Czeski Bank Narodowy musi kontynuować i rozbudowywać swoją strategię wyjątkowo ostrożnie, ponieważ czeska gospodarka zaczyna ulegać procesowi przegrzania, o czym świadczy inflacja przewyższająca jego założenia – w listopadzie wynosiła ona 2,6 proc. Pocieszeniem jest, że spowolnienie rozwoju ekonomicznego nie musi nieuchronnie zakończyć się kryzysem gospodarczym.

Jeżeli chodzi o planowany na rok 2017 deficyt budżetowy, to miał on wynosić 60 mld koron. Według obliczeń ekonomistów z końca ubiegłego roku, po ostatecznej kalkulacji będzie się on równał ok. 25 mld koron. Głównym powodem wyniku przewyższającego założenia jest wyraźny rozwój gospodarczy – spadł deficyt funduszu emerytalnego, wzrosły z kolei podatki. Jedynie poziom opodatkowania przedsiębiorstw zmniejszył się – firmom bowiem zmniejszyły się zyski, ponieważ więcej pieniędzy zaczęły przeznaczać na wypłacanie wynagrodzeń.

Reasumując, obecna rzeczywistość gospodarcza w Republice Czeskiej jest relatywnie stabilna, a rok 2017 z perspektywy ekonomicznej można uznać za sukces. Kształtuje się jednak zarys konkretnych problemów, które w porę rozwiązane, bo w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, nie muszą okazać się dla Republiki wielkim zagrożeniem.

 

Źródła:
https://davidbusta.atavist.com/untitled-project-vkd9z
https://www.novinky.cz/ekonomika/454922-neblahy-vliv-raketoveho-rustu-ceska-ekonomika-se-zacina-prehrivat.html

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/czechy-ekonomiczne-podsumowanie-roku/feed/ 0
Ruszyła rejestracja na XI Forum Europa – Ukraina (13-14 marca) http://www.forum-ekonomiczne.pl/xi-forum-europa-ukraina-2/ http://www.forum-ekonomiczne.pl/xi-forum-europa-ukraina-2/#respond Wed, 03 Jan 2018 15:01:45 +0000 http://www.forum-ekonomiczne.pl/?p=75049

XI Forum Europa – Ukraina

Rzeszów, 13-14 marca 2018 roku


Forum Europa – Ukraina, organizowane od 2007 roku, jest jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. Głównym tematem jedenastego już Forum będzie kwestia modernizacji  i rozwoju potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych reform.

Stowarzyszenie z Unią Europejską i co dalej?

Bez względu na kryzys, który ten kraj przeżywa w ciągu ostatnich lat z powodu wojny oraz rosyjskiej okupacji Krymu i części terytoriów ukraińskiego Donbasu, można dostrzec wyraźne sygnały poprawy sytuacji gospodarczej. Ożywiła się także współpraca gospodarcza i polityczna z krajami Zachodu. Jednak słabo widoczne efekty reform, pogłębiające się podziały polityczne, niestabilność gospodarki, powszechny niedostatek powodują rosnące niezadowolenie w społeczeństwie. W związku z tym, w 2018 roku niezwykle aktualne pozostaje pytanie, czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z UE i innymi krajami? Jakie następne działania powinien podjąć Kijów i jego europejscy partnerzy, żeby zapewnić stały rozwój kraju i jego integrację z Zachodem?

Data i miejsce:

 • 13–14 marca 2018 roku
 • Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, Jasionka

Główne punkty programu:

 • 2 dni debat i spotkań
 • Prezentacja Raportu Głównego
 • Sesje plenarne: kluczowi decydenci będą rozmawiać o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy
  i krajów europejskich
 • Ponad 40 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym
 • 10 prezentacji ukraińskich regionów, wybranych sektorów gospodarki etc.
 • 2 bankiety: możliwość bezpośredniego kontaktu z gośćmi Forum
 • Targi Wschodnie – możliwość prezentacji firm i nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych

Założenia programowe:

Sesje plenarne

 • Stowarzyszenie i co dalej?
 • Bilans czterolecia 2014-2018 – sukcesy i porażki

Biznes i Gospodarka

 • Bezpieczeństwo energetyczne: rynki, polityka, technologie
 • Czy imigracja z Ukrainy zmieniła europejski rynek pracy?
 • Europejski rynek produktów rolnych. Czy jest miejsce dla Ukrainy?
 • Progi i bariery dla handlu i współpracy inwestycyjnej
 • Jak złamać dominację rosyjskich dostawców? Zmiany na rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej
 • Konkurencyjność miast i regionów. W poszukiwaniu sposobów przyspieszenia rozwoju
 • Jak wykorzystać możliwości współpracy przemysłu zbrojeniowego?
 • Syndrom peryferyjnego rozwoju. Jak zbudować innowacyjną gospodarkę?
 • Główne wyzwania dla sektora lotniczego, ocena potencjału połączeń lotniczych
 • Nowy Jedwabny Szlak na mapie transkontynentalnych korytarzy transportowych

Integracja Europejska i Reformy

 • Dokąd zmierza Europa?
 • Od stowarzyszenia do unii celnej? Ukraina w poszukiwaniu realistycznego modelu integracji europejskiej
 • Zagraniczni doradcy, eksperci i menedżerowie. Nieudany eksperyment? Międzynarodowe wsparcie reform na Ukrainie – doradztwo, pomoc finansowa czy modelowanie rozwoju?
 • Czy można oddzielić biznes od polityki? Doświadczenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej
 • Jak zbudować przyjazną granicę?
 • Dlaczego reforma decentralizacyjna nie zmieniła Ukrainy?
 • Europejskie strategie makroregionalne. Jak włączyć do nich kraje wschodniego sąsiedztwa?
 • Partnerstwo Wschodnie: nowe pomysły dla nowej rzeczywistości

Polityka Międzynarodowa

 • Na wschodniej rubieży NATO. Czy kraje regionu umieją troszczyć się o swoje bezpieczeństwo?
 • Nie tylko Krym i Donbas. Kto nie chce trwałego rozwiązania zamrożonych konfliktów?
 • Jak wysoka może być cena za odprężenie w relacjach Rosja – Zachód i czy ktoś ją zechce zapłacić?
 • Spójność wspólnoty transatlantyckiej. Czy wytrzymała próbę roku 2017?
 • Zagrożenie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Alarm i działanie.
 • Rosyjska hybrydowa agresja na wolny świat i demokrację trwa. Czy można skutecznie przeciwdziałać?
 • Współpraca krajów Trójmorza. Czy Ukraina pozostanie na uboczu?
 • Perspektywy ożywienia czarnomorsko – kaspijskiego partnerstwa i współpracy.

Społeczeństwo

 • Związki zawodowe w krajach byłego bloku komunistycznego. Czy mają przed sobą przyszłość?
 • Społeczne aspekty rosyjskiej agresji i okupacji. Pomoc uchodźcom, odbudowa zniszczeń, odtwarzanie społecznych więzi.
 • Środowisko ekologiczne i troska o jego zachowanie – projekt ponad granicami.
 • Sport i polityka.
 • Lokalna tożsamość szansą rozwoju turystyki.
 • Czy straciliśmy obiektywne dziennikarstwo?
 • Ukraińcy w krajach Europy. Nauka, praca, polityka
 • Edukacja i współpraca młodzieży pomostem dla porozumienia.
 • Polityka pamięci – źródło siły czy przyszłych konfliktów?
 • O kulturze po nowemu. Kierunki rozwoju, mecenat państwowy i prywatny

 • Uwaga: propozycje tematyczne mogą ulec zmianie.

Goście Forum:

Ponad 500 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów UE, krajów sąsiedzkich i USA – przedstawiciele rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich.

Udział:

 • Opłata rejestracyjna dla osób, które chcą wziąć udział w Forum wynosi 100 zł netto.
 • Oficjalnym potwierdzeniem udziału w Forum jest wypełnienie przez zaproszoną osobę formularza rejestracyjnego, który znajduje się na stronie www.forum-ekonomiczne.pl. Elektroniczna rejestracja składa się z dwóch etapów. W drugim etapie rejestracji istnieje możliwość zarezerwowania hotelu za pośrednictwem organizatora.

Organizacja:

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Współorganizator

]]>
http://www.forum-ekonomiczne.pl/xi-forum-europa-ukraina-2/feed/ 0