Ekspert King's College w Londynie zaprezentuje swoją książkę podczas XI Forum Europa – Ukraina

Dr Marc Berenson, wieloletni gość konferencji Instytutu Studiów Wschodnich, na Forum Europa – Ukraina 13-14 marca w Rzeszowie zaprezentuje swoją najnowszą publikację „Podatki i Zaufanie: Przejście z Przymusu do Harmonizacji w Polsce, Rosji i Ukrainie”. 

„Podatki i Zaufanie…” jest szerokim opracowaniem dotyczącym ewolucji systemów podatkowych w Polsce, na Ukrainie i w Rosji.  Książka powstawała między innymi w oparciu o badania, które Berenson prezentował w trakcie wystąpień na poprzednich edycjach konferencji.

To pierwsza książka o podatkach, która skupia się na zaufaniu społecznym i pierwsza praca socjologiczna analizująca jak polityka podatkowa wdrażana jest w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Podkreśla niuanse Ukrainy jako kraju transformacji i tłumaczy dokładnie jak oraz dlaczego ten „graniczny” kraj różni się od bardziej idealnych przypadków siłowej Rosji i nastawionej na współpracę obywateli Polski. Publikacja Berensona to dziewięć szczegółowych ankiet podatników, bezprecedensowy sondaż biurokracji i ponad 15 lat badań jakościowych. Książka uwydatnia rolę budowania i gromadzenia zaufania w celu transformacji siłowego poboru podatków w transparentny i inkluzywny wobec obywateli.

Dr Berenson jest utytułowanym ekspertem ds. ekonomii i polityki społecznej Ukrainy, Rosji i Polski. Publikował na temat opodatkowania i polityki transformacji. Jego badania dotyczące relacji społeczeństwa z biurokracją są uważane za przełomowe. Jest absolwentem uniwersytetu Harvarda. Uzyskał stopień doktorski na Princeton. Mówi płynnie po polsku i rosyjsku.

Spotkanie z Dr Berensonem poprowadzi Jarosław Żaliło, dyrektor programów ekonomicznych Instytutu Studiów Społecznych i Gospodarczych na Ukrainie.