Dyskusja na temat przyszłości chrześcijaństwa w Polsce i Europie na XXVI Forum Ekonomicznym

Prymas Polski – abp Wojciech Polak był gościem tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. We wtorek (6 września) wziął udział w panelu dyskusyjnym „1050 lat o co dalej? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska”.

– Przeszłość musi się wiązać z myśleniem o przyszłości, a moje spojrzenie ku przyszłości jest pełne nadziei – powiedział Prymas Polski Wojciech Polak.

Według abpa Polaka u fundamentu chrześcijańskiej przyszłości całej  Europy leżą trzy elementy – te, o których w Gnieźnie mówił kiedyś papież Jan Paweł II: Ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

– Ewangelia to jest podstawowa karta wokół której tworzy się i można na niej opierać fundamenty życia człowieka – zaznaczył kaznodzieja.

Paneliści, wśród których poza abp. Polakiem byli: reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor Jens Lowitzsch, szanse na religijne odnowienie Europy widzą w ludziach młodych, czego dowodem są niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży.

– ŚDM przypomniały, że w chrześcijaństwie jest młodość i jest przyszłość – powiedział Krzysztof Zanussi.

Rozmówcy przestrzegali także przed wkradaniem się w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu.

– Niepokoi mnie pełzający rozwój nacjonalizmu i jego łączenie z religią. To jest pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła – mówił o. Maciej Zięba.

Z kolei Marek Kamiński – zdobywca biegunów mówił o specyficznej formie wyznawania wiary – pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. – Ta droga jest przestrzenią prawdziwej wolności duchowej człowieka – powiedział podróżnik.

Moderatorem panelu był Juliusz Braun.

Sądeczanin.info