Dyskusja „Komu bije dzwon? Stany Zjednoczone Europy – pobożne życzenie czy realny scenariusz?” na XXVI Forum Ekonomicznym

W ciągu dwóch ostatnich lat Unia Europejska wielokrotnie była poddawana próbie. Latem 2015 roku jej trwałość została poważnie zagrożona przez ryzyko Grexitu, podczas gdy w czerwcu tego roku Brytyjczycy zdecydowali, że wystąpią z Unii. W związku z milionem uchodźców próbujących się dostać do Europy pod znakiem zapytania stoi również porozumienie z Schengen, będące znaczącym osiągnięciem UE, a państwa sąsiadujące z Unią i ubiegające się o przyjęcie do niej proszą o jasne wskazówki i wsparcie.

Zarówno świat polityki, jak i gospodarki czy kultury oczekują silnej i wspólnej odpowiedzi Unii na te wyzwania. Uczestnicy panelu „Komu bije dzwon? Stany Zjednoczone Europy – pobożne życzenie czy realny scenariusz? będą rozmawiać o tym czy koncepcja Stanów Zjednoczonych Europy jest realną perspektywą czy też pobożnym życzeniem, które zginie pod naporem istniejących podziałów i partykularnych interesów poszczególnych członków Unii. Zastanawiać się nad tym będą: Ana Birchall, Przewodnicząca Komisji ds. Europejskich w rumuńskiej Izbie Deputowanych; Benedetto Della Vedova, Podsekretarz Stanu do Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Włoch; Zanda Kalniņa-Lukaševica, Sekretarz Parlamentarny łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych; Ivan Krulko, Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy; Padraig O’Malley, Profesor Honorowy Katedry Pokoju i Pojednania im. Johna Josepha Moakleya z University of Massachusetts Boston w USA; Karel Schwarzenberg, Przewodniczący Komisji ds Zagranicznych w Parlamencie Republiki Czeskiej oraz Dijana Vukomanović, Szef Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE z Serbii.

Panel dyskusyjny poprowadzi Emanuela Claudia Del Re, Przewodnicząca EPOS – Międzynarodowej Agencji Operacyjnej ds. Mediacji i Negocjacji z Włoch, która jest partnerem instytucjonalnym panelu. EPOS to niezależna agencja działająca w obszarze rozwiązywania i zapobiegania konfliktom.