Dramatyczny początek roku w Meksyku


22.01.2018 – Izabela Niedziałek

W ciągu pierwszych kilku dni roku meksykańska policja odnotowała ponad 40 zabójstw w różnych częściach kraju. Najbardziej niebezpieczne regiony to m.in. stan Guerrero, znany przede wszystkim z miejscowości Acapulco. Na terenie tego stanu ponad 600 mieszkańców społeczności San Felipe del Ocote zdecydowało się na ucieczkę ze swoich rodzinnych domów. Powodem ich decyzji była nieustająca przemoc i wysoka przestępczość związana z rynkiem narkotykowym.

Policja zarejestrowała  zabójstwa także w stanie Veracruz, Baja California oraz Chihuahua. Fala przemocy dotknęła również  turystycznej miejscowości Cancun, gdzie w skutek  strzelaniny w barze zginęły trzy osoby, a siedmioro zostało rannych. Władze lokalne obiecują wzmocnić bezpieczeństwo na tych obszarach.

W związku z ostatnimi wydarzeniami Amerykański Departament Stanu opublikował komunikat, w którym odradza swoim obywatelom podróżowania do pięciu stanów meksykańskich: Tamapulipas , Sinaloa, Colima, Michoacan i Guerrero. Tym samym, pod względem bezpieczeństwa, stany te znajdują się na tym samym miejscu co Afganistan, Syria i Irak. Uważa się je za szczególnie niebezpieczne ze względu na  przebiegający przez nie szlak przemytu narkotyków.

Za falę przemocy, która nawiedziła Meksyk jest odpowiedzialne zorganizowane grupy przestępcze.  Tylko w październiku ubiegłego roku w kraju zostało  odnotowanych prawie 2400 zabójstw. Z drugiej strony natężenie przestępczych wydarzeń i zaburzone poczucie bezpieczeństwa może być związane z wyborami, które odbędą się w 1 lipca tego roku. Obywatele Meksyku wybiorą w nich prezydenta, 500 posłów, którzy zasiądą w Izbie Deputowanych i 128 senatorów.

Źródła:
http://cnnespanol.cnn.com/2018/01/08/mexico-2018-muertos-violencia/
http://cnnespanol.cnn.com/video/cnnee-pkg-rey-rodriguez-mexico-violencia-inseguridad-pronosticos-2018/
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1097151,departament-stanu-odradza-podroz-do-5-stanow-meksykanskich.html