W tym roku tematem przewodnim Forum jest hasło: „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Temat z gruntu trafiony. W istocie, wszyscy mamy poczucie, że pandemia tylko pogłębiła problemy z przywództwem. Covid–19 skłonił do pozamykania szlabanów i wzbudził nieufność do otwartych granic.

Forum Ekonomiczne było najwyższym rangą wydarzeniem o takim charakterze, które odbyło się po zakończeniu naznaczonego pandemią 2020 roku.

Przez trzy dni września gospodarcza stolica Polski przeniosła się z Warszawy do Karpacza.

Organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne nie bez przyczyny określane jest jako „polskie Davos”. Od wielu lat uznawane jest za najważniejsze wydarzenie gospodarcze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w którym uczestniczą największe osobistości polskiej i europejskiej polityki oraz gospodarki.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy otworzyło 27. Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. O gospodarczych i społecznych wyzwaniach w polskim Davos dyskutują cztery tysiące gości. (…) Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy i kolejne ważne dla gospodarki deklaracje i spotkania.

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy dotyczyło nie tylko bieżących dyskusji biznesowych, ale nakreślało ważne kierunki strategiczne tak dla firm, przedsiębiorców oraz całej polskiej gospodarki.

Symbolem naszego rządu jest rodzina i rozwój, więc dlaczego doradcami polskiego premiera nie miałyby być małe i średnie przedsiębiorstwa? – takimi słowami premier Beata Szydło odpowiedziała na postulaty przedsiębiorców w drugim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Unia Europejska powinna prowadzić politykę otwartych drzwi – zgodzili się prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili i prezydent Republiki Macedonii Gorge Iwanow podczas otwierającego XXVII Forum Ekonomiczne panelu: „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich”. Prezydent Duda mocno skrytykował pomysł nadania Unii „dwóch prędkości” i podkreślił znaczenie członkostwa we Wspólnocie na tle historii Polski.

4,5 tys. uczestników, blisko 1000 osób, które pracują w Krynicy, 240 wydarzeń przygotowanych przez organizatora, około 70 wydarzeń organizowanych przez partnerów Forum Ekonomicznego. Ważni goście ze świata polityki i biznesu.

Brexit będzie trudnym doświadczeniem dla UE i Wielkiej Brytanii, ale czy na „twardym Brexicie” bardziej straci Londyn, czy Unia, trudno dziś rozstrzygnąć – wynika z krynickiego panelu „Jak Brexit zmieni rynki finansowe Europy?”.

Udział w 27. edycji imprezy najważniejszych osób w państwie to potwierdzenie wysokiej rangi, jaką ma Forum Ekonomiczne organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich. Dla przedstawicieli władzy to dobre miejsce i okazja, aby tuż po wakacjach zaplanować polityczną jesień, a dla biznesu szansa, by porozmawiać o interesach z rządzącymi.

Mała górska miejscowość w Beskidzie Sądeckim zastąpiła na kilka dni Warszawę w roli centrum polityczno-biznesowych spotkań. Podczas XXVII Forum Ekonomicznego Krynica-Zdrój stała się miejscem największej międzynarodowej debaty w naszym regionie.

Premier Beata Szydło otrzymała prestiżową nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2017 w Krynicy. Szefowa rządu została laureatem XXVII edycji największego tego typu wydarzenia w naszym regionie, w którym rokrocznie uczestniczą najważniejsi ludzie ze świata polityki i biznesu.

Karpaty to nie Alpy, a Krynica nie Davos, ale transplantacja pomysłu Klausa Schwaba na grunt polski się jak najbardziej powiodła. Jej autor, urodzony właśnie w Krynicy Zygmunt Berdychowski, znalazł tę właściwą niszę, której prawdopodobnie nie byłby w stanie wypełnić nikt z Zachodu.

Co roku, na kilka dni września, Krynica Zdrój staje się ekonomicznym centrum świata – odbywa się tam Forum Ekonomiczne. W mieście spotykają się ludzie biznesu, politycy, przedsiębiorcy, urzędnicy i dziennikarze.

Na płaszczyźnie dyplomatycznej dochodziło w ostatnich tygodniach do spięć między Polską i Francją. Natomiast jeśli porównamy strategie ekonomiczne obu krajów i ich ambicje inwestycyjne, nie możemy nie zauważyć podobieństw w zakresie używanej terminologii. Odbywające się w Krynicy 27. Forum Ekonomiczne, zwane „polskim Davos”, było tego świetną ilustracją.

Po raz 27. liderzy regionu ze świata polityki, biznesu i nauki spotykają się w kurorcie Krynica, aby omówić wielkie wyzwania naszych czasów. Fundacja organizująca Forum Ekonomiczne raczej nie mogłaby znaleźć lepszego motto na rok 2017, niż: „Projekt: Europa. Jaki przepis na następne dekady?” .

Raz w roku w Krynicy ma miejsce coś w rodzaju regionalnego Davos, z nieco niższymi górami. Tu spotykają się najwybitniejsi politycy i przedstawiciele biznesu z okolicznych krajów, z Węgier, Czech i Ukrainy.

Krynica była, jest i pozostanie – zwłaszcza dzięki swojemu polsko-wschodniemu wymiarowi – bez wątpienia wyjątkowym europejskim forum ekonomicznym i politycznym. Już z tego powody warto wziąć pod uwagę podróż na tę konferencję.

„Jeżeli Unia ma się stawać coraz silniejsza, musi się również rozwijać pod względem potencjału terytorialnego i ludnościowego. Musi nas być w Unii coraz więcej. Jeżeli nie będziemy zostawiali otwartych drzwi, to jedyne, co się będzie przydarzało Unii, to Brexit. Właśnie z Brexitu Unia powinna wyciągnąć wnioski na przyszłość, jeżeli chodzi o jej dalsze funkcjonowanie – powiedział polski prezydent Andrzej Duda podczas XXVII Forum Ekonomicznego.

To nie przypadek, że Forum Ekonomiczne w Krynicy, nazywane dumnie „Wschodnim Davos”, w ciągu ostatnich 27 lat stało się największą konferencją w Europie Środkowej i Wschodniej z blisko 200 dyskusjami panelowymi skupiającymi się na przyszłości Europy i przepisach na najbliższe dziesięciolecia.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju stało się istotnym punktem programu dla władz węgierskich, polskich, czeskich i słowackich, ponieważ daje możliwość zacieśnienia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Mieszanką krytyki i obaw reaguje Europa Środkowa na projekt Europy dwóch prędkości. Kilku przywódców politycznych Europy Środkowej gościło na Forum Ekonomicznym, które odbyło się na początku miesiąca w Krynicy w południowej Polsce. Na agendzie spotkania znalazł się rozdźwięk między nową i starą Europą, w tym kontrowersyjne kwestie, takie jak Europa dwóch prędkości, kryzys uchodźczy i delegowani pracownicy.

Dzięki wspólnemu stanowisku członków Grupy Wyszehradzkiej, regionowi wschodnioeuropejskiemu udało się nie tylko skutecznie bronić swoich interesów w procesie podejmowania decyzji w UE, ale także obronić tożsamości Europy Wschodniej – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Konferencja Europa Karpat zainaugurowana w 2010 roku przez Sejm RP jest miejscem spotkań i dyskusji parlamentarzystów, przedstawicieli rządów, władz lokalnych i organizacji pozarządowych krajów Konferencji Karpackiej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina).

Spowolnienie gospodarcze w Polsce dobiegło końca – mówił premier Donald Tusk  na dorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju, zapowiadając początek ożywienia gospodarczego, które może również wzmocnić polityczną pozycję Polski.

Przez lata Polska była spełnieniem marzeń liberalnego ekonomisty – państwem, w którym rząd podjmował decyzje oparte na logice rynku, a nie podstawie politycznych imperatywów. To zmieniło się w na początku września, gdy Premier Donald Tusk zapowiedział, że przeniesienie sporą część aktywów z prywatnych funduszy emerytalnych do państwowego ZUS.

Polska polityka jest w trakcie przewrotu, a krajowi liderzy biznesu przygotowują się do nowej rzeczywistości na 6 tygodni przed wyborami, robiąc zaloty do partii która planuje nałożyć więcej podatków na banki i detalistów.

„Mam złą wiadomość dla pesymistów. W Polsce nie będzie ani recesji, ani stagnacji” – powiedział Donald Tusk, premier polskiego rządu, otwierając Forum Ekonomiczne w Krynicy z udziałem biznesmenów, polityków i ekspertów różnych narodowości. Jego zdaniem, w Polsce jest już po kryzysie: tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie lub przekroczy 1,2%, a w 2014 r. 2,2%.

Coroczna konferencja w Krynicy jest rodzajem wizytówki dzisiejszej Europy. Konferencja oficjalnie jest prowadzona w trzech językach (polski, angielski i rosyjski), a jeszcze bardziej wielojęzyczną jest w kontekście uczestników debat. W typowej debacie brali udział goście z Węgier, Polski, Czech i Niemiec.

Warszawskie Protesty Związków Zawodowych, najwięcej korzyści przynoszą partii Prawo i Sprawiedliwość. Zbliżające się wybory parlamentarne, skłaniają PiS do deklarowania większego zaangażowania w politykę socjalną. Podczas ostatniego Forum ekonomicznego w Krynicy, lider PiS Jarosław Kaczyński opowiedział się za podniesieniem podatków dla najbogatszych i podwyższeniem płacy minimalnej.

Aby państwa Grupy Wyszehradzkiej wyszły zwycięsko z kryzysu ekonomicznego powinny skoncentrwoać się na wspieraniu gospodarki opartej na innowacjach i nowoczesnych technologiach. Taki wniosek płynie z debaty poświęconej możliwościom przyśpieszenia wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.Udział w niej wzięli m.in. Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki Polski, Jiri Cienciala, Minister Przemysłu i Handlu Czech i Zoltán Cséfalvay, Wiceminister Gospodarki Narodowej Węgier.

Premier Donald Tusk powiedział, że spodziewa się że polska gospodarka wzrośnie o co najmniej 1,5 procent w tym roku, po tym jak jej kluczowy partner handlowy Strefa Euro zażegnała recesję. „Spodziewamy się wzrostu do dwóch procent w czwartym kwartale (w ujęciu rocznym), co oznacza, że w całym roku możemy osiągnąć lub przekroczyć 1,5 procenta,” powiedział Donald Tusk podczas otwarcia Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Profesor Marco Ricceri, sekretarz generalny rzymskiego Instytutu Studiów Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych nie jest jedynym, który potwierdził prawdziwy dyplomatyczny thriller i największy międzynarodowy sukces Rosji w erze Władimira Putina. „Rosja przyjmuje konkretną rolę, podczas gdy z każdej strony słyszymy, że Putin tworzy na nowo ZSRR”, powiedział Ricceri podczas bloku tematycznego Rosja i Świat XXI wieku, który odbył się w ramach XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Polska oraz kraje nadbałtyckie mogą być wzorem dla nękanej kryzysem Europy Południowej. W dyskusji na temat zadłużonego europejskiego Południa, niesłusznie pomija się pozytywne przykłady Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tym bardziej to dziwi, bo po pierwsze kraje te odnoszą sukcesy i mogłyby posłużyć za wzór, a po drugie mogą być naturalnymi sprzymierzeńcami w podejściu do budzących troskę krajów Europy Południowej

W Polsce w Krynicy rozpoczęło się 23 Forum Ekonomiczne, w programie którego sporo miejsca poświęcono Rosji. W opinii Aleksandra Aleksiejewa, Ambasadora FR w Polsce jest to europejska tendencja.  (…) Gości z Rosji, w ciągu trzech dni debat, zainteresują zapewne panele dyskusyjne: „Rosja i Trzeci Pakiet Energetyczny UE: główne rozbieżności i wspólne drogi wyjścia”; „Jakim sąsiadem jest Rosja” czy, „Rosja XXI wieku – „Epoka Putina”?

Rosja i NATO powinny współpracować, bez względu na istniejące rozbieżności. Taka opinie przeważała w debacie poświęconej współpraca NATO i Rosji na  Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.  –  Rosja i NATO koniecznie muszą współdziałać, szczególnie w obliczu takich wyzwań jak konflikt w Syrii.

Największą niewiadomą okazał się gość z Węgier, Gabor Baranyai, który z ramienia węgierskiego rządu uczestniczył w negocjacjach klimatycznych. I rzeczywiście, jego wypowiedź zburzyła misterną argumentację przeciwników pakietu. Baranyai stwierdził bowiem, że z punktu widzenia Węgier pakiet nie ma po prostu znaczenia, koszt jego wdrożenia będzie znikomy, wszak węgierska energetyka oparta jest na zupełnie innym miksie energetycznym, w którym kluczowym składnikiem jest atom.