Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Goście

Goście

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
My Polacy jesteśmy obywatelami państwa, które przez lata aspirowało do bycia członkiem Unii Europejskiej. To zakończyło się sukcesem, a zdecydowana większość Polaków uważa to za ogromną wartość.

Gorge Iwanow

Gorge Iwanow

Prezydent Macedonii
Apelujemy, by kraje europejskie, nie tylko te UE, trzymały się razem i razem w XXI wieku stawiały czoła wyzwaniom.

Giorgi  Margwelaszwili

Giorgi Margwelaszwili

Prezydent Gruzji
Sukcesem Unii jest jej model zarządzania państwem, prawa podstawowe, wolność gospodarcza i bezpieczeństwo.

Dalia  Grybauskaite

Dalia Grybauskaite

Prezydent Republiki Litewskiej (2009-2019)
Globalizacja nie pozwala czekać. Jeśli jakiś kraj albo firma nie chce konkurować z innymi, szybko wypada z gry. A konkurencja zmusza do rozwoju. 12, 15 lat temu pewnie wielu mieszkańców naszego regionu nawet nie widziało komputera, a dzisiaj używają ich nawet nasze wnuki.

Kolinda Grabar-Kitarović

Kolinda Grabar-Kitarović

Prezydent Chorwacji
W Unii Europejskiej powinna działać zasada solidarności, a nie narzucania rozwiązań wskazywanych przez najsilniejsze państwa Wspólnoty.

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (1995–2005)
(…) O Forum można już mówić jako o instytucji zakorzenionej, uznanej, która odgrywa swoją rolę w Europie Środkowo-Wschodniej, a myślę, że i szerzej – w Europie. (…) Jestem przekonany, że takie spotkania są jak ziarno rzucone w glebę, które z czasem wydaje owoce. Wierzę, że owocem tym będzie lepsze porozumienie i zrozumienie, coraz ciekawsza i bogatsza oferta współpracy, wiele nowych, wspólnych inicjatyw i konkretnych działań na różnych poziomach i płaszczyznach, które będą budować pomyślną przyszłość nie tylko naszych narodów, ale całego europejskiego kontynentu. (…) Im więcej takich miejsc, jak Krynica, tym mniej miejsc, gdzie są konflikty.

Valdas Adamkus

Valdas Adamkus

Prezydent Republiki Litewskiej (1998-2003, 2004-2009)
Forum przyczynia się do dalszego pomyślnego rozwoju współpracy między państwami Europy Środkowej i Wschodniej. Dobra sytuacja polityczna i gospodarcza wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej leży w interesie nas wszystkich. Forum w Krynicy zwiększa naszą determinację w dążeniu do współpracy. Daje nam również doskonałą możliwość realizacji idei wolnej i zjednoczonej Europy.

Wiktor  Juszczenko

Wiktor Juszczenko

Prezydent Ukrainy (2005-2010)
W krynickim Forum biorą udział znani politycy oraz przedstawiciele biznesu z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, którzy mają wpływ na kształt polityki gospodarczej w swoich krajach oraz rozwój współpracy regionalnej.

Ivo  Josipović

Ivo Josipović

Prezydent Chorwacji (2010-2015)
Na pewno spotkanie takie jak w Krynicy, to ważne wydarzenie i ważny głos dla przywódców państw, ale także i Unii Europejskiej, w sytuacji, kiedy stajemy oko w oko z kryzysem, jaki dotyka nasz świat.

Stefan  Fule

Stefan Fule

Komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa (2010-2014)
Chciałbym zacząć od podziękowania za zaproszenie organizatorom tego Forum. To wielki zaszczyt i przyjemność dla mnie, aby móc podzielić się moimi przemyśleniami o relacjach Unii Europejskiej z Mołdawią.

Donald  Tusk

Donald Tusk

Przewodniczący Rady Europejskiej (2014-2019), Premier Rzeczypospolitej Polskiej (2007-2014)
Dzisiaj z Krynicy, jutro z Warszawy, ale także z Brukseli i ze Strasburga powinien popłynąć bardzo mocny głos, podtrzymujący na duchu tych wszystkich, którzy wierzą w sens integracji europejskiej, nie tylko w sens status quo, ale także dalszych działań na rzecz integracji.

José  Manuel Barroso

José Manuel Barroso

Przewodniczący Komisji Europejskiej (2004-2014)
Ten kryzys pokazał nam jak bardzo jesteśmy wzajemnie zależni od siebie w Europie i na świecie. Dług jednego kraju może mieć wpływ na całą Europę. W dobrych czasach, kiedy gospodarka się dobrze rozwijała państwa strefy euro nie czuły presji na dokonywanie reform. Euro było dla nich jak pigułka nasenna.

Beata  Szydło

Beata Szydło

Premier Rzeczypospolitej Polskiej (2015-2017)
Krynica to dobre miejsce na budowanie dobrych projektów – i taki projekt budujemy wspólnie. Grupa Wyszehradzka bardzo często postrzegana przez kolegów z UE jako grono niepokornych premierów, którzy mają zawsze swoje zdanie na każdy temat. Ale okazuje się, że racja jest po naszej stronie.

Jurgen  Ligi

Jurgen Ligi

Minister Edukacji i Badań Estonii (2015-2016)
Problemy sektora finansowego wynikają ze słabości regulacji i z nieodpowiednio prowadzonej polityki fiskalnej. Z tego wynika kumulowanie się zadłużenia i deficytu, a taka sytuacja nie może trwać wiecznie. To obciążenie jest największym zagrożeniem dla sektora finansowego. Teraz rządy i banki centralne są odpowiedzialne przede wszystkim za prowadzenie zdyscyplinowanej polityki wydatkowej.

Johannes  Hahn

Johannes Hahn

Komisarz UE ds. polityki regionalnej w Komisji Europejskiej (2010-2014)
W przeszłości po negocjacjach każde państwo dostawało jakąś sumę do wydania na politykę spójności. Teraz po raz pierwszy mamy z góry ustalone cele, na które środki muszą być wydane. W następnej perspektywie chcemy, żeby wydatki były silnie powiązane ze strategią Europa 2020.

Mikuláš  Dzurinda

Mikuláš Dzurinda

Minister Spraw Zagranicznych Słowacji (2010-2012)
Cieszę, że organizatorom Forum Ekonomicznego w Krynicy udało się zbudować tradycję spotkań przedstawicieli kół rządowych i gospodarczych państw Europy Środkowo-Wschodniej (…). Wymiana opinii i doświadczeń na temat tak drastycznych zmian gospodarczych, jakie w ostatnich latach zachodzą w naszych krajach, jest konieczna i leży w naszym wspólnym interesie.

Jerzy  Buzek

Jerzy Buzek

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2012)
To forum zawsze było ważne, a teraz jest jeszcze bardziej istotne, bo chcemy jak najszybciej wyjść z kryzysu. A tutaj przedsiębiorcy, samorządowcy, politycy właśnie o tym radzą, jak wyprowadzić gospodarkę z kryzysu. A kilka lat temu zastanawialiśmy się jak osiągnąć wzrost gospodarczy na poziomie 5-6 procent i to się udało. Dlatego jestem przekonany, że dzięki temu forum będzie to możliwe jeszcze szybciej.

Peter  Stracar

Peter Stracar

GE, Prezes i Dyrektor Generalny Europejskiego Regionu
Z niecierpliwością czekamy na tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy. GE, jako wiodący dostawca technologii infrastrukturalnej już po raz szósty będzie brać udział w konferencji, będącej głównym punktem inspirujących spotkań świata biznesu i polityki w Europie Środkowowschodniej.

Filip  Thon

Filip Thon

Prezes innogy Polska
Jako jeden z głównych graczy na rynku energetycznym w Europie prezentujemy nasze opinie na najważniejszych międzynarodowych konferencjach. Dlatego jesteśmy obecni zarówno na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, jak i na Forum Ekonomicznym w Krynicy (…). Takie polityczno-biznesowo-ekonomiczne spotkania, na których są czołowi przedstawiciele nie tylko sektora energetyki, ale też bankowości i innych branż, są cenną platformą wymiany opinii i okazją do przedstawienia naszych poglądów na sytuację na rynku energetycznym oraz podzielenia się naszymi doświadczeniami z innych krajów.

Jorge  Sampaio

Jorge Sampaio

Wysoki Przedstawiciel ds. Współpracy Między Cywilizacjami, ONZ (2007-2013)
Zwykli ludzie są zmęczeni dyskusją nad unijnymi instytucjami i zasadami głosowania, chcą, by unia zajęła się sprawami ważnymi dla nich, jak zatrudnienie czy innowacje.

Lucas  Papademos

Lucas Papademos

Premier Grecji (2011–2012)
Największym wyzwaniem jest teraz znalezienie takiego sposobu na wyjście z długów, który nie zdusi wzrostu gospodarczego, ani nie zwiększy bezrobocia. Nie jest to oczywiście łatwe z takimi problemami systemowymi, z jakimi mamy do czynienia, z mało płynnym rynkiem obligacji i niechęcią polityków do wprowadzania bolesnych reform. Dlatego jedyne skuteczne rozwiązania to te ponadnarodowe – szczególnie wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

Witold  Orłowski

Witold Orłowski

Główny doradca ekonomiczny PwC Polska
Takie spotkania są bardzo potrzebnym w biznesie forum wymiany poglądów nie tylko dla osób zaproszonych do udziału w panelach, ale dla wszystkich uczestników, którzy spotykają się na krynickim deptaku. To także sposób na nawiązanie osobistych kontaktów, na których bazuje gospodarka rynkowa, a na deptaku rozmowy są bardziej bezpośrednie i szczere.

Michael  Gapes

Michael Gapes

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Brytyjskiej Izby Gmin (2005-2010)
Musimy zadbać o ciągłość UE i unikać podziałów, które jej szkodzą. Wiele problemów Unii Europejskiej może być rozwiązanych tylko dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Tylko współpracując, będziemy mogli odnieść sukces.

Krzysztof  Kalicki

Krzysztof Kalicki

Prezes Deutsche Bank Polska (2003-2019)
Cenię krynickie forum zarówno ze względu na jego poziom merytoryczny, jak i aspekt nieformalny. Takie dyskusje jak ta, która wywiązała się na naszym panelu, gdy profesor Daniel Hamilton z USA, profesor Grzegorz Kołodko i Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, rozmawiali o tym, czy świat jest przed kryzysem czy już po , to bardzo ciekawa konfrontacja różnych światopoglądów, perspektyw i mentalności.

Robert  Jędrzejczyk

Robert Jędrzejczyk

Radca Prawny i Partner w warszawskim biurze Kancelarii Prawnej “Gide Loyrette Nouel”
Forum to absolutnie unikalne miejsce, zarówno geograficznie, jak i czasowo. Spotyka się tam cały polski biznes, prezesi i przedstawiciele firm z innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale też na przykład biznesmeni francuscy. I w Krynicy wszyscy ci ludzie są skupieni na przestrzeni bodajże kilometra kwadratowego. Podobne szczyty są w Katowicach czy Sopocie, ale to są miasta, gdzie goście się rozchodzą. Tutaj, w Krynicy, są skupieni w jednym miejscu, wszystko dzieje się wokół tego jednego deptaka. Jak już mówiłem, to absolutnie unikalne miejsce.

Peter  Schiff

Peter Schiff

Prezes Euro Pacific Capital
Mogę zaświadczyć, że ci ludzie czują głód wolnego rynku. Moja wizyta w Krynicy była jak zastrzyk świeżego powietrza i zaskakujące przypomnienie, jak daleko Ameryka zbłądziła. Byłem pod wielkim wrażeniem gospodarczej aktywności i obywatelskiego ducha widocznego w całym kraju. Zaskoczyło mnie także, że moje poglądy, które w USA są raczej wyśmiewane, znalazły dużo zrozumienia wśród polskich ekonomistów obecnych na konferencji.

Viktor  Orban

Viktor Orban

Premier Węgier
Jestem przekonany, że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową.

Bohuslav  Sobotka

Bohuslav Sobotka

Premier Czech (2014-2017)
Unia poradzi sobie również z tą sytuacją, w której się obecnie znajduje. […] Współpraca jest lepsza niż konfrontacja, ale jeśli Europa ma podołać nowym wyzwaniom, musi się zmienić.

Robert  Fico

Robert Fico

Premier Słowacji (2006-2010) i (2012-2018)
Różnimy się między sobą, ale zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie ma UE i jeśli czegoś nie zrobimy, to wartości związane z Unią mogą się zatracić stosunkowo w niedługim czasie. Może nastąpić fragmentacja Europy, rozpad scen politycznych.

Wołodymyr  Hrojsman

Wołodymyr Hrojsman

Premier Ukrainy
Mamy wielki potencjał dotyczący rozwoju naszych relacji. Pogłębienie współpracy powinno mieć pozytywne skutki dla każdego z krajów.

Mateusz  Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Premier Rzeczypospolitej Polskiej
Nie ma takiego kraju, którego model można by wprost przełożyć na politykę gospodarczą. Nie oznacza to, że gospodarki Japonii czy Niemiec diametralnie się od siebie różnią. W Japonii mamy keiretsu, w Korei czebole, w Niemczech przykładowo mamy ogromne konglomeraty, które Niemcy nazywają czasami Deutschland AG. Dzisiaj widzimy wyraźnie, że gospodarki wysoko rozwinięte stosują mechanizmy wsparcia rozwoju poprzez swoje programy i strategie średnio- i długoterminowe i w tym sensie my też chcemy pomagać naszym przedsiębiorcom.

Jan  Mládek

Jan Mládek

Minister przemysłu i handlu Czech (2014-2017)
Historycznie nie byliśmy tymi, którzy tworzyli prawo, tylko tymi, którzy się temu prawu poddawali. Duże państwa nie są przyzwyczajone do tego, żeby cokolwiek im narzucać. Ale zawsze powinniśmy być “na fali”, jakakolwiek by ona nie była.

Rokas  Masiulis

Rokas Masiulis

Minister ds. energii Republiki Litewskiej (2014-2016) i Minister Komunikacji
Globalizacja sprawdza się w handlu, ale nie w energetyce. Na Litwie była ona kartą przetargową polityków. Nasz kraj, który sąsiaduje z Rosją, w dużej mierze był od niej zależny.

Vytenis  Andriukaitis

Vytenis Andriukaitis

Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności
Powinniśmy w sposób inteligentny regulować naszą gospodarkę. Bez silnych i dobrych regulacji nie da się powstrzymać np. rozprzestrzeniania chorób zwierząt. Musimy mieć standardy i normy, ale regulacja musi być innowacyjna, bez przerostu biurokracji i regulacji.

Paweł  Sztwiertnia

Paweł Sztwiertnia

Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA (2008-2016)
Od czterech lat INFARMA bierze aktywny udział w Forum Ochrony Zdrowia, które stało się integralna częścią Europejskiego Forum w Krynicy. Największą wartością Forum jest tworzenie platformy do konstruktywnego i transparentnego dialogu. Ostatnie dwa lata pokazały, jak istotny przy wprowadzaniu zmian w prawie, jest otwarty dialog między uczestnikami rynku, a instytucjami publicznymi. Jesteśmy przekonani, że wzajemne zrozumienie celów i specyfiki działania obu środowisk umożliwi sprostanie najważniejszym wyzwaniom stojącym dziś przed sektorem zdrowotnym w Polsce. Dlatego aktywnie angażujemy się w istotne dla środowiska debaty, wspólnie z przedstawicielami władzy publicznej szukamy możliwości jak najlepszego rozwiązania najważniejszych problemów.

Skip to content