Dezinformacja – narzędzie chaosu. Jak identyfikować i walczyć z fake news?

Czy prawda to również „część prawdy”, interpretacja faktu lub stwierdzenie zawierające sugestię? Fake news w sieci to dzisiaj rosnący problem, dlatego coraz więcej podmiotów zajmujących się szeroko pojętą dystrybucją informacji wzmaga wysiłki, by skutecznie walczyć z tym zjawiskiem.

Konsumenci informacji tracą zaufanie do mediów, bo serwowana przez nie informacja jest często zaopatrzona w mniej lub bardziej subtelny komentarz, wyrwane z kontekstu albo intencjonalnie zestawione dane i wypowiedzi. Biznes wydawniczy zmienia się, adaptując zdobycze technologiczne i uczestnicząc w wyścigu o pierwszeństwo i etykietę „exclusive”.

 

Informacje atrakcyjnie „opakowane”, z wysoką „klikalnością” nie muszą już być prawdziwe, by sprzedawać się dobrze. I tu pojawia się ważne pytanie o to, czy prawda to również „część prawdy”, interpretacja faktu, stwierdzenie zawierające sugestię, itd. Fake news w sieci to dzisiaj rosnący problem. Czy i jak można skutecznie walczyć z tym zjawiskiem?

O tym, już pierwszego dnia XIII Forum Europa – Ukraina w Rzeszowie, w panelu Dezinformacja – narzędzie chaosu. Jak identyfikować i walczyć z fake news? będą dyskutować: Łukasz Kondraciuk, dyrektor programowy – Eurazja, The International Republican Institute (Stany Zjednoczone), Luboš Palata, redaktor ds. europejskich w czeskim Deníku, Peter Kreko z Węgier, dyrektor Instytutu ds. Badań nad Kapitałem Politycznym, Andrzej Klimczak, redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy”, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Lusine Voskanyan, dyrektor Union of Informed Citizens (Armenia) i Maksym Panchenko z Internews Ukraina, który to tytuł jest również partnerem panelu.

Debatę będzie moderować dr Jarosław Kinal z Uniwersytetu Rzeszowskiego, pełnomocnik Prorektora Kolegium Nauk Humanistycznych ds. organizacji i współpracy z zagranicą.