Debata na temat przyszłości NATO w Berlinie

24 października 2019 roku w Berlinie odbędzie się prezentacja publikacji „NATO: 1949-1999-2019. 20 lat Polski w 70-letnim Sojuszu” połączona z debatą: „Różnorodność wizji dotyczących polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”.

 

Spotkanie stanowi część projektu NATO: 1949-1999-2019. 20 lat Polski w 70-letnim Sojuszu, który jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu “Dyplomacja publiczna 2019”. Partnerem niemieckiego wydarzenia jest Brandenburski Instytut Społeczeństwa i Bezpieczeństwa (BIGS) z siedzibą w Poczdamie. https://www.bigs-potsdam.org/i

Tym razem zaproszeni goście będą dyskutować na temat wizji polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz przedstawią swój punkt widzenia nad niektórymi zmianami, jakich NATO doświadczyło w ciągu 70 lat istnienia i roli w zapewnianiu bezpieczeństwa w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej i w regionie Morza Bałtyckiego. W debacie moderowanej przez Dyrektora BIGS, Tima Stuchteya wezmą udział:

  • Krševan Antun Dujmović, Ekspert z chorwackiego Instytutu ds. Międzynarodowych IRMO
  • Liudas Zdanavičius, Ekspert z litewskiej Akademii im. Generała Jonasa Žemaitisa
  • Liana Fix, Dyrektor Programowy ds Międzynarodowych Fundacji Körbera, Niemcy
  • Gregor Hain, Wicedyrektor Wydziału ds Międzynarodowej Polityki Bezpieczeństwa i Relacji Międzynarodowych, Federalne Ministerstwo Obrony
  • Zbigniew Gryglas, Poseł, Przewodniczący Komisji ds Trójmorza, Polska

Te dwie ważne rocznice – 70-lecie powstania NATO oraz 20-lecie wstąpienia Polski w jego szeregi stanowią doskonałą okazję do przypomnienia sobie celu samego powstania organizacji, do przyjrzenia się jej obecnemu kształtowi i działaniom a także do zastanowienia się jak NATO może wyglądać w przyszłości oraz jaki wkład w rozwój Sojuszu może mieć Polska. Temu też ma służyć międzynarodowy projekt Instytutu Studiów Wschodnich, a w tym debata w Berlinie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją, która jest dostępna TUTAJ