Czy przemysł i środowisko mogą iść ze sobą w parze? Ekologiczne rozwiązania w przemyśle ciężkim na agendzie IV Forum Przemysłowego

Ograniczenie emisji CO2 jest jednym z największych obecnie wyzwań, przed którym stoi globalna społeczność. Dużą rolę do odegrania w tej materii ma zwłaszcza przemysł ciężki. Transformacja energetyczna w tym sektorze jest zarazem nieodzowna i niełatwa. O tym jak wykorzystywać przyjazne środowisku rozwiązania dyskutować będą uczestnicy IV Forum Przemysłowego w Karpaczu w panelu „Eko-rozwiązania w przemyśle ciężkim. Dlaczego warto odchodzić od paliw kopalnych?”.

 

Przedstawiciele przemysłu ciężkiego coraz częściej zapewniają, że w najbliższych latach stopniowo będą odchodzić od paliw kopalnych. Za interesujący przykład takiej deklaracji może posłużyć norweska platforma wiertnicza na Morzu Północnym Johan Sverdrup, na której całkowicie zrezygnowano z tej formy energii. Jedna z pięciu największych na świecie konstrukcji odwiertowych zasilana będzie prądem dostarczanym z lądu.

W ślad za Norwegami idą też choćby duńskie i szwedzkie firmy energetyczne deklarujące rezygnację z węgla. Jakie wymierne korzyści może przynieść transformacja energetyczna w przemyśle ciężkim. Powyższe rozważania będą stanowiły główną oś dyskusji, której z uwagi na doniosłe znaczenie tematu nie mogło zabraknąć w programie Forum Przemysłowego w Karpaczu.