Czy na Ukrainie powstanie konkurencja dla słynnego kurortu Bukowel?

Krystyna Vlodek, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Firmy, należące do najbogatszego biznesmena ze Lwowa i właściciela korporacji OKKO Group Witalija Antonowa otrzymały ponad 300 hektarów ziemi w Karpatach. Na tych terenach biznesmen planuje wybudować duży kurort narciarski, który ma być większym od słynnego „Bukowela”. Rozpoczęcie prac jest zaplanowane już na 2021 r.

 

Widok na Karpaty z kurortu Bukovel. Autor zdjęcia: Alexandr Podvalny, pobrano z serwisu Unsplash.

Podsumowanie:

  • Słynny ukraiński ośrodek wypoczynkowy Bukowel już wkrótce może stracić swoją popularność. W obwodzie lwowskim w najbliższych latach ma powstać nowy ośrodek narciarski, który może stać się bardziej atrakcyjnym dla turystów.
  • Kurort zostanie wybudowany w mieście Sławsko, które jest lepiej skomunikowane ze Lwowem i Kijowem, co, zdaniem inwestorów, może przyciągnąć wewnętrznych i zagranicznych turystów – w tym tych, którzy zazwyczaj wybierali się na wypoczynek do Polski czy Słowacji.
  • Eksperci jednak twierdzą, że nowy kurort nie potrafi przebić popularność Bukowela ze względu na to, że wysokość gór w tej miejscowości jest o wiele niższa, co powoduje że śnieg tam będzie leżał krócej. Poza tym, trudności może stworzyć to, że nowe obiekty trzeba będzie dopasować do już obecnej infrastruktury.
  • Przedstawiciele inwestora jednak twierdzą, że ich celem nie jest wybudowanie kurortu konkurencyjnego i uważają, że w regionie powinno powstać 5-6 podobnych ośrodków narciarskich.

Miasto Sławsko w obwodzie lwowskim jest najstarszym kurortem narciarskim na Ukrainie. Jednak w ciągu lat utracił on dawną sławę, a coraz więcej turystów odwiedza inny ośrodek – „Bukowel”, który oferuje ponad 60 km tras i nowoczesną infrastrukturę i jest w stanie przyjąć ponad 2 mln turystów rocznie. W 2017 roku najbogatszy lwowianin i właściciel korporacji OKKO Group Witalij Antonow (Forbes podaje, że jego majątek wynosi 295 mln dolarów) podzielił się planem odrodzenia Sławska i zapowiedział budowę ośrodka wypoczynkowego, który według różnych danych może zgromadzić aż do 75 km tras narciarskich. Oczekuje się, że budowa ruszy już w 2021 r. i potrwa od trzech do pięciu lat. Rozpoczęciem prac będzie stworzenie na terenie kurortu sztucznych jezior, potrzebnych dla uzupełnienia zapasów wody. Suma inwestycji na pierwszym etapie może wynieść aż 500 mln euro.

Inwestorzy jeszcze pracują nad końcowym planem projektu, ale zapowiadają, że nowy kurort może zgromadzić aż 75 km tras i przyjmować ponad 15 tys. turystów dziennie. Władze lokalne twierdzą, że nowy kurort ma wielkie szanse na sukces – przez Sławsko przechodzi linia kolejowa, która bezpośrednio łączy miasto ze Lwowem i Kijowem, skąd jest również łatwy dojazd z innych miast i państw europejskich. Miasto ma również dobrą infrastrukturę drogową, dobrą bazę hotelową oraz jest znane jako kurort, gdzie można pojechać na wypoczynek rodzinny.

Wielu mieszkańców Lwowa i obwodu lwowskiego wybiera się na narty do Polski, mieszkańcy Zakarpacia – do Słowacji. Sławsko, natomiast, mogłoby stać lepszą alternatywą. Kurort znajduje się w 120 km od Lwowa, i byłby bardziej wygodny względem dojazdu. – twierdzą inwestorzy. Zapewniają też, że nowoczesny kurort, oferujący szeroki zakres usług z pewnością przyciągnie turystów, którzy szukają możliwości dobrego wypoczynku bez konieczności wyjazdu za granicę.

Firma OKKO, jako główny inwestor wybuduje trasy narciarskie i wyciągi. Budową hoteli i innej infrastruktury będą zajmować się inne firmy. W 2017 OKKO zmieniła miejsce swojej rejestracji i zaczęła rozliczać podatki w Sławsku. Dzięki temu gmina Sławska co roku zyskuje 3-4 mln hrywien (ok. 500 tys. zł), a w 2020 roku została jedną z najbardziej efektywnie działających gmin w obwodzie lwowskim. Zgodnie z ustaleniami, za przychody do budżetu władze miasta uporządkują infrastrukturę społeczną – wybudują nowe drogi, oświetlenie uliczne, szpitale i inne ośrodki medyczne. Dzięki temu, wraz z rozwojem nowego kurortu rozwijać się będzie i samo miasteczko oraz inne pobliskie miejscowości. Lokalne firmy również wspierają projekt, oczekując na zwiększenie liczby turystów już w najbliższym czasie.

Eksperci ds. rozwoju turystyki jednak twierdzą, że bez względu na liczne zalety, konkurować z Bukowelem nowemu kurortowi nie będzie łatwo. Trudności zaczynają się już na etapie jego tworzenia – inwestorzy będą musieli dopisać nowe obiekty do już istniejącej infrastruktury Sławska, natomiast Bukowel był budowany „od nowa”, z określoną perspektywą i planem rozwoju. Poza tym, góry w Sławsku i okolicach są niższe, co oznacza że śnieg na ich szczytach leży krócej. Największa góra Sławska – Trościan ma 1232 m, co dla kurortu narciarskiego jest niską wysokością. Jest to jeden z powodów, dlaczego już teraz Sławsko zarabia więcej w sezonie letnim, niż zimowym.

Przedstawiciele inwestora z kolei twierdzą, że nie mają zamiaru tworzyć ośrodka, który byłby konkurentem Bukowela. Uważają, że w Karpatach powinno powstać przynajmniej pięć-sześć kurortów tego typu. Jednak koszt inwestycji może w dużym stopniu się zwiększyć dzięki wydatkom na promocję, reklamę i infrastrukturę. Okres zwrotu kosztów może wynieść ok. 8-10 lat.

 

Źródła: