Czy Bałtyk będzie następnym obszarem innowacji energetycznej?

Sektor energetyczny na świecie przechodzi obecnie transformację, której przyczyny to przede wszystkim, potrzeba większego zróżnicowania źródeł energii i sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na energię. Osiągnięcie celów wyznaczonych przez oba te czynniki jest niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego ludzkości.

Jaką potencjał w tej rewolucji ma Morze Bałtyckie? Jaki kierunek rozwoju pozwoli krajom bałtyckim na stworzenie nowych gałęzi przemysłu takich jak innowacyjne technologie magazynowania energii, energetykę opartą na wodorze, tworzenie oprogramowania do analizy danych opartego m.in. o algorytmy sieci neuronowych czy metody spektralne?

Między innymi o tych zagadnieniach będą rozmawiać goście panelu “Mare Balticum. Nowa przestrzeń energetycznej innowacji.” Wśród panelistów zaproszonych do powyższej dyskusji znajdują się Rytis Kėvelaitis, doradca Ministra Energii z Litwy, Pierre Tardieu, Chief Policy Officer w WindEurope, Michael Simmelsgaard, Head of Offshore Wind w koncernie Vattenfall, Piotr Kociński, Wiceprezes Lotos Lab, Monika Morawiecka, Dyrektor Departamentu Strategii w PGE S.A. oraz Michał Straus, Kierownik Wydziału Przyłączeń w Departamencie Rozwoju Systemu, PSE S.A. Rozmowę poprowadzi Daniel Larsson, Radca Ambasady Szwecji w Warszawie.

Możliwość korzystania z doświadczeń krajów w innych regionach oraz nieprzerwanie postępujący rozwój technologii daje krajom położonym nad Bałtykiem ogromną szansę by diametralnie zmienić swoją pozycję na energetycznej mapie Europy. Co możemy i co musimy zrobić by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne regionu na najbliższe dziesięciolecia.

O tym jak i o powiązanych kwestiach będą rozmawiać goście panelu, który odbędzie się w się 4 września o godzinie 15.15 w sali Biznes i Zarządzanie mieszczącej się w Nowym Domu Forum. Panel jest częścią XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Partnerem panelu jest Vattenfall.