Kondycja polskiej gospodarki po pandemii

Czwartkowe Forum SGH:

17 czerwca o godz. 14.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wezmą Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, oraz dr Sławomir Dudek, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej (stopa bezrobocia w kwietniu według Eurostatu wyniosła 3,1%). Komentatorzy coraz głośniej mówią o 5% wzroście PKB w kolejnych latach. Optymistyczne dane napływają również z przemysłu, a nadzieje na szybkie odbicie rozbudzają unijne środki w ramach Fundusz Odbudowy. Pandemia nie rozwiązała jednak wielu strukturalnych problemów polskiej gospodarki, wręcz przeciwnie, niektóre z całą mocą uwidoczniła i spotęgowała. Niskie bezrobocie jest związane z dużymi niedoborami na rynku pracy i brakiem dostępu do specjalistów. Ochrona miejsc pracy i przedsiębiorstw kosztowała budżet setki miliardów złotych, zwiększając poziom zadłużenia i stanowiąc zobowiązania, które przyjdzie nam przez lata regulować. Inflacja, w której poziomie również wieziemy prym w UE, rozbudzana przez presję płacową i rosnące koszty prowadzenia działalności, niszczy możliwość oszczędzania, co w końcu może odbić się bardzo negatywnie na możliwościach wzrostu polskiej gospodarki. Jak wzmocnić potencjał rozwojowy polskiej gospodarki, aby nie utracić szansy na ogromny skok rozwojowy?

• W jakiej kondycji Polska gospodarka wychodzi z pandemii?
• Co o sytuacji w polskiej gospodarce mówią nam wskaźniki makroekonomiczne?
• Czy podstawy wzrostu polskiej gospodarki są stabilne?
• Gdzie należy szukać motorów wzrostu i kolejnych impulsów rozwojowych?
• Jak pobudzać inwestycje i zwiększać wydajność polskiej gospodarki?
• Co stanowi największe zagrożenie prognozowanego wzrostu?
• Inflacja i przyczyny jej występowania – czy powinniśmy się jej obawiać?

W spotkaniu udział wezmą:

• Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej,
• Dr Sławomir Dudek, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 czerwca o godz. 14.00, na kanale SGH w serwisie YouTube (link do spotkania). Zapraszamy do śledzenia transmisji oraz zadawania pytań ekspertom online.

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat najważniejszych problemów gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju i na świecie. Jego celem jest zainicjowanie wymiany opinii na najbardziej istotne kwestie ekonomiczne pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki gospodarczej, omówienie aktualnych trendów i zjawisk gospodarczych, najistotniejszych wyzwań biznesowych oraz ich konsekwencji i skutków z perspektywy regionu, kraju, poszczególnych branż, przedsiębiorstw, jak również gospodarstw domowych. Osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH, e-mail: cpitt@sgh.waw.pl.