Czwartkowe Forum SGH: Globalna pandemia, lokalne rozwiązania – perspektywa samorządu lokalnego

W czwartek, 25 marca o godz. 14.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH, wspólnego projektu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Forum Ekonomicznego. W dyskusji udział wezmą dr Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, oraz prof. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, Kolegium Gospodarki Światowej SGH.

Władze lokalne i regionalne są na pierwszej linii walki z pandemią: odpowiadają za opiekę zdrowotną, ochronę miejsc pracy i zwiększanie rozwoju regionów. Obostrzenia i spadek aktywności gospodarczej przekładający się na zmniejszone wpływy podatkowe w pierwszej kolejności uderza w jednostki samorządu. Niedobory w budżetach samorządowych odczujemy wszyscy poprzez ograniczenia w środkach inwestycyjnych czy funkcjonowaniu podstawowych usług publicznych. W jakiej kondycji są dziś finanse jednostek samorządu terytorialnego i czy podejmowane przez nie inwestycje są zagrożone?

 

  • Jak samorządy radzą sobie w sytuacji kryzysu zdrowotnego i gospodarczego?
  • Czy rząd wspiera samorządy w utrzymaniu płynności i realizowaniu powierzonych im zadań?
  • Czy regionalizacja obostrzeń i walka z ogniskami wirusa na poziomie regionów to najlepsza taktyka?
  • Jaką rolę odgrywać będzie unijny Fundusz Odbudowy dla inwestycji lokalnych?
  • Jak pandemia wpływa na lokalne społeczności i gospodarkę w skali regionu?
  • Czy z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu urzędów przyspieszyła cyfryzacja usług publicznych?
  • Jaka jest przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce?

W spotkaniu udział wezmą:

  • dr Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego,
  • Ewelina Szczech-Pietkiewicz, Kolegium Gospodarki Światowej SGH.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 marca o godz. 14.00, na kanale SGH w serwisie YouTube (link). Zapraszamy do śledzenia transmisji oraz zadawania pytań ekspertom.

 

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat najważniejszych problemów gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju i na świecie. Jego celem jest zainicjowanie wymiany opinii na najbardziej istotne kwestie ekonomiczne pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki gospodarczej, omówienie aktualnych trendów i zjawisk gospodarczych, najistotniejszych wyzwań biznesowych oraz ich konsekwencji i skutków z perspektywy regionu, kraju, poszczególnych branż, przedsiębiorstw, jak również gospodarstw domowych.