Czeski rząd podał się do dymisji


18.01.2018 – Kinga Szubańska

W środę 17 stycznia mniejszościowy rząd Andreja Babiša podał się do dymisji. Decyzja była reakcją na wyniki wtorkowego głosowania w czeskiej Izbie Deputowanych – skład gabinetu poparli jedynie członkowie partii ANO.

Rząd Andreja Babiša złożył dymisję pięć tygodni po utworzeniu. Prezydent Miloš Zeman przyjmie ją podczas spotkania z premierem Babišem, jednak termin rozmów nie został jeszcze wyznaczony ponieważ Zeman zajęty jest przygotowaniami do drugiej tury wyborów prezydenckich. Babiš zapowiedział, że utworzony przez niego gabinet zamierza pracować niezależnie od uzyskania wotum zaufania.

Oczekuje się, że podczas spotkania Babiša z Zemanem prezydent da liderowi ANO kolejną szansę na uformowanie gabinetu, jednak z zastrzeżeniem, że ma mieć zagwarantowanych 101 głosów poparcia, czyli dostatecznie dużo, żeby zyskać wotum zaufania. Aby spełnić ten warunek, Andrej Babiš rozpoczął w środę pertraktacje z Czeską Partią Socjaldemokratyczną, na środę zaś zaplanowane są rozmowy z ruchem Wolność i Demokracja Bezpośrednia. Przewodniczący formacji Tomio Okamura wyraził gotowość do dyskusji o programie, resortach i koalicji rządowej. Babiš zadeklarował, że postara się podać propozycję składu rządu do końca lutego. Pośpiech wynika z obawy przed tym, że wybory prezydenckie wygra Jiří Drahoš, który prawdopodobnie nie mianowałby Babiša premierem, co najpewniej doprowadziłoby do destabilizacji i kryzysu.

Przed mianowaniem na szefa rządu osoby oskarżonej przez prokuraturę (przypadek wyłudzenia dotacji ze środków unijnych dla ośrodka wypoczynkowego Czapi Hnizdo) obiekcje mają czescy socjaldemokraci; podkreślają również, że ze względu na aferę związaną z bezprawnym podbieraniem dotacji UE, członkowie partii ANO nie powinni kierować ministerstwem finansów, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

 

Źródła:
https://zpravy.idnes.cz/zprava-olaf-kauza-capi-hnizdo-djv-/domaci.aspx?c=A180111_091823_domaci_jkk
https://www.lidovky.cz/vlada-schvalila-demisi-babis-pozadal-zemana-o-setkani-p0p-/zpravy-domov.aspx?c=A180117_090301_ln_domov_ELE
https://www.lidovky.cz/babis-chce-novou-vladu-do-konce-unora-jmenovanou-zemanem-i-pokud-volby-vyhraje-drahos-god-/zpravy-domov.aspx?c=A180118_071819_ln_domov_ele