Czy ostatnie wydarzenia w kosowskiej Mitrovicy zaognią sytuację na linii Belgrad-Prisztina?


22.01.2018 – Anna Kurowska

We wtorek 16 stycznia rano, przed swoim biurem w kosowskiej Mitrovicy, zastrzelony został serbski działacz i polityk, Oliver Ivanović.

Zdarzenie odbiło się szerokim echem w całej Serbii i Kosowie. Przebywająca obecnie w Brukseli serbska delegacja, przerwała rozmowy i w trybie pilnym powróciła do Belgradu, gdzie w południe odbyło się nadzwyczajne spotkanie Narodowej Rady Bezpieczeństwa, w skład której wchodzą m.in. premier Ana Brnabić, naczelnik policji Vladimir Rebić i główny prokurator Zagorka Dolovac. Na konferencji prasowej po spotkaniu Rady prezydent Aleksandar Vučić potępił zamach i nazwał go „aktem terroru”. Vučić zapowiedział udział serbskich organów państwowych w śledztwie, aby pomóc w jak najszybszym dotarciu do prawdy o zabójstwie. Marko Đurić, dyrektor Kancelarii ds. Kosowa i Metochii stwierdził, że  atak na Ivanovića był „próbą zepchnięcia Serbów kosowskich w odmęty chaosu oraz nowych konfliktów”.

Zdarzenie potępił również prezydent Kosowa Hashim Thaci oraz premier Ramush Haradinaj. Premier stwierdził, że „wykorzystywanie tego tragicznego wydarzenia w celach politycznych, takich jak blokowanie procesów regulacji stosunków między dwoma państwami, jest zaprzeczeniem logiki i ducha współpracy”. Wicepremier Enver Hoxhaj zaznaczył, że nie są jeszcze znane i pewne motywy zabójstwa, zatem impulsywne reakcje płynące z Serbii są co najmniej niepokojące.

Do wydarzeń w Kosowskiej Mitrovicy odnieśli się również politycy europejscy i unijni, m.in. Federica Mogherini, Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Nie wiadomo jeszcze, jak te wydarzenia w Kosowskiej Mitrovicy odbiją się na wzajemnych – już i tak skomplikowanych – stosunkach między Serbią a Kosowem. Coraz głośniej słychać głosy mówiące wprost o prowokacji jednej ze stron. Obu państwom jednak od jakiegoś czasu zależało na uregulowaniu kontaktów (m.in. ze względu na rozmowy akcesyjne Serbii), jednak zamach na Olivera Ivanovića może – według niektórych – skutecznie zastopować rozpoczęty proces poprawy relacji Belgradu z Prisztiną.

Źródła:
http://rs.n1info.com/a357092/Vesti/Vesti/Pocela-sednica-Saveta-za-nacionalnu-bezbednost.html
http://rs.n1info.com/a357109/Vesti/Vesti/Vucic-o-ubistvu-Olivera-Ivanovica.html
http://rs.n1info.com/a357054/Vesti/Vesti/Vlada-Kosova-osudila-ubistvo-Olivera-Ivanovica.html
http://www.danas.rs/politika.56.html?news_id=368019&title=Vu%c4%8di%c4%87%3a+Teroristi%c4%8dki+akt%2c+Srbija+da+u%c4%8destvuje+u+istrazi
http://www.danas.rs/politika.56.html?news_id=367988&title=Po%c4%8dela+hitna+sednica+Saveta+za+nacionalnu+bezbednost

http://www.balkaninsight.com/en/article/kosovo-serb-leader-killed-in-north-kosovo-01-16-2018