Cyberkonflikt i geopolityka. Nowe oblicza zimnej wojny

Mikołaj Tauber

Okazuje się, że wykorzystując ogólnodostępne, popularne narzędzia, jak portale społecznościowe typu Facebook, można wpływać na opinie publiczną obcego kraju w takiej skali, która pozwala wpływać w pewnym stopniu na wyniki wyborów.

W ostatnim czasie zauważa się lawinowy wzrost aktywności tzw. trolli, działających na potrzeby Kremla. Dotyczy to regionów, w których Moskwa ma określone interesy. Znaczna aktywność tego typu działań w sieci zauważana jest także w Polsce.

W Rosji odkryto, że korzystając z najnowocześniejszych technologii można pod ukryciem, w cieniu, zdziałać co najmniej tyle, ile za pomocą czołgów i rakiet. Wraz z rozwojem cywilizacji powstają nowe sposoby wojny. Od niedawna możemy obserwować postęp w tej materii, dzięki rozwojowi świata cyfrowego. Tak samo, jak nasze życie w dużej mierze przeniosło się do sieci, tak samo wojna podążyła za człowiekiem do cyber-sfery. Obecnie obieg informacji na świecie jest bardzo szybki, jest to bardzo dogodne dla biznesu i kontaktów międzyludzkich, ale jak każdy kij, ten również ma dwa końce. Szczególne właściwości rozwoju sieci i digitalizacji naszej cywilizacji dostrzegli specjaliści od propagandy, wykorzystując media społecznościowe do rozsiewania fake newsów czy do manipulowania treściami. W taki sposób, który wpływa na zdanie sporej części opinii publicznej.

Wśród prelegentów panelu Cyberkonflikt i geopolityka. Nowe oblicza zimnej wojny, który odbędzie się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy wystąpią uznane autorytety w tej dziedzinie. 

Wiktor Hwozd to prawnik, urodzony 1959 roku w obwodzie tarnopolskim. Absolwent wojskowej Szkoły Dowódczej i wydziału prawa Lwowskiego Uniwersytetu, Szkoły Administracji Państwowej w Harvard University (Boston, USA).W latach 1977-2010 służył w Siłach Zbrojnych, biorąc udział w operacjach pokojowych w ramach wojsk ONZ na terenie byłej Jugosławii. Był attache obrony w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, przedstawicielem Ministerstwa Obrony w Stałym Przedstawicielstwie Ukrainy przy ONZ, członkiem delegacji Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, szefem wywiadu wojskowego Ukrainy. Profesor Cyrille Bret jest wykładowcą geopolityki europejskiej w Sciences-Po Paris. Absolwent ENS Ulm, IEP Paris, IHEDN Paris oraz Ecole Nationale d’Administration Dyrektor w Eurasia Prospective.

Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania: Czy element cyberwojny stanie się w przyszłości głównym polem starć między biegunami?.  Jak wrogie działania w sieci wpływają na kształtowanie geopolityki europejskiej.  Jak takie kraje, jak Polska mogą  skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami wrogiej działalności w sieci? Czy jest potrzebna powszechna edukacja w tej materii?