Cała na Wschód – perspektywy węgierskiej ekspansji gospodarczej 

Julia Kuchcińska 

Polsko-węgierska wymiana handlowa z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki, na rynek węgierski wciąż wchodzą kolejne polskie firmy nawet mimo pandemii koronawirusa. Polska jest czwartym partnerem handlowym Węgier po Niemczech, Austrii i Słowacji, ale trzecim dostawcą towarów. Największą część wymiany stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego i metalurgicznego. Dwustronne obroty handlowe osiągnęły w 2019 ponad 10 miliardów euro. Dobrze prosperująca wymiana handlowa Węgier i Polski oraz pozostałych państw członkowskich UE motywuje rząd Fidesz-KDNP do szukania dalszych możliwości rozwoju międzynarodowej współpracy gospodarczej. 

  • Premier Orbán rozmawia z przedstawicielem Uzbekistanu w sprawie wspólnych przedsięwzięć między innymi w zakresie gospodarki wodnej i energii odnawialnej. 
  • Węgierska firma Roatex pracuje nad projektem elektronicznego systemu poboru opłat drogowych w Indonezji. Będzie to dla Węgier największy dotychczas eksport technologii. 
  • Chiny w 2020 roku były największym inwestorem zagranicznym na Węgrzech, zaś Węgry jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który w latach 2010-2018 nieznacznie zredukował deficyt handlowy z Chinami. 

Coraz więcej przestrzeni w mediach węgierskich zajmuje zacieśnianie współpracy z państwami Azji Środkowej i Wschodniej. W zeszłym tygodniu premier Viktor Orbán spotkał się z wicepremierem Uzbekistanu Sardorem Umurzakovem by omówić rozwijanie współpracy gospodarczej oraz sposoby na walkę z epidemią koronawirusa. Uzbekistan wiosną wysłał na Węgry 650 000 masek ochronnych, a Węgry pomogły obywatelom Uzbekistanu w powrocie do domu po wybuchu pandemii. Obaj przywódcy byli zgodni, że warto inwestować w rozwój węgiersko-uzbeckich powiązań gospodarczych. Węgry  zainteresowane uczestnictwem w projektach związanych z gospodarką wodną i energią odnawialną, modernizacją sieci elektroenergetycznej i inwestycjami rolniczymi.  

W połowie lutego Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier zapowiedział, że elektroniczny system poboru opłat drogowych, który zostanie zbudowany w Indonezji przez węgierską firmę Roatex, będzie największym dotychczasowym eksportem technologii na Węgrzech. Indonezja ma 2500 km autostrad i planuje rozbudowę tej sieci aż do 4800 km. Szijjártó stwierdził, że pogłębianie współpracy z Indonezją jest ważnym elementem węgierskiej strategii otwarcia się na Wschód, która została zaimplementowana 11 lat temu. Projekt systemu ma zostać ukończony do 2023 roku i jest wielkim sukcesem w zagranicznej strategii gospodarczej Węgier, które już od wielu lat stawiają na eksport towarów i usług. Obroty handlowe pomiędzy tymi państwami wyniosły 212 milionów dolarów w 2020 roku, o 13 procent więcej niż rok wcześniej. Obaj ministrowie zgodnie stwierdzili, że ich kraje powinny budować dwustronny handel w zrównoważony sposób, w wyniku czego w Budapeszcie będzie mógł powstać centralny magazyn produktów indonezyjskich.  

W piątek przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér wziął udział w wideokonferencji z Li Zhanshu, przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W trakcie spotkania reprezentanci obu państw omówili oprócz stosunków bilateralnych, stosunki między Chinami a krajami CEE, a także sposoby na skuteczną walkę z COVID-19. Jak podaje MTI, Kövér podziękował za sprzęt medyczny dostarczony przez Chiny na Węgry podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa i za sprzedaż około 5 milionów dawek szczepionki Sinopharm, z których pierwsze 550 tysięcy przybyło do Budapesztu w połowie lutego. Jeśli chodzi o dwustronne stosunki gospodarcze, przewodniczący powiedział, że oba kraje znacznie zbliżyły się do siebie w ciągu ostatniej dekady.  

Chiny były w zeszłym roku największym inwestorem zagranicznym na Węgrzech, inwestując ponad 5 miliardów dolarów, powiedział Kövér, dodając, że chińskie firmy prowadzące działalność na Węgrzech zatrudniają 16 000 osób. Kövér powiedział, że Węgry nie postrzegają współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej jako alternatywy dla Unii Europejskiej, ale raczej pomost między UE a Chinami i całą Azją, dzięki któremu mogłyby opracować dobre modele kooperacji. Podczas gdy według Światowej Organizacji Handlu najprawdopodobniej handel światowy zmniejszył się o około 9% w 2020 rokuwymiana handlowa Węgier i Chin wzrosła w okresie od stycznia do sierpnia, co świadczy o dużej odporności gospodarczych stosunków bilateralnych obu państwW ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zeszłego roku węgierski eksport do Chin wzrósł o 21,9 procent.  Przyglądając się ogólnym trendom handlowym tych kilku miesięcy należy dodać, że wyniki eksportu z Węgier spadły o 2,9%, a import zmalał o 2,5% w porównaniu do tych samych kilku miesięcy w 2019. Według danych Węgierskiej Agencji Promocji Eksportu, znaczną część wzrostu obrotów handlowych Węgry zawdzięczają eksportowi maszyn i pojazdów transportowych. Ponadto to właśnie Węgry były jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który w latach 2010-2018 nieznacznie zredukował deficyt handlowy z Chinami. 

 

 

https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/20210216-az-uzbeg-miniszterelnok-helyettessel-targyalt-orban-viktor 

https://novekedes.hu/hirek/szijjarto-az-eddigi-legnagyobb-magyar-technologiai-export-valosul-meg-egy-103-milliard-forintos-indoneziai-beruhazassal 

https://china-cee.eu/2020/12/02/hungarian-chinese-trade-relations-in-light-of-the-china-international-import-expo-2020/ 

https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/20210219-kover-laszlo-online-megbeszelest-folytatott-kinai-kollegajaval