Były minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii weźmie udział w Forum Ekonomicznym

Gościem XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju będzie Charles Clarke, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Tony’ego Blaira i członek Parii Pracy Zjednoczonego Królestwa. Wystąpi jako prelegent panelu: Kryzys migracyjny – różne modele rozwiązań.

W latach 1975-1977 Clarke pełnił funkcję przewodniczącego Narodowego Związku Studentów. Później był członkiem rady londyńskiej dzielnicy Hackney. Podczas wyborów powszechnych w 1997 roku wystartował z ramienia laburzystów w wyborach do Izby Gmin w okręgu Norwich South. Wybory te wygrał i zasiadł początkowo w tylnych ławach parlamentu. W lipcu 1998 roku został jednym z młodszych ministrów w resorcie edukacji, a rok później przeniesiono go do ministerstwa spraw wewnętrznych. Po wyborach w 2001 roku został członkiem gabinetu jako minister bez teki. 24 października 2002 roku, po rezygnacji Estelle Morris, Clarke został ministrem edukacji i zdolności. Natomiast w grudniu 2004 roku otrzymał stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Na tym stanowisku działał na rzecz zaostrzenia kar za przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz wprowadzenia dowodów osobistych.

Charles Clarke

W trakcie swojej pracy oraz poza parlamentem, Charles Clarke wielokrotnie zabierał głos w sprawie polityki migracyjnej UE. Wypowiadał się w tej sprawie w mediach, na portalach społecznościowych oraz na forach ośrodków badawczych. Wiele z jego przemówień i artykułów jest dostępnych na jego oficjalnej stronie internetowej: http://charlesclarke.org/?cat=1

Krynicka debata z udziałem Charlesa Clarke’a zatytułowana „Kryzys migracyjny – różne modele rozwiązań” obejmie następujące zagadnienia:

Największa fala migracyjna w Europie już za nami. Od 2015 roku państwa europejskie przyjęły szereg mechanizmów mających na celu zwiększenie kontroli nad imigrantami spoza UE, m.in. plan wzmocnienia wspólnej europejskiej straży granicznej. Jednak wielu zauważa, że rozwiązania te nie są stabilne długoterminowo. Szczególnie porozumienie z Turcją, w obliczu przemian autorytarnych w tym kraju, stoi pod znakiem zapytania. Jak skutecznie kontrolować migrację do UE? Jak zarządzać niepokojami społecznymi z tym związanymi? Czy Europa powinna stać się fortecą, czy pozostawać nadal otwarta w obliczu kryzysu humanitarnego?