Były minister gospodarki Bawarii – Martin Zeil gościem Europejskiego Kongresu Samorządów

Dorota Kafara

Bawaria jest największym pod względem powierzchni i najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem związkowym Niemiec. Oprócz produkcji przemysłowej, od lat stara się być liderem w dziedzinie badań i innowacji, pozostając w światowej czołówce najlepiej rozwiniętych regionów. Jak budować silny region wie doskonale były minister gospodarki tego landu – Martin Zeil, który będzie gościem V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Martin Zeil weźmie udział w sesji plenarnej drugiego dnia V Europejskiego Kongresu Samorządów: Silny samorząd fundamentem demokracji. Poza nim uczestniczyć w niej będą między innymi: Zdzisław Krasnodębski – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Irakli Kadagiszwili – gubernator administracji gruzińskiej Kachetii czy sekretarz stanu ds. polityki terytorialne w Ministerstwie Polityki Terytorialnej i Służby Cywilnej Hiszpanii – Jose Ignacio Sanchez Amor.

Zeil to urodzony w Monachium, prawnik, nosiciel Bawarskiego Orderu za zasługi. Doświadczony polityk samorządowy, deputowany do Landratu i Burmistrz bawarskiego Gautling. Członek Bundestagu z ramienia FDP, a w latach 2009-2013 wicepremier rządu regionalnego i minister ds gospodarki, technologii i innowacji Bawarii. Liberał z przekonania.

12 milionów mieszkańców, innowacyjna gospodarka, świetnie rozwinięte rolnictwo i turystyka – tak w kilku słowach można określić specyfikę Bawarii. Produkt krajowy brutto tego regionu wynosi łącznie 544 miliardów dolarów i był większy niż PKB całej Polski aż do końca 2017 roku (dla porównania PKB Polski w 2018 roku wyniosło 614,2 miliardów dolarów).

Rząd Bawarii od lat prowadzi politykę na rzecz zrównoważonego rozwoju, wpisując się tym samym w program niemieckiej transformacji energetycznej (Energiewende), czyli sukcesywnego odejścia od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz energetyki odnawialnej. Częścią tejże strategii jest rozwój mobilności elektrycznej. Bawaria od lat rozwija infrastrukturę służącą użytkownikom aut elektrycznych.

Politycy lokalni od lat dokładają wszelkich starań, aby Bawaria była w świecie kojarzona nie tylko z BMW i Bayernem Monachium. Region zwany jest „niemiecką doliną krzemową”. Inwestycje w rozwój robotyki, sztucznej inteligencji, cyfryzacji przemysłu, komputery kwantowe oraz transport Hyperloop sięgają miliardów euro. W czasie jesiennej kampanii wyborczej przed wyborami lokalnymi ówczesny i obecny premier Bawarii Markus Söder zaprezentował nową koncepcję, w czym Bawaria będzie się wyróżniać, nie tylko w skali kraju, ale i całego świata. Zatwierdził strategię rozwoju programu powietrznego „Bavaria One”.  Nowoprzyjęta strategia zakłada, że w ciągu 10 lat Bawaria stanie się ośrodkiem „numerem jeden” w produkcji statków kosmicznych i koordynacji lotów kosmicznych.