Burmistrz Edynburga Frank Ross gościem V Europejskiego Kongresu Samorządów

Tomasz Dzbeński

Szkocki Edynburg to miasto partnerskie Krakowa. Przyjaźń łącząca mieszkańców i władze tych miast znana jest od dawna. Podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów – profesor Jacek Majchrowski i lord Frank Ross będą mogli sobie kolejny raz uścisnąć dłoń. Burmistrz stolicy Szkocji będzie uczestnikiem sesji plenarnej pierwszego dnia konferencji.

Burmistrz Edynburga weźmie udział w sesji plenarnej pierwszego dnia V Europejskiego Kongresu Samorządów: Rola dyplomacji miast w wielkiej polityce. Dzisiejsza globalna polityka kształtowana jest coraz bardziej przez wielkie metropolie. Coraz bardziej aktywnie działają one na arenie międzynarodowej. Rozwijają sieci i projekty partnerskie, dzielą się informacjami, podpisują umowy o współpracy, przyczyniają się do opracowywania polityk krajowych i międzynarodowych, udzielają pomocy rozwojowej, pomocy uchodźcom i prowadzą marketing terytorialny poprzez zdecentralizowaną współpracę między miastami lub między dzielnicami. Metropolie, takie jak Tokio, Nowy Jork i Londyn, mają gospodarki wielkości PKB Kanady, Hiszpanii czy Szwecji. Jest zatem oczywiste, że miasta są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Frank Ross zajmuje stanowisko Lorda Provosta oraz Lorda Lieutenanta Miasta Edynburg i jest zwierzchnikiem władzy cywilnej w mieście. Zasiada w radzie miasta od roku 2012. W radzie zajmował pozycję lidera grupy SNP -Szkockiej Partii Narodowej.  Z wykształcenia ekonomista, przez ponad trzy lata przewodniczył  miejskiej Komisji ds. Ekonomii.  Frank pracował na szczeblu kierowniczym  w wielu kluczowych szkockich spółkach giełdowych, takich jak Racal, Chubb, Tomkins i Motherwell Bridge. Urodzony w Londynie, prywatnie fan piłkarskiego zespołu Hearts of Midlothian.

Miasto Edynburg od roku 1437 jest stolicą Szkocji. W dzielnicy Holyrood, od 1999 roku obraduje szkocki parlament. Jest drugim co do wielkości miastem Szkocji, dużym ośrodkiem akademickim. Mieszczą się tu cztery uniwersytety na czele z założonym w 1582 roku Uniwersytetem Edynburskim.

Jednak Edynburg to nie tylko historia i tradycja. Współczesne miasto to europejska stolica kultury i sztuki. To tu odbywa się znany na całym świecie Festiwal Edynburski – trzytygodniowa festynowo – festiwalowa fiesta, na którą w sierpniu i wrześniu przybywają licznie turyści oraz festiwal teatralny Fringe.

Stolica Szkocji jest potęgą szkockiej gospodarki, a także szeroko pojętej gospodarki Wielkiej Brytanii. Jest jednym z najbogatszych miast w tej części kraju i ma najsilniejszą gospodarkę spośród wszystkich miast Wielkiej Brytanii – poza Londynem. Jest drugim co do wielkości centrum finansowym w Zjednoczonym Królestwie. Od ponad 300 lat Edynburg jest centrum bankowym, to tu w roku 1695 założono Bank Szkocji.

Na edynburskim uniwersytecie działa największa i  najdłużej działającą w Wielkiej Brytanii grupą badawczą w dziedzinie informatyki. Jest motorem gwałtownego przyrostu firm informatycznych zakładanych na terenie szkockiej stolicy – w ciągu ostatnich 10 lat miasto odnotowało znaczący wzrost liczby firm programistycznych w mieście i obecnie jest ich ponad 100. Prawie 20 tysięcy mieszkańców Edynburga pracuje w firmach digitalowych.