Budowa wizerunku – jak Cię widzą, tak Cię piszą!

Kreowanie odpowiedniego wizerunku jest istotnym aspektem strategii marketingowej każdego projektu. Udana strategia wizerunkowa buduje zaufanie odbiorców, co przekłada się na wymierne korzyści. Co składa się na własny image? Ile kosztuje dobra reputacja? W jaki sposób budować dobry wizerunek w czasach, gdy imagemakerzy potrafią wypromować praktycznie każdy produkt?

 

W dyskusji wzięli udział:

Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnów

Dariusz Kołacz – Wiceprezes Oddziału Prasa Krakowska, Polska Press Grupa

Anna Nitkiewicz-Jankowska  – Właścicielka Premium Personal Branding

Patryk Salamon – red. Naczelny LoveKraków.pl

Bart Tkaczyk – Partner Zarządzający, Energizers LLC z Wielkiej Brytanii

Marcin Zachowicz – Dyrektor Marketingu i Komunikacji w firmie TDJ

Panel rozpoczął Prezydent Roman Ciepiela, który odniósł się do zmian wizerunkowych miasta Tarnów a przede wszystkim do obranej strategii wizerunkowej tego miasta „Do oceny wizerunku potrzebna jest tożsamość, jeśli ona jest oparta na atutach i wartościach to jest ona dobrym zobrazowaniem tego o kim rozmawiamy”. Tarnów zapewne ma taką tożsamość stwierdził Prezydent, który dodał że miasto ma na czym budować tę tożsamość. Stoimy przed redefinicją strategii miasta, kilka punktów na pewno podlega weryfikacji w kontekście celów, ale na pewno porównując Tarnów z innymi miastami należy z całą stanowczością podkreślić fakt, że stawiamy na codzienną jakościową komunikację z Mieszkańcami Tarnowa – i to nas wyróżnia dodał Prezydent Ciepiela.

A jak zbudować dobry budżet aby osiągnąć skuteczny wizerunek? Anna Nitkiewicz – Jankowska uznała, że nie da się procentowo oszacować jaki to może być procent budżetu, ponieważ to są bardzo indywidualne kwestie związane ze strategią wizerunkową – „Z pewnością zgadzam się, że kluczowa jest tożsamość o której była tutaj mowa, a dodatkowo sami ludzie/współpracownicy powinni współtworzyć taką strategię wizerunkową aby była ona jak najbardziej zgodna i spójna z założeniami biznesowymi i celami, które chcemy osiągnąć. Dlatego tak istotne jest angażowanie w przypadku miast Mieszkańców, którzy będą bardziej skłonni do angażowania się w budowę wizerunkową Miasta. Co więcej, ważni są szeroko rozumiani Interesariusze, którzy powinni wypracować wspólną metodykę do osiągnięcia celu wizerunkowego. Mimo ciekawych projektów i pomysłów, brak porozumienia nie przyniesie oczekiwanych efektów”.

Przykładem ciągłej pracy nad wizerunkiem Miasta jest Kraków. Patryk Salamon odniósł się do przykładu projektu Nowej Huty Przyszłości. Co więcej wizerunek Krakowa wśród inwestorów zaczyna się zmieniać, widać to po ilości korporacji które zakładają swoje centra obsługi. Wieliczka i strefa aktywności, która tam powstaje a także Światowe Dni Młodzieży spowodowały, że rejon ten stał się bardzo atrakcyjny pod kątem wykorzystania szans regionu Małopolski.

Wizerunek to nie tylko strategia, ale sposób myślenia i nasza mentalność – „Okazuje się, że im bardziej jesteśmy szczęśliwi tym bardziej jesteśmy produktywni. 70% przypadków wprowadzenia zmian kończy się fiaskiem, i jest to tendencja która występuje na całym świecie. Zmiana jest trudnym procesem, także w obszarze zmiany myślenia o sobie, własnym wizerunku” – stwierdził Bart Tkaczyk.

Z punktu widzenia firmy rodzinnej jaką jest firma TDJ, dla której wizerunek jest bardzo ważny. Dlaczego? „Przede wszystkim wynika to z potrzeb inwestowania naszej firmy, po drugie silnej konkurencji. Rodzinność niesie wiele wartości, które są fundamentem naszego biznesu”. Aktywność na wielu polach, jak np. polu przemysłowym, czy start-upowym wynika właśnie z tego że chcemy jako firma pokazywać się na rożnych sektorach budując wizerunek wszechstronny, biznesowy i CSR-owy angażując się w różne inicjatywy biznesowo – społeczne dodał Marcin Zachowicz z TDJ.

Dariusz Kołacz ujął kwestie budowania wizerunku z punktu widzenia prasy regionalnej, którą reprezentuje. Podobnie jak z TDJ, nasza firma jest również firmą rodzinną. Trudno się zgodzić z tezą, że ujednolicenie wydawnictwa i lekkie zagubienie regionalizmu może być niebezpieczne. Pracując nad wizerunkiem wydawnictwa udaje nam się inwestować i dbać o markę. Pomimo tych ujednoliceń, które były podyktowane oczekiwaniami biznesowymi udaje nam się zachować dobrą pozycję na rynku wydawnictw.

Podsumowując, jedynie przy długofalowej strategii wizerunkowej, współpracy wielu stron przy zachowaniu harmonii. Ważne są marki, które słuchają rynku i reagują na bieżące potrzeby konsumentów, dodatkowo wewnętrzny audyt i przegląd istotnych obszarów do poprawy strategii wizerunkowej.