Brytyjczycy wjadą na Ukrainę tylko z wizą?

W 2005 roku prezydent Wiktor Juszczenko zniósł wizy dla obywateli wszystkich krajów UE. Wtedy jeszcze nie było powodów zakładać, że któryś z krajów przestanie być członkiem Unii. Jednak 30 maja 2019 roku Wielka Brytania wychodzi z jej składu, co z kolei, spowoduje dla Brytyjczyków zniesienie reżimu bezwizowego z Ukrainą.

Wielka Brytania oczekuje, że obecny prezydent Petro Poroszenko podpisze nowy dokument, który udostępni poddanym Zjednoczonego Królestwa możliwość podróżowania bez konieczności uzyskania ukraińskiej wizy. Jednak, w ostatnich czasach, ukraińskie media nagłaśniają sytuację, związaną ze znacznymi komplikacjami dla Ukraińców w związku z procedurą uzyskania wizy brytyjskiej. I to z apelem do władz o „odpowiedź zwrotną”.

W ubiegłym roku, wprowadzenie reżimu bezwizowego z Unią Europejską stało się prawdziwym sukcesem dla Ukrainy w jej relacjach z krajami europejskimi. Kraj uchwalił nowe ustawy, w tym antykorupcyjne, paszporty biometryczne oraz inne instrumenty, które miały potwierdzić, że wprowadzenie reżimu bezwizowego nie przyniesie zagrożeń migracyjnych. Mimo to niektóre kraje, w tym Wielka Brytania, nie zniosły wiz dla Ukraińców. Co więcej, Wielka Brytania jest jednym z państw, które najczęściej odmawiają przyznania wizy Ukraińcom. Dyrektor departamentu konsularnego MSZ Ukrainy Sergiy Pogorielcew oświadczył, że ok 14% wniosków wizowych, złożonych do brytyjskiego konsulatu w 2017 roku, zostało odrzuconych. Media zwracają również uwagę na dużą liczbę tak zwanych „ukrytych odmów”, czyli wydania wizy w zbyt późnym terminie. Uniemożliwia to osobie wnioskującej o wydanie wizy, podróż do Wielkiej Brytanii w zaplanowanym wcześniej terminie.

Ta sytuację powoduje, że wszystkie wizy dla Ukraińców wyrabiane są w Warszawie. Konsekwencją są opóźnienia nawet w przypadku wydania wiz w trybie pilnym. Wszystko to spowodowało między innymi odwołanie koncertów ukraińskich muzyków, wizyt urzędników, dyskwalifikację ukraińskiej drużyny z udziału w Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Birmingham oraz uniemożliwiło znanej dziennikarce odebrania międzynarodowej nagrody. Ukraińców oburzają również duże wydatki na usługi konsularne. Cena standardowej wizy turystycznej wynosi 111 euro. Wiza wydana w trybie „pilnym” kosztuje już prawie 500 euro. W konsulacie brytyjskim praktykowane są płatne usługi rozmowy telefonicznej lub odpowiedzi na e-maila.

Według odpowiedzi z ambasady Ukrainy w Londynie, brytyjski Home Office, który odpowiada za sprawy wizowe i konsularne, w 2017 roku czterokrotnie oświadczył, że system wizowy z Ukrainą na razie nie podlega zmianom. W 2018 roku ambasada dwukrotnie zwracała się z prośbą o przeprowadzenia konsultacji w sprawie odmów, opóźnień oraz innych, związanych z utrudnionym procesem wydawania wiz. Za każdym razem dostawał odpowiedź negatywną.

Dziennikarze uważają, że ukraińskie społeczeństwo powinno wymagać równego traktowania, co może spowodować ponowne wprowadzenie wiz dla poddanych Zjednoczonego Królestwa. Ich zdaniem powinno to mieć charakter wyłącznie formalny, z możliwością wydania wiz drogą elektroniczną lub na lotnisku. Dziennikarze świadomie nagłaśniają ten temat sądząc, że nadanie rozgłosu zaistniałej sytuacji może stać się początkiem rozpoczęcia negocjacji w sprawie stopniowej liberalizacji reżimu wizowego, a z czasem, całkowitego zniesienia wiz.

Źródła:

https://ua.news/ua/nazvano-krayiny-shho-najchastishe-vidmovlyayut-ukrayintsyam-u-vizah/

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2018/06/6/7082646/

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2018/06/7/7082735/

https://www.gov.uk/government/news/changes-to-the-visa-service-in-ukraine.uk