Brno będzie mieć metro?

Chyba w każdym kraju duże miasta konkurują ze stolicą pod względem infrastruktury, transportu czy turystyki. Nie inaczej jest w kraju naszych południowych sąsiadów. Brno, które jest drugim co do wielkości miastem w Czechach, jest świetnie skomunikowane, zarówno jeśli chodzi o transport miejski, jak i połączenia międzymiastowe i międzynarodowe. Komunikacja miejska w Brnie posiada rozwiniętą sieć tramwajową, autobusową, jak i trolejbusową. Czy 400 tysięczne Brno potrzebuje metra?

Region Moraw Południowych jest według doniesień ulubioną częścią kraju obecnego premiera Andreja Babiša. Jednak władza nie chce się wypowiadać jednoznacznie na temat dotowania rozwoju infrastruktury. Sam projekt budowy metra w Brnie ma pochłonąć niebotyczną kwotę 70 miliardów koron (czyli około 11 974 117 152 złotych). Zmiany infrastruktury w Brnie są już widoczne, między innymi w wielkiej inwestycji, jaką była renowacja dworca kolejowego. To właśnie jego przebudowa i planowane przesunięcie nad rzekę było impulsem do wznowienia dyskusji o konieczności wybudowania podziemnej kolei. Obecnie przebiega również modernizacja trakcji tramwajowej do Řečkovic – części Brna położonej na północnym krańcu miasta. To właśnie tam w przyszłości miałaby biec linia metra, która łączyłaby tę część miasta z położoną na południowym wschodzie dzielnicą Černovice. Drugą lokalizacją, która jest brana pod uwagę, jest Královo Pole.

Mieszkańcy nie wierzą

Plan budowy metra w Brnie pojawił się już 25 lat temu i jak do tej pory nie został on zrealizowany. Mieszkańcy miasta, jak i całego regionu, w powstanie podziemnej kolei nie wierzą. Z przeprowadzonych statystyk wynika, że jedynie 13% ankietowanych jest pewna, że doczeka się budowy metra w ich mieście. Zdecydowana część mieszkańców Brna jest jednak to tego pomysłu nastawiona sceptycznie, aż 87% badanych jest przekonana, że metro w Brnie nigdy nie powstanie.

Studia dotyczące budowy podziemnej kolei w Brnie sięgają lat siedemdziesiątych. Wówczas w planach była budowa metra, które miałoby biegnąć poza największym miastem regionu Moraw Południowych. W planach była wielka inwestycja, która miałaby pięć różnych tras, na których powstałoby aż 38 stacji. Obecny plan budowy metra, który miałby na celu odciążenie trakcji tramwajowej, byłby o wiele skromniejszy. Według informacji, na trasie miałoby powstać jedynie 3 stacje. Nieoficjalni mówi się jednak aż o 15 stacjach, które nie byłyby typową częścią transportu miejskiego, miałyby być koleją zarówno naziemną, jak i podziemną, która połączyłaby centrum Brna nie tylko z północną częścią miasta, ale wiodłaby także do pobliskich miejscowości Slavkov oraz Tišnov.

Budowa już za rok

Według poczynionych planów pierwsze prace nad metrem w Brnie miałyby ruszyć już w przyszłym roku. Pierwszy pociąg miałby przewieźć pasażerów już cztery lata później, czyli w 2025 roku. Miasto w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Znacznie zwiększyła się jego populacja, a co za tym idzie, liczba użytkowników komunikacji miejskiej. Mimo świetnie rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej jej usprawnienie jest kwestią niepodlegającą dyskusji. Jednak wielomiliardowa inwestycja wzbudza wśród mieszkańców kontrowersje, zwłaszcza, że większość z nich zamiast budowy metra wolałaby, aby dworzec kolejowy został na swojej pierwotnej, centralnej lokalizacji.

Infrastruktura transportowa w Brnie jest świetnie rozbudowana. Zarówno autobusy, tramwaje, jak i trolejbusy jeżdżą punktualnie. Linie nocne są również dość częste i autobusem można się dostać w każdy zakątek miasta. Jednakże widoczny jest brak miejsca w centralnym punkcie komunikacyjnym, jakim jest dworzec główny. Dlatego też z pewnością przydała by się rozbudowa tego miejsca. Czy jednak 400 000 miasto wymaga budowy metra? Być może wystarczyłaby rozbudowana sieć pociągów podmiejskich.

O tym jak ważny jest rozwój komunikacyjny miast, ale także całego kraju będą dyskutowali goście VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który już 2 kwietnia rozpocznie się w Karpaczu.

Źródła:

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/metro-v-brne-mesto-konecne-zada-studii-20200214.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/brno-bude-mit-metro-tohle-ma-promenit-babisuv-nejoblibenejsi-kraj-86082

https://cilichili.cz/blog/brno-bude-mit-vlastni-metro/

http://www.onemanbrnoblog.cz/brnenske-metro/