Wyniki szczytu Partnerstwa Wschodniego dla Ukrainy


29.11.2017 – Krystyna Vlodek

Szczyt Partnerstwa Wschodniego z 24 listopada bardzo różnił się od poprzednich szczytów. Dlaczego?

Po pierwsze, wydarzenie zorganizowano w Brukseli, chociaż cztery poprzednie były w krajach byłego Bloku Wschodniego. To symbolizuje większe zaangażowanie Unii w sprawy związane z Partnerstwem Wschodnim. Po-drugie, w ciągu ostatnich dwóch lat trzy kraje Partnerstwa podpisały Umowy Stowarzyszeniowe (Ukraina, Mołdawia, Gruzja), a dwa kraje uzyskały reżim bezwizowy z Unią (Ukraina i Gruzja).

Podczas Szczytu Ukrainie została poświęcona szczególna uwaga. Prezydent Poroszenko dwukrotnie spotykał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a o Ukrainie w swoich przemówieniach wspominali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W wyniku szczytu została podpisana „Deklaracja Partnerstwa Wschodniego”, z istotnymi dla Ukrainy punktami. Jeden z nich mówi o „zwiększeniu roli UE w eliminacji konfliktów (…) w tym, obecność na miejscu, jeżeli będzie taka potrzeba”. Uczestnicy szczytu również „uznają europejskie aspiracje i europejski wybór krajów stowarzyszonych”. Ale według prezydenta Poroszenki, najważniejszym osiągnięciem szczytu jest przyjęcie programu „20 założeń na 2020 rok”, które dotyczą gospodarki, administracji państwowej, zwiększenia współpracy i rozwoju społeczeństwa. Te założenia mają pomóc we wzmocnieniu gospodarki i różnych instytucji, poprawić mobilności oraz usprawnić połączenia transportowe i energetycznych między krajami regionu oraz Unii (mają zostać na przykład przedłużone drogowe i kolejowe transeuropejskie korytarze transportowe (TEN-T)). Również poruszony został temat integracji Ukrainy z cyfrowym i energetycznym rynkiem unijnym, a mianowicie obniżenie cen na roaming z UE oraz zintegrowanie systemów energetycznych.

Prezydent Ukrainy poinformował, że podczas spotkania z udziałem przewodniczącego KE i komisarzy, w tym Johannesa Hahna, została również podpisana deklaracja o opracowaniu wspólnej karty pomocy dla Ukrainy. Jednak warto zauważyć, że pomoc finansowa zostanie udzielona wyłącznie po wprowadzeniu reform.

Źródła:
http://www.president.gov.ua/news/samit-shidnogo-partnerstva-maye-spilne-podalshe-bachennya-sh-44678
http://www.eurointegration.com.ua/articles/2017/11/24/7074139/