Beata Szydło – wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów gościem V Europejskiego Kongresu Samorządów

Format Europejskiego Kongresu Samorządów umożliwia spojrzenie w  szerokim kontekście na bieżącą rzeczywistość, w jakiej funkcjonują władze lokalne. Rzeczywistość postrzeganą z perspektywy samorządów, biznesu, władz centralnych, dziennikarzy oraz organizacji pozarządowych i środowisk akademickich.

Swój udział w krakowskim Kongresie potwierdziła Beata Szydło  wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Będzie ona uczestnikiem dyskusji prowadzonej w ramach sesji plenarnej pierwszego dnia konferencji, zatytułowanej Rola dyplomacji miast w wielkiej polityce.

Do dyskusji na ten temat zostali zaproszeni także Frank Ross, burmistrz Edynburga, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i Virginia Raggi, burmistrz Rzymu.

Beata Szydło jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie studiowała etnografię, na tej samej uczelni ukończyła także muzealnicze studia podyplomowe. W latach 1989-1995 była doktorantką na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ.  Ukończyła studia podyplomowe z zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (1997) i w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (2001). Pracowała w instytucjach kultury w Małopolsce, a w 1998 r. została burmistrzem rodzinnej gminy Brzeszcze – najmłodszym burmistrzem w Małopolsce.  Posłanka V, VI, VII i VIII kadencji Sejmu, od listopada 2015 r. do grudnia 2017 r. pełniła funkcję Prezesa Rady Ministrów, następnie objęła stanowisko  wicepremiera.

Uczestnicy rozmów będą  definiować rzeczywiste przejawy oraz  skutki  polityki  prowadzonej dzisiaj przez metropolie. Czy jedną ze zdobyczy demokracji w wymiarze lokalnym jest ich aktywny udział w kształtowaniu międzynarodowej polityki? O tym już 8 kwietnia podczas inauguracyjnej sesji plenarnej V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.