Banca Transilvania – rumuński tygrys finansowy przejmuje Bancpost

27.11.2017 – Marek Marszałek

23 listopada 2017 roku Rada Nadzorcza rumuńskiego banku Banca Transilvania zaaprobowała transakcję przejęcia od grupy Eurobank pakiety większościowego akcji (99,15%) banku Bancpost. W ramach umowy Banca Transilvania przejmie również udziały Grupy Eurobank w ERB Retail Services IFN oraz ERB Leasing IFN.

Umowa została podpisana 24 listopada. Strony oczekują jeszcze na zgodę wydaną przez Narodowy Bank Rumunii oraz Urząd Ochrony Konkurencji. Oczekuje się, że decyzje zostaną wydane w najbliższych miesiącach. Do tego czasu banki będą działały niezależnie.

Banca Transilvania to najbardziej dynamicznie rozwijający się bank w Rumunii w ostatnich latach.

Założony w 1994 roku przez grupę 13 biznesmenów z Klużu bank początkowo miał być instytucją o zasięgu lokalnym, szybko jednak zdobywała zaufanie coraz to nowych klientów i w krótkim czasie prężna lokalna marka stała się marką ogólnopaństwową. W 1997 roku jako pierwsza instytucja bankowa weszła na rumuńską giełdę.

W tym momencie Banca Transilvania to jedna z najsilniejszych rumuńskich marek. Przyznać trzeba, że zarząd bardzo starannie i systematycznie pracował nad brandingiem od samego powstania banku. 13% udziału w rynku oraz aktywa w wysokości 54, 9 mld lei (11,9 mld euro) sytuują bank na drugim miejscu w Rumunii. Zatrudnia on w tej chwili ponad 700 pracowników w blisko 500 placówkach w całym kraju. Posiadająca blisko 2,2 mln klientów instytucja skupia się na wspieraniu lokalnego biznesu, a swoje usługi firmuje od wielu lat hasłem: „Bank ludzi przedsiębiorczych”.

Przejęty Bancpost to 9-ty bank w kraju, o udziale w rynku w wysokości 3% oraz aktywach 22,6 mld lei (2,5 mld euro), zatrudniający 2000 osób w sieci około 150 placówek.

To już drugie duże przejęcie w ostatnich latach, jakiego dokonuje bank z Klużu. W 2015 roku przejął on bank Volksbank, który ówcześnie był 9-tym największym bankiem w Rumunii, o wielkości podobnej do Bancpostu.

Po zakończeniu transakcji, Banca Transilvania osiągnie 16%-owy udział w rumuńskim rynku i bezpośrednio zagrozi pozycji największego rumuńskiego banku BCR. Udział w rynku tego ostatniego to 16,3 %.

Jak mówi założyciel, jeden z głównych udziałowców i prezes rady nadzorczej banku, Horia Ciorcila: „Kupno Bancpostu uzupełnia strategię wzrostu banku i wzmacnia jego pozycję na rynku. Jesteśmy przygotowani do przystosowania się do nowej rzeczywistości i nowych rozmiarów banku. Nasz bank kontynuuje wspieranie rumuńskich przedsiębiorców i lokalnej gospodarki tworząc wartość dodaną dla akcjonariuszy, klientów i całej ekipy.”

Banca Transilvania to jedyna chyba instytucja finansowa w Rumunii, której udaje się nieprzerwanie od ponad 20 lat rozwijać. Kryzys finansowy z końca ubiegłej dekady nie zatrzymał tendencji wzrostowych, wręcz przeciwnie, bankowi, jako instytucji rodzimej udało się nawet wtedy zdobywać coraz to większe udziały, co na zmiennym i chwiejnym rumuńskim rynku należy traktować jako ogromne osiągnięcie.

 

Źródła:

http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/banca-transilvania-semneaza-vineri-contractul-de-achizitie-a-bancpost-o-tranzactie-care-ii-va-permite-bancii-din-cluj-sa-atace-prima-pozitie-din-romania-16831160
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-22130059-banca-transilvania-semnat-acordul-preluare-bancpost-cele-doua-banci-vor-functiona-independent-pana-primirea-aprobarilor-bnr-ale-consiliului-concurentei.htm