Austria ma nowy rząd. Kieruje nim najmłodszy premier w historii kraju

18.12.2017 – Paulina Kułakowska

Od 18 grudnia Austria ma nowy rząd. Na jego czele stanął 31-letni Sebastian Kurz. To najmłodszy premier w historii Austrii i jednocześnie najmłodszy z wszystkich europejskich szefów rządów.

15 października 2017 roku odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Austrii. Do przedterminowych wyborów musiało dojść po rozpadzie tzw. Wielkiej koalicji pomiędzy Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPÖ), a Austriacką Partią Ludową (ÖVP). Wybory w październiku wygrała Austriacka Partia Ludowa (ÖVP), zdobywając 31,5 proc. głosów. Tym samym zakończyła się dominacja Socjaldemokratycznej Partii Austrii, która w wyborach w 2017 roku zajęła drugie miejsce, zdobywając 26,9 proc. Trzecie miejsce, z wynikiem 26 proc., przypadło Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), uważanej za populistyczną i prawicową.

Przez kilka tygodni po ogłoszeniu wyników wyborów szef ÖVP, 31-letni Sebastian Kurz prowadził negocjacje dotyczące formowania nowego rządu. W przeciwieństwie do problemów, z jakimi zetknęła się kanclerz Angela Merkel w trakcie prowadzenia negocjacji w Niemczech, przewodniczącemu ÖVP udało się doprowadzić do koalicji pomiędzy swoją partią, a Wolnościową Partią Austrii (FPÖ), co zostało ogłoszone w piątek, 15 grudnia.

W poniedziałek, 18 grudnia nowy rząd został zaprzysiężony przez prezydenta Austrii, Alexandra van der Bellena. Sebastian Kurz został najmłodszym premierem w historii Austrii i jednocześnie najmłodszym szefem rządu w Europie. Wicepremierem został szef partii FPÖ, Heinz Christian Strache, szeroko komentowany w międzynarodowych mediach ze względu na swoje neonazistowskie powiązania w przeszłości. Zaprzysiężeniu towarzyszyły protesty aktywistów, którzy nie zgadzają się na koalicję konserwatywnego ÖVP z populistycznym FPÖ. Na Heldenplatz w Wiedniu zebrało się ok. 6 tys. demonstrantów. Protestujący wykrzykiwali: „Naziści – precz!”, „Nie chcemy nazistowskich świń!”.

Tak skomentował te wydarzania Alexander van der Bellen, prezydent Austrii:

Wiele osób jest pozytywnie nastawionych do nowego rządu federalnego, inni chcą trochę odczekać, by go ocenić, jeszcze inni są neutralni. Wiele osób jest jednak krytycznych wobec nowego rządu, a nawet odrzuca taki rząd. Rozumiem to. Różnorodność opinii jest cechą charakterystyczną demokracji.

Ku ogólnemu zaskoczeniu, Kurz podkreślił proeuropejskość swojej przyszłej polityki. Znany z krytycznych wypowiedzi wobec państw członkowskich, a także polityki kanclerz Angeli Merkel, nowy premier Austrii powiedział, że liczy na „głęboką współpracę” pomiędzy Austrią a Republiką Federalną Niemiec. Jego pierwszym celem podróży jako desygnowanego premiera będzie Bruksela, co ma podkreślić proeuropejską postawę nowego rządu. Koalicja wycofała się także z referendum dotyczącego wyjścia z Unii. W zakresie polityki wewnętrznej Kurz chce przede wszystkim ograniczenia nielegalnej imigracji oraz obniżenia wydatków związanych z polityką socjalną. Przyszły rząd planuje również cięcia kosztów związanych z uchodźcami. W związku z tym zamierza wprowadzić zmiany do konstytucji, które wymusiłyby na landach obniżenie minimalnego zasiłku dla uchodźców – z 840 euro na 365 euro miesięcznie. Czerwony Krzyż krytykuje te zapowiedzi, twierdząc że to nie jest zwykłe „zmniejszenie wydatków”, ale wprowadzanie drastycznych zmian, które doprowadzą do wzrostu przestępczości w środowiskach imigranckich. Ponadto rząd planuje podniesienie płacy minimalnej oraz obniżenie podatków, a także politykę wspierającą przedsiębiorców.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej przypadło populistycznej FPÖ. Obywatele obawiają się w związku z tym ograniczenia swoich praw poprzez zwiększenie obecności policji w życiu publicznym, co budzi szczególny sprzeciw lewicy.

Nowy rząd Austrii składa się głównie z młodych polityków, bez dużego doświadczenia na scenie politycznej. Kurz wyjaśnia, że chce mieć w swoim gabinecie ekspertów, ludzi którzy znają się na swoim fachu.

 

Na podstawie:
http://www.tagesschau.de/ausland/oesterreich-regierung-vereidigung-101.html
http://www.dw.com/de/sebastian-kurz-als-%C3%B6sterreichischer-kanzler-vereidigt/a-41836141
http://www.dw.com/de/hoffnung-und-proteste-in-%C3%B6sterreich-%C3%A4ra-kurz-beginnt/a-41826210
http://www.tagesschau.de/ausland/oesterreich-regierung-105.html
https://www.profil.at/oesterreich/regierung-kurz
http://www.zeit.de/politik/ausland/2017-12/oevp-fpoe-oesterreich-regierung-minister-asyl-europa