Apteki z nowymi zadaniami

Krzysztof Szponder, dyrektor zarządzający sieci aptek Dr.Max: W czasie pandemii w USA okazało się, że apteki mogą wychodzić poza swoją tradycyjnie rozumianą rolę i świadczyć wiele nowych usług. Mam nadzieję, że podobną drogą pójdą także apteki w Polsce. Jako branża chcemy, aby docelowo można było w nich świadczyć usługi, które od lat są standardem w wielu krajach UE.

Krzysztof Szponder, dyrektor zarządzający sieci aptek Dr.Max:

Covid-19, demolując gospodarkę, uderzył także w polski rynek apteczny i bardzo go osłabił. Na początku pandemii Polacy gremialnie rzucili się do aptek, chcąc przygotować się na rozpoczynającą się epidemię. Wynikiem tego był wysoki przyrost sprzedaży w ciągu dwóch pierwszych tygodni lockdownu, który później zmienił się w długotrwały spadek – zarówno w ujęciu liczby pacjentów w aptekach, jak i częstotliwości wizyt, przy zwiększonych kosztach prowadzenia aptek.

Jednak każdy kryzys, wywracając świat do góry nogami, poza zniszczeniem, przynosi także zmianę. Widać ją już dziś – praca zdalna czy telemedycyna są tego przykładem. W branży aptecznej kryzys wywołany przez COVID 19 przyniósł zmianę w postrzeganiu roli aptek w systemie ochrony zdrowia. Zauważono, że jest ich dużo, są blisko ludzi, i że pracuje w nich świetny, wykwalifikowany personel medyczny. Decydenci dostrzegli, że mogą one wychodzić poza swoją tradycyjnie rozumianą rolę i świadczyć wiele usług. np. w Nowym Jorku, w czasie pandemii, pobierania próbek na obecność wirusa dokonywano w aptekach.

Mam nadzieję, że podobną drogą pójdą także apteki w Polsce. Pierwsza jaskółka zmian to procedowany obecnie projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który wprowadza w polskich aptekach usługi opieki farmaceutycznej. Jako branża chcemy, aby docelowo można było w nich świadczyć usługi, które od lat są standardem w wielu krajach UE, gdzie farmaceuci m.in. prowadzą programy rzucania palenia czy redukcji wagi, badania przesiewowe, opiekują się osobami chorymi na cukrzycę czy na nadciśnienie tętnicze, a nawet robią testy na obecność wirusa HIV.