O niezależności mediów podczas XIII Forum Europa-Ukraina

Od wielu lat, jedną z ważnych części Forum Europa-Ukraina są rozmowy na temat mediów oraz ich roli we współczesnym świecie. Podczas XIII edycji Forum będzie tak samo. Czynni dziennikarze i ludzie mediów zastanowią się nad tematem niezależności w tym zawodzie.

W świecie, w którym rządzą pieniądze, coraz trudniej wybić się na niezależność. Szczególnie trudno pracuje się dziennikarzom, którzy należą do redakcji mających swoją linię polityczną. Niezależne dziennikarstwo przenosi się przede wszystkim do internetu, gdzie każdy może publikować do woli na swojej stronie internetowej. Czy niezależne media jeszcze istnieją? Jaką rolę pełnią dziś w europejskich krajach media publiczne, które powinny być strażnikami niezależności? Czy niezależne dziennikarstwo to już tylko dziennikarstwo obywatelskie?

W panelu: Niezależne media. Dlaczego tak trudno uwierzyć w ich istnienie?, udział wezmą: Marijan Opačak – dziennikarz chorwackiego portalu Direktno.hr, Jaromír Piskoř – dziennikarz czeskiego portalu polskodnes.cz, Andrzej Plęs – dziennikarz największej codziennej gazety na Podkarpaciu – Nowiny, Tatiana Rozvadovska – dyrektor ukraińskiego BiznesWoman Magazine oraz Partyk Salamon – redaktor naczelny serwisu LoveKrakow.pl, którego publikacje przyczyniły się do rozwiązania komitetu mającego promować organizację zimowych igrzysk olimpijskich Kraków 2022. Moderatorem panelu będzie prezes Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych – Ryszard Pajura.

W panelu wystąpią osoby, które na co dzień mają do czynienia z pracą dziennikarską, a ta w ostatnim czasie często bywa narażona na różnego rodzaju naciski. W ostatnim Rankingu Wolności Prasy tworzonym przez organizację Reporterzy Bez Granic, Polska znajduje się na 59 miejscu. Ostatni raz tak niska była w latach 2005-2007.